Nami-Nami perenaise Pille Petersoo tänavune jõululaud

Mida paneb 2023. aasta detsembris pühadelauale Nami-Nami asutaja ja eestvedaja Pille Petersoo? Pille kirjutab lähemalt. 

Detsember on suur jõuluootuse kuu. Toimub palju suuremaid ja väiksemaid kokkusaamisi, lisaks toidukoolitusi. Tänavugi olen lauale pannud mitmel korral sinihallitusjuustu ja piparkoogi kooslust - rääkisin nendest magusatest-soolastest ampsudest ka 11. detsembri hommikul ETV Terevisioonis - eriti suured hitid on piparkoogid sinihallitusjuustu ja viinamarja või hurmaaga või piparkoogipurus veeretatud toorjuustu-sinihallitusjuustupallikesed. Juustuks soovitan siinkohal head inglise Stiltonit, soomlaste Valio Aurat või siis taanlaste Castello Danish Blue Extra Creamyt. Igatahes valige juust, mida ka niisama sööte! Poepiparkookidest kiidan Kalevi piparkoogisüdameid (375 g, suur beežikas ümmargune karp) ja Fazeri pisikesi piparkooke (punane pappkarp, sees 175 g ehk u 40 piparkooki) . Kumbki ei sisalda palmirasva ja mõlemad sobivad ka veganitele, kui see peaks oluline olema. Fazeri omad on ideaalsed üheampsusuupisted! 

Endiselt pole ma ära tüdinenud lehttaina-verivorstipirukatest - meeldivad nii pohlamoosiga rullikesed kui ka viineripirukate jõuluversioon - viimaseid teen Maks&Mooritsa miniverivorstikestega.  

Ka akoholivabade jookidega olen tänavu palju elevust tekitanud. Semusa ehk astelpajunektar kellukesega on alati hitt, aga väga saavad kiita ka mulluses jõulukalendris olnud Blossa toonikuga ja ka kihisev glögijook (kasuta nt Blossa alkoholivaba glögi või siis Vana Tallinna glögi). 

Aga tegelikult pidin kirjutama ühe kalli inimese jaoks meie (pigem traditsioonilise) jõulumenüü, nii et siin see tuleb. Meie jõululaupäeva õhtusöögilauda istub tänavu kümme inimest vanuses 11-87, nii et menüü on kümnele. Nii rikkalik menüü ei ole, nagu Vahtramäe Emili pere oma (loe siit), aga üsna külluslik ja igaühele midagi. 

 

Pille Petersoo jõululaud 2023. aastal
(umbes kümnele)

Eelroad ja suupisted-lisandid:

  • Kartulisalatit ei tee, sest seda sööme 2. jõulupühal ühel suguvõsa üritusel, aga kasuka ilmselt teen. Ma päris klassikalist heeringaga kasukat ei armasta ja hetkel pole veel otsustanud, kas teen seda suitsulõhega kasukat või hoopis seda kõrvitsa-vürtsikilukasukat.
  • Pohlamoos - vist keedan ise.
  • Marineeritud seened - oli plaanis Kohila tädi käest endale kaubelda, aga siis leidsin kapist purgitäie enda marineeritud männiriisikaid ja eile sain hea kolleegi Maarise käest purgitäie marineeritud kuuseriisikaid. 
  • Marineeritud kurgid - sahvris olemas! (Aastavahetuse lauale lähevad poest ostetud kornišonid, aga jõululaual on tavalised kurgid)
  • Hea rukkileib, ilmselt Kai Koduleivad letist Viimsi taluturult. Mulle meeldib Kai köömneleib, perele tavaline rukkileib. 
  • Soolaseenesalat. Ma teen klassikalise, aga tegime sel nädalal ühel koolitusel taimset varianti Oatly iMat Fraiche ehk taimse hapukoorga ja maitsevahet praktiliselt polnudki.  (Rosoljefännid võivad seda seene-peedisalatit proovida)
  • Ilmselt ka purgitäis marineeritud kõrvitsat, sest see justkui peab olema eestlaste pühadelaual, kuigi mulle meeldib marineeritud kõrvits pigem kasuka sees (vt viidet ülal)

Põhiroog:

