RISOTO (risotto)

Kingadraakon
Postitusi: 217
Abikokk
2008-06-16 15:55:41
Thredahlia:
Marit_S:
Aga kuidas selle risottoga üldse on (food safety koha pealt), kas järgmisel päeval üldse tohib risottot soojendada? (olen täna küll elu ja tervise juures, aga kuskilt nagu mäletan, et riisitoite ei soovitata üles soojendada,et mürgine vms....)
Riis säilib külmikus küll, päris mitu head päeva kohe, aga... Kui on plaanis riisi säilitada, st. rohkem kui üheks söögikorraks, siis tuleb küps riis/riisitoit kiiresti jahutada ja kohe külmkappi panna, mitte toatemperatuurile seisma jätta või pikalt soojas hoida, et sööjaid oodata. Riisitoidus võib selle aja jooksul paljuneda kuumale hästi vastupidav bakter (Bacillus cereus), mille toodetud toksiini soojendamine hiljem ei hävita. St. korralik soojendamine ei muuda toitu pärast ohutuks. Samal põhjusel peab külmikus hoitud riisi soojendamine toimuma kiiresti, mitte soojas hoides.
oo, jällegi väga huvitav teadmine! aitäh!
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-06-16 16:45:22
Thredahlia:
Marit_S:
Aga kuidas selle risottoga üldse on (food safety koha pealt), kas järgmisel päeval üldse tohib risottot soojendada? (olen täna küll elu ja tervise juures, aga kuskilt nagu mäletan, et riisitoite ei soovitata üles soojendada,et mürgine vms....)
Riis säilib külmikus küll, päris mitu head päeva kohe, aga... Kui on plaanis riisi säilitada, st. rohkem kui üheks söögikorraks, siis tuleb küps riis/riisitoit kiiresti jahutada ja kohe külmkappi panna, mitte toatemperatuurile seisma jätta või pikalt soojas hoida, et sööjaid oodata. Riisitoidus võib selle aja jooksul paljuneda kuumale hästi vastupidav bakter (Bacillus cereus), mille toodetud toksiini soojendamine hiljem ei hävita. St. korralik soojendamine ei muuda toitu pärast ohutuks. Samal põhjusel peab külmikus hoitud riisi soojendamine toimuma kiiresti, mitte soojas hoides.
Thredahlia räägib väga asjalikku juttu! Viin selle riisi toiduhügieeni edasise arutelu siia.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Inbetween
Postitusi: 35
Kokaõpilane
2008-06-16 19:20:49
Mina tegin Thredahlia nõgeserisotot, kus nõgese asendasin rukolaga. Kahjuks läks asi pisut untsu, puljong tuli liiga tugev (puljongikuubikust, vabandan end välja sellega, et mu köök koosneb hetkel ühe auguga pliidist ja külmkapist, mis seisavad esikus :D) ja tappis muud maitsed ära. Aga sellest hoolimata pistis mees mu esimese katsetuse mõnuga pintslisse. Kui teine valmis saab, siis äkki parem ;)
Proua Simpson
Postitusi: 177
Abikokk
2008-06-17 21:53:42
Väike mõte töörügajatele, kes tahaks tööl risotot lõunaks süüa: tegin mõni päev tagasi endale õhtul risoto "põhja" valmis, st ilma juustuta. Külmkappi ja järgmisel päeval tööle kaasa, piisava hulga veega mikrolaineahjus üles soojendada ja siis juust sisse. Tuli peaaegu et päris, aga kas ka toiduhügieeni koha pealt väga tervitatav, ei tea, aga vähemalt üks võimalik lahendus...
Heleen
Postitusi: 302
Abikokk
2008-06-18 16:36:05
risoto.. elu aeg olen mina ema poolt valmistatud risotot saanud ikka nii, et keedetud riis ja erinevad komponendid sisse segatud.. ma olen nördinud lausa.. mