RISOTO (risotto)

Merilin
Postitusi: 953
Abikokk
2008-05-26 22:23:00
[KOKKAME KOOS #4]

Teemaga Itaaliast lahkumata - räägime Pille lahkel palvel maitsvalt risotost :)

Risoto on spetsiifilise valmistusviisiga Itaalia riisiroog. See ütleb kõik ja mitte midagi.
Ilmselt seetõttu ei või me algupärast geograafiliselt kaugel olles risotot tellides kunagi kindlad olla, mida me tegelikult saame. Tegu on üllatavalt lihtsa ja pea lõputute variatsioonidega riisitoiduga.

Üks hea risoto on toekas nauding.

Aga lühidalt - mõned faktid.

Risoto...:
... on pärit Põhja-Itaaliast.
... valmistatakse alati spetsiaalsest tärkliserikkast risotoriisist (arborio, carnaroli või vialone nano). Eestis on laiemalt saada Veski Mati risotoriis, aga leiab ka muud.
... riisi enamasti ei pesta, et peamiselt tera pinnal olev amülopektiinirikas tärklis risotot ilusti seoks.
... kuiv riis praetakse kõigepealt võis (oliiviõlis, luuüdis) ja seejärel lisatakse jaokaupa keev puljong. Puljongi kvaliteedist oleneb suuresti risoto maitse.
... risotot on oluline segada, et tekiks kreemjas tekstuur.
... riis keedetakse al dente, mitte riisipudruks.
... riisi ei keedeta eraldi ega kurnata.
... valmis risotosse klopitakse võid ja juustu, viimast küll mitte kala või mereandidega risottosse.
... risotot serveeritakse enamasti iseseisva roana, mitte lisandina (paari konkreetse erandiga: nt. risotto alla Milanese serveeritakse koos osso bucco'ga)

Risoto ei ole:
... keedetud riis, kuhu on midagi sisse segatud.
... mitte kunagi kuiv ega sõmer, vaid pigem vahel isegi supilaadne.

Minu lemmikud:
Seenerisoto
Karulaugurisoto
Nõgeserisoto

Nami-namis on ka päris mitu risotolist retsepti:
Kõrvitsarisoto
Suvikõrvitsarisoto
Punapeedi-sinihallitusjuustu risoto
Suitsuräimerisoto
Risotto alla Milanese
Risotto al Vino Rosso

Või leidke oma :P

Raamatutes ja suures-laias internetis peaks retseptivalik piisav olema.

Lepime kokku, et kokkame sel korral koos traditsioonilise valmistusviisiga risotosid, võimalusel õigest riisist (äärmisel juhul pudruriisist), olgu siis veiniga või ilma, läbi praetud riisiga, jaokaupa lisatud puljongiga ja aeg-ajalt segades.

Jään huviga kogemusi, retsepte ja pilte ootama!

Pisike ja Pisut Segi, teadagi...

Liisu
Postitusi: 33
Kokaõpilane
2008-05-26 22:28:48
Just tegin peedirisotot nami-nami retsepti järgi, tuli jälle väga hea. Kordan vist sel kolmapäeval ja teen siis pilti ka...
Kärt
Postitusi: 503
Abikokk
2008-05-26 22:38:15
Väga hea valik, super!

Kahekesi Kalamaja köögis

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-05-26 22:41:08

Kõigepealt suur-suur aitäh Thredahliale, kes oli lahkesti nõus selle kokkamise ajaks peakoka mütsi enda pähe panema :P

Minu arust väga tore teema ja annab taas väga palju võimalusi fantaasia kasutamiseks. Samas ma loodan, et keegi proovib ka klassikalised retseptid ära - risotto milanese, risotto al vino rosso, risotto primavera, risotto con porcini jms. Hiljuti serveeriti nopis väga maitsvat tomatirisotot - ehk tuleb keegi hea retseptiga lagedale? ;)

Muide, kui risotot üle jääb, siis külmast risotost saab teha imemaitsvaid arancini-pallikesi.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Vike
Postitusi: 246
Abikokk
2008-05-26 22:47:46
Vot seekordse kokkamisega on nüüd küll vedanud, just tulin poest külmutatud herneste ja mündiga, nii et herne-mündirisoto tulekul.
Merilin
Postitusi: 953
Abikokk
2008-05-26 22:50:34

Pille, tänud pakkumast!

Pille:
Muide, kui risotot üle jääb, siis külmast risotost saab teha imemaitsvaid arancini-pallikesi.

Just-just. Ma olen sel põhjusel korra lausa rohkem risotot teinud. Äärmiselt mõnusad pallid.

Pisike ja Pisut Segi, teadagi...

Leenilii
Postitusi: 161
Abikokk
2008-05-26 23:25:39
Saan ma õigesti aru, et tavalisest pudruriisist saab ka põhimõtteliselt teha? Minu risotod pole siiani eriti õnnestunud, ikka on kuidagi liiga palju poti külge kleepunud vms. Aga üritan seekord rohkem süveneda. Mul üks Itaalia kokaraamat ka: risotod, supid ja polentad. Võtan sealt mõne retsepti ja jagan teiega ka!
Eva
Postitusi: 771
Abikokk
2008-05-26 23:49:40
Thredalia nõgeserisotot olen juba paaril korral teinud, ja väga maitsev on! Tomatirisoto katsetamise vastu ei ole minul midagi, nägin ka siin nami-namis ühte selle retsepti juba. :)

http://www.perenaine.ee/

Gegegerda
Postitusi: 327
Abikokk
2008-05-27 06:57:54
Väga lahe uus teema! Meil on risoto isegi suhteliselt tavaline toit, mida serveeritakse umbes kord nädala jooksul. Paar aastat tagasi, kui mu isal juubel oli, tegime tema sünnipäeval väga suures koguses, suure panni peal ja lõkke kohal ka risotot. Väga hea oli.

www.gegegerda.blogspot.com

Merilin
Postitusi: 953
Abikokk
2008-05-27 07:07:32
Leenilii:
Saan ma õigesti aru, et tavalisest pudruriisist saab ka põhimõtteliselt teha? Minu risotod pole siiani eriti õnnestunud, ikka on kuidagi liiga palju poti külge kleepunud vms.
Põhimõtteliselt saab, aga tulemus on veidi erinev ja pudruks keetmise oht on suurem. Risotoriis on ses mõttes igatahes lollikindlam, pudruriis nagu rohkem hädavariant. Poti külge kleepuvad nad kõik mingil määral, tegu on ikkagi sellise märja massiga.

Pisike ja Pisut Segi, teadagi...

< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>