  • SeapraadAhjupraad seakarbonaadist (selle võib kuni paar-kolm päeva ära maitsestada ja jahedasse seisma panna; küpseta enne serveerimist) - kui üle jääb, siis maitseb imehästi leiva peal järgmistel päevadel. (Kaalusin pikalt ka tervet parti/pardikoibi, aga kuna mu isa armastab kõige enam sealiha, siis lähen kindla peale). 
  • Vorstid: laual on kindlasti nii verivorstid kui ka kartulivorstid - ma ikka 3/4 ulatuses väga vanade Raplamaa juurtega. Minu vorstid tegid kaks imelist vorstimeistrit Raikküla kandis valmis ja saatsid postiga minuni, aga muidu see on imehea retsept.
  • Hapukapsata ei saa. Mulle meeldib õllekapsas (kasutan jõuluporterit ja Uus-Kongo kapsast; õllekapsa võib kasvõi täna valmis hautada ja jahedasse seisma panna, enne serveerimist uuesti läbi kuumutada). Kui õllekapsas ei kõneta, siis häid retsepte on veelgi - siin üks taimne versioon, Põltsamaa Kuldsega variant (ka vegan), siin hoopis punane kapsas (sobib eriti hästi linnuprae kõrvale).
  • Ahjuköögiviljad! Kas tavalised ahjukartulid (kasutan Laurat, keedan enne veidi aega, nagu retseptis kirjas) või siis Hasselbacka ehk lõõtsakartulid.
  • Vahtrasiirupiga röstitud pastinaagid on ka juba aastaid me pühadelaual olnud. Tänavu jagasin retsepti nii ajakirja Kodu&Aed detsembrinumbris kui ka erinumbris JÕULUD. Turult ostsin juurikad juba eelmisel nädalal ära :)
  • Rooskapsas ka, ilmselt selle retsepti järgi, aga pole veel 100% otsustanud.
  • Sült peaks ka laual olema, aga kuna 2. jõulupühal saan sugulaste juures onu Jüri keedetud head sülti (loodetavasti!), siis vist ostan Viimsi taluturult karbi või kaks. Või äkki ikka keedan ise, retsept ja põhjalikud juhised on siinsamas Nami-Namis.

Magustoit: 

Maitsvaid pühi kõikidele toidusõpradele! Häid ideid leiad ka Nami-Nami tänavusest jõulukalendrist ja nendest postitustest.

Foto: Triin Maasik (2022)

Pille Petersoo
Pille Petersoo
postitatud 20.12.2023 11:32 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid


Edda
postitatud 20.12.2023 13:44

Meie pere jõululaud on sarnane - toidud meie kadunud memme Linda retseptide järgi, kes oli väga hea petenaine. Nüüd oleme meie papa Hinnoga kõige vanemad 80+. Väga väikeseid meil enam ja veel pole. Kauneid ja rahulikke jõule kõigile.

Pille
postitatud 26.12.2023 10:52

Panen siis kirja, kuidas meil 24. detsembri õhtul tegelikult läks :) Inimesi oli 13, nagu lubatud. Laual oli kilu-kõrvitsakasukas, marineeritud oliivid kumkvaatidega, leib-või, seapraad, kolmed vorstid (kartuluvorstid, verivorstid, tanguvorstid), õllekapsas, ahjus küpsetatud köögiviljad (kartul, porgand, pastinaak). Pohlamoos. Magusaks olid jõulukeeks, piparkoogi-šokolaadivaht ja risalamande. Joogiks glögi-vahuveiniga (mõlemad alkovabad). Apelsini-granaatõunasalatit ei olnud, sest poest ostetud granaatõun oli seest söömiskõlbmatu. Tütre tehtud piparkoogid ka :)

Pille
postitatud 27.12.2023 08:32

Teisel jõulupühal ehk 26. detsembril oli suurem perekondlik koosviibimine mu õe juures. Seltskond oli suuresti sama, lihtsalt mu ämma asemel oli mu tädi oma laste ja nende peredega. Laual olid minu ema kartulisalat, minu tehtud suitsukana-peedi-kodujuustusalat (Nami-Namis "Peaaegu rosolje" nime all), soolapähklid, marineeritud kõrvits, tädimehe tehtud kodune sült, keedetud kartulid, pohlamoos, marineeritud kurk, praekapsas, kahed vorstid (väikesed verivorstid ja Frank Kutteri õuna-kruubivorstid), ahjus küpsetatud lõhe. Magusaks oli minu ema tehtud õunakook, Heidi Parki (kondiiter.ee) jõulukeeks ja täditütre toodud toorjuustukook. Mandariinid ka. Joogiks morss ja alkoholivaba glögi ja vanem generatsioon jõi miskit veel.