Kõrvitsatoite laiast maailmast

Sügis on teadupärast kõrvitsatoitude aeg. Eestlased armastavad väga marineeritud kõrvitsat ja kõrvitsasuppi. Millised on aga teiste rahvaste armastatud kõrvitsaroad? See on igati sobiv küsimus kultuuririkkuse aastal ja vaatamegi, milliseid teiste rahvaste kõrvitsatoitude retsepte me Nami-Nami retseptikogust leiame. 

Kõrvits (Cucurbita) on tugevakasvuliste ronivate vartega üheaastaste rohttaimede perekond kõrvitsaliste (Cucurbitaceae) sugukonnast. Kõrvitsate perekonda kuulub ilu- ja õlitaimi, köögivilja- ja söödataimena kasvatatakse harilikku kõrvitsat (Cucurbita pepo), suureviljalist kõrvitsat (Cucurbita maxima) ja muskus- ehk muskaatkõrvitsat (Cucurbita moschata). 

Kust kõrvits pärit on ja millal kõrvits Euroopasse jõudis?

Kõrvitsa (Cucurbita) algne kodumaa on Kesk-Ameerikas - praeguse Mehhiko ja USA lõunaosariikide aladel hakati esimesena metsikut kõrvitsat toiduks kasvatama umbes 7000-5500 e.m.a. 

Euroopasse jõudis kõrvits 16. sajandil. Varaseimad joonistused kõrvitsatest Euroopas on pärit 1542. aastal ilmunud Fuchsi De Historia Stirpium'is.  Roomas Villa Farnesinast leiti kõrvitsajoonistused, mis pärit aastatest 1515-1518. Ja veelgi varasem joonistus on pärit Prantsusmaalt Tourainest leitud Grandes Heures d'Anne de Bretagne palveraamatust (u 1503-1508), illustraatoriks Jean Bourdichon (vt all). Botaanikute hinnangul on leitud pildil Cucurbita pepo subsp. texana.

Kõrvitsate kasvatamine maailmas

2022. aastal kasvatati maailmas 23 miljonit tonni erinevaid kõrvitsaid. Kõige enam kasvatati kõrvitsaid HIinas (32%), suurkasvatajate hulka kuulusid ka Ukraina, Venemaa ja USA. 

Valik kõrvitsatoite:

  • Afganistanis praetakse ja seejärel hautatakse kõrvitsatükke (kadu/kaddo) aromaatses ingveri-sibulaleemes - retsepti leiad siit. Rooga serveeritakse riisi (challaw) ja jogurtikastmegaKaddo bowrani on põnev praetud ja küpsetatud magusapoolne kõrvits, mida serveeritakse küüslaugujogurtiga - ka selle kõrvitsaroa retsepti leiad Nami-Namist.
     
  • Ameerika Ühendriikides armastatakse magusat kõrvitsapirukat. Pumpkin pie on kohustuslik ameeriklaste tänupühade laual ja retsept on Nami-Namis täitsa olemas - vt siia
    Kõige rohkem kasutatakse USAs kõrvitsaid ilmselt aga Halloweeni-laternate tegemiseks - ja ka selle toreda tegevuse jaoks leiad juhised Nami-Namist.


     
  • Armeenia talvisel pühadelaual on aukohal ghapama ehk riisi, mandlite, õunte, kuivatatud aprikooside/kuivatatud ploomide/rosinatega täidetud kõrvits. Roale on pühendatud isegi laul - kuula seda siit.
     
  • Brasiilias on camarão na moranga ehk krevettidega täidetud kõrvits nii populaarne, et São Paulos Bertioga linnas korraldakse isegi selle roa auks iga-aastast festivali Festa do Camarão na Moranga! Esmalt uuristatakse kõrvits (moranga) seest tühjaks ja küpsetatakse seejärel ahjus pehmeks. Samal ajal hautatakse krevetid (camarão) küüslaugu, sibula, tomati ja vürtsidega pehmeks ning segatakse toorjuustu ja rõõsa koorega. Segu pannakse küpsetatud kõrvitsa sisse, kaunistatakse koriandriga ja serveeritakse riisiga. 
     
  • Eestis on kõrvits väga popp. Marineeritud kõrvitsat juba mainisime, aga kes ei armastaks kohevat-pehmet kõrvitsasaia või nostalgilist kõrvitsa-mannasuppi?! 
    PS Kõrvits sobib hästi ka eestlaste hinnatud kohupiimavormi sisse! 
     
  • Egiptus on kuulus oma kar' assaly kõrvitsapudingi poolest. Ahjus küpsetatud vormiroa maitsestamiseks kasutatakse suhkrut, kardemoni ja roosiõievett ning enne ahju panemist kaetakse roog pehme bešamellkastmega. 
    Nami-Namist leiad ka Egiptuse kõrvitsasalati retsepti.
     
  • India laste lemmikuks on kaddu ka halwa ehk kõrvitsahalvaa. Kõrvitsahalvaa valmistamiseks keedetakse riivitud kõrvits selitatud võis pehmeks koos pähklite (nt pistaatsia või india), piima, kardemoni ja suhkruga. See on populaarne tänavatoit vihmahooaja festivalildel ja tänavaputkades. 
     
  • Itaalia armastatakse kõrvitsat väga. Eri roogades kasutatakse eri kõrvitsaid - populaarsed on mürkrohelise kobrulise koorega Marina di Chioggia, turbanikujuline "preestrimüts" ehk zucca mantovana cappello del prete, sinakasrohelise koorega zucca berrettina piacentina, põnevalt piklik zucca lunga di Napoli, kollase-rohelise triibuline zucca tonda padana, aga ka meilgi üha populaarsem keegelkõrvits, mida Itaalias tuntakse zucca violina nime all. 
    Muidugi on Itaalia ka risoto kodumaa ja risotto alla zucca on Põhja-Itaalias sügisel väga tüüpiline roog. Nami-Namist leiad selle väga hea kõrvitsarisotoretsepti.
     
  • Kanadas armastatakse samuti magusat kõrvitsapirukat, üsna sarnast ameeriklaste pumpkin pie pirukale. Siiski, Kanada kõrvitsapirukas on veidi vähem suhkrut ning täidises on rohkem vürtse (ingver, muskaat, nelk, kaneel), lisaks serveeritakse seda vahukommide või vanillikastmega.  
     
  • Lõuna-Aafrikas armastatakse frititud kõrvitsapontšikuid (pampoenkoekies). Retsept on ka Nami-Namis olemas: loe siit.
     
  • Maroko köögis kasutatakse kõrvitsat palju. Nami-Namist leiad kõrvitsa-kikerhernesupi. Internetiavarustest leiab veel selle veidi tummisema kõrvitsa-kikerhernehautise, röstitud kõrvitsa harissa ja jogurtiga ja röstitud kõrvitsa kikerhernestega.
     
  • Mehhikos tähistatakse novembri alguses suurelt surnutepüha (el Día de los Muertos) ja suhkrustatud kõrvits (calabaza en tacha) on siis üks kohustuslikke roogi. Ingliskeelse retsepti selle magustoidu valmistamiseks leiad siit või siit. Kõige sobivam selle magustoidu tegemiseks on Lõuna-Mehhikost pärit hõbeseemneline kõrvits (hisp. k. calabaza de castilla, ld k Cucurbita argyrosperma, ingl k. cushaw squash/silver-seed gourd). 
     
  • Myanmari (end. Birma) köögist on pärit kõrvitsakarri (Shwe Hpayone-thi Chet). Maitsestamiseks kasutatakse tamarindi,kollajuurt, ingverit ja tšillit, lisatakse ka maapähkleid ja kanaliha. Rooga serveeritakse riisiga. Põneva retsepti leiad siit.
     
  • Poola toidulaualt leiab erinevaid kõrvitsaroogi. Zupa z dyni on kõrvitsasupp, dynia w occie on meile tuttav marineeritud kõrvitsahoidis, kopytka dyniowe on kartuli-kõrvitsaklimbid. Suppidest võiks eraldi välja tuua Kesk-Poolast Masooviast pärit kartuli-kõrvitsasupi malón, mille retsepti leiad siit (ingl. k).
    Nami-Namist leiad kaneeliga õuna-kõrvitsasalati retsepti.
     
  • Serbia köögist leiame bundevara ehk magusa kõrvitsatäidisega filotainarulli. Muide, ka Bulgaarias on see dessert (Тиквеник). Kõrvitsastruudlit võib serveerida nii soojalt kui ka jahtunult. 
     
  • Zimbabwe köögist leiame nhopi-nimelise lihtsa kõrvitsa-maisipudru, millele annab põneva maitsenüansi maapähklivõi. 
     
  • Ukraina köögist leiame кабаковая каша ehk magusa kõrvitsa-riisipudru, mis on vägagi eestlaste maitse järgi. 
     
  • Vene köögis on kõrvitsatoite üllatavalt vähe. Vanematest roogadest võiks esile tuua kõrvitsa-hirsipudru ja kõrvitsapliinid. Kõrvitsapannkooke (oladushki/Оладьи из тыквы) ka! Eelpool mainitud riisi-kõrvitsapuder on vene keeles kas тыквенная каша с рисом või  рисовая каша с тыквой.
     
  • Vietnamis võib menüüst leida roa nimega canh bí đỏ thịt ehk kõrvitsa ja sealiha supi.  Kõige paremini sobib selle supi tegemiseks keegelkõrvits või kabotšakõrvits. Ingliskeelse retsepti leiad näiteks siit.

Kasutatud allikaid:

Pille Petersoo
Pille Petersoo
postitatud 12.10.2024 13:08 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid