Jõulud

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2013-11-26 09:37:41

Mina tegin eile esimese laari õllekapsast, sel korral siis taas A Le Coqi jõuluporteriga. Mulle meeldib selle õllega väga, nii et pühade ajal teen uuesti.

PS A le Coq spondeerib seda retsepti, aga see on minupoolne ettepanek, kuna ma niikuinii kasutan juba aastaid seda konkreetset õlut antud kapsa valmistamisel.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Sasha
Postitusi: 207
Abikokk
2013-11-29 23:24:19
Nädalavahetusel panen mõne jõulukeeksi või stolleni hakkama. Nuputan veel, millise.
Ja jõulueelsel nädalal olen puhkusel, nii et palun soovitusi, kuidas mitte jälle kokata nii palju, et keegi ei jaksa seda ära süüa.
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2013-12-22 19:55:00

Meil oli eile emapoolse suguvõsa jõulupidu. Menüü oli selline:

Siin siis täpsemalt. Mina aitasin menüü paika panna ja otsustasime, et tänavu ei tee traditsioonilist verivorst-hapukapsas-seapraad dineed sellel peol. Neid jõuab süüa veel küll, detsember alles noor :)

Sel korral oli rahvast vähevõitu, vaid 17 täiskasvanut ja 9 last. Moodsad ajad, inimesed elavad mujal ja reisivad jne. Olime kokku leppinud, et juurde võib tuua vaid väikeseid suupisteid ja neidki vaid see nn minu põlvkond, aga ikka hiilisid mingid keeled tarrendis ja poestritslid ja singirullid lauanurgale. Eks me järgmisel korral oleme rangemad. Ja süüa oli jälle raudselt liiga palju. Seda korrigeerime ka järgmisel aastal!

Suupisted:
Kohila-tädi küpsetas pohla-verivorsti-lehttainapirukaid, mu õde tegi väikeseid sinihallitusjuustukanapeesid:

Tädi oli teinud singirulle.

Põhistaariks oli PepeKala (http://pepekala.eu/) hiidsuur kuumsuitsulõhe ja teine sama suur kuumsuitsuforell. Sinna kõrvale käis forellimarjaga hapukoorekaste. Üsna peo lõpus said ka kartulid lõpuks keedetud :D

Kõrvale erinevad salatid - oleks ka 2-3 piisanud, meil oli 5 + tädi tehtud makaronisalat. Peedi-granaatõunasalat jäi kahjuks pildile püüdmata.

Apelsini-sibulasalat:

Apteegitilli-feta-granaatõunasalat:

Punase kapsa ja porgandi salat:

Kapsasalat kuivatatud jõhvikatega (mu tütar kaunistas, pähklitega ei koonerdanud):

Magustoiduks tegi Kohila rahvas (täpsemalt siis sealne perepoeg) ühe Napoleoni, lisaks oli mandariine ja piparkooke. Ja siis see poekringel ja mingid poeküpsised. Need kõik unustas mees pildile püüda :O

Jookide seas oli siis ka see alkoholivaba õunaglögi.

Täitsa tore menüü oli, kuigi mitte klassikaliselt jõululik, siis komponendid (peet, granaatõun, apelsin, suitsukala jms) tegi selle igati pidulikuks ja hooajaliseks.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Sasha
Postitusi: 207
Abikokk
2013-12-23 03:07:47

Pille käskis täna näoraamatus piparpähkleid teha. Kuuleka kodanikuna panin taina hakkama. Edasi läks nii nagu siis, kui ma andsin oma sõbrannale sidrunitordi retsepti ja ta pärast kommenteeris, et väga hea tort tuli, aga sidrunit ma ei pannud.
Kõigepealt mõtlesin, et teeks pruuni suhkruga, tuleks ilusam ja tumedam värv. Selgus, et pruun suhkur on otsakorral ja fariinsuhkur järjekordselt kappi ära kivistunud. Näppu jäi pudel linnaseekstrakti - mis seal ikka, sorts tainasse. Värvis küll. Siis meenus, et apelsini mul ju majas ole, aga apelsinikoort on vaja. Pole probleemi, käisin riiviga üle pomelo. Segasin komponendid kokku ja ma ei tea, kas panin hajameelselt rohkem jahu, aga taina asemel sain kausitäie puru. Jõllitasin seda veidi ja kaalusin piparkoogimaitselise purukoogi tegemist, aga jonn sai võitu ja lisasin ühe munakollase ja veel veidi võid. Kuna värv tundus siiski kahvatu, rändas tainasse ka sorts kakaopulbrit. Ma ei ole ammu midagi nii retseptist mööda küpsetanud! Aga piparpähklid tulid täitsa mõnusad. Mul ei vajunud nad eriti lapikumaks, jäid üpris pallikujulised. Mõtlesin, et kui läks trumm, mingu ka pulgad, järgmisel korral asendan osa jahu mandlijahuga.

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2013-12-24 11:33:01

Suhtlesin ühe sugulasega (minu vanatädi pojaga) Facebookis ja tema kirjutas:

"ma just Sinu soovituste järgi sülti tegemas.

Meie homne laud on täielikult Sinu veebist. alustuseks Lõheterriin kitsejuustu-avokaadotäidisega ja lõpetuseks martsipanikommid ja magusad mandlid. Vahepeal loomulikult Eggnog."

Armas :)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Fre
Postitusi: 1233
Abikokk
2013-12-25 20:48:35
Pille:
Mina tegin eile esimese laari õllekapsast, sel korral siis taas A Le Coqi jõuluporteriga. Mulle meeldib selle õllega väga, nii et pühade ajal teen uuesti.

Ma tegin ka õllekapsast (Karksi tumeda õllega, vbndst). Aga sisuline küsimus - jube vedel oli, nagu supp, selle 3dl + 3dl vedelikuga, või ka lisaks. Keetsin lõpuks kapsast ilma kaaneta et tahedam saaks, maitse oli hea aga köök ja maja alumine korrus järgmise päevani kasutuskõlbmatu ;-). Ei tea kas peaks kapsa laskma sõela peal kuivaks vajuda enne veidi või siis ongi mõeldud et kõikjale imbunud kapsaaroom on paketi lahutamatu osa? Mõtlesin et ei tea kas oleks väga imelik seda asja järgmisel korral üheaugulise elektripliide peal õues teha....

Silx
Postitusi: 1075
Abikokk
2013-12-25 22:23:44
Ülevaade meie jõululauast sel aastal :)

Gastronautilised äpardused We ate the food, we drank the wine Everybody having a good time

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2013-12-25 23:26:37
Fre:
Pille:
Mina tegin eile esimese laari õllekapsast, sel korral siis taas A Le Coqi jõuluporteriga. Mulle meeldib selle õllega väga, nii et pühade ajal teen uuesti.

Ma tegin ka õllekapsast (Karksi tumeda õllega, vbndst). Aga sisuline küsimus - jube vedel oli, nagu supp, selle 3dl + 3dl vedelikuga, või ka lisaks. Keetsin lõpuks kapsast ilma kaaneta et tahedam saaks, maitse oli hea aga köök ja maja alumine korrus järgmise päevani kasutuskõlbmatu ;-). Ei tea kas peaks kapsa laskma sõela peal kuivaks vajuda enne veidi või siis ongi mõeldud et kõikjale imbunud kapsaaroom on paketi lahutamatu osa? Mõtlesin et ei tea kas oleks väga imelik seda asja järgmisel korral üheaugulise elektripliide peal õues teha....

Fre, ma tegin väikeses potis - pakk Uus-Kongo kapsast (900 g vist?) ja purk alecoqi porterit. Hautasin kaanega potis. Tõesti oli poti põhjas pärast tassitäis kapsaleent, aga kui ma oleks selle kapsaga kaussi pannud, oleks see vast ära söödud (ma tõstsin kurnlusikaga kaussi, tavalise kulbiga tõstes poleks vist midagi jäänudki). Ja maja ei haisenud kohe mitte kuidagi!!!

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2013-12-26 14:28:15

Meie tänavune jõululaud oli selline. Kolm käiku, kerged eelroad, siis põhiroad ja siis magustoidud. Laua taga istus meie enda pere (vanus 1 a 1,5 k kuni 42 a), minu ema, mehe ema ja tädi ning minu õde koos oma mehe ja kahe pojaga. Mu lootsist isa seilas kahjuks siin meie lähedal mere peal parasjagu ja ei pääsenudki mandrile.

Alustuseks väga lihtne kalavalik, leib ja sai ja või:

Ehk siis vürtsikilufileed (Briis):

PepeKala soolasiig:

Marineeritud angersäga:

Siis oli veel Rannamõisa külmsuitsutatud kalkuni rinnafileelõike. Leib oli Laagri Leivatoa oma.

Sellega esimene käik piirduski. Ei mingit salatit, kuna seda jõuab süüa veel küll ja küll. Ainult hästivalitud kalad :)

Põhiline käik oli traditsioonilisem.

Alustuseks seapraad. Ma olen aastaid teinud seda traditsioonilist seapraadi, aga tänavu katsetasin midagi uut. Ostsin paar kamara ja kontidega searibi, selliseid ilusaid ja läbiksvanuid. Komponentidest sealiha, sool, pipar, apteegitilliseemned ja üks imeilus uhke Staubi "Cocotte" pott (jõuluvana tõi!). Ma kahtlustan, et viimasel oli oluline roll roa õnnestumisel ja seepärast retsepti veel Nami-Namis ei jaga. Aga - liha sulas suus. IMELINE!

Õllekapsas (Uus Kongo hapukapsas + A Le Coqi tavaline porter). Tavaline keedetud kartul (Laura, muidugi). Ahjus küpsetatud porgandi- ja pastinaagikangid vähese vahtrasiirupiga. Verivorstivalik (RLK mustikatega, RLK röstsibulatega, Saaremaa miniverivorstikesed - viimased meeldisid me perele kõige rohkem). Treppoja kaks erinevat hoidist + ämma pohlamoos (see oli kõige mõnusam).

Magusroaks olid tänavu piparkoogid - ikka selle retsepti järgi tehtud ning taanlaste æbletrifli kausitort (retsept lisamisel).

Mina ja sööjad jäime kõik väga rahule. Road olid maitsvad, mingit jubedat närveldamist ei olnud, kõik toimis kenasti. :)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2013-12-26 15:03:47

PS Jagage oma jõululaua fotosid ja menüüsid - pühapäeval (29.12) õhtul loosin välja KOLM eksemplari Marina Neri raamatut "Hõrgud ja ahvatlevad koogid".

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

<< 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 >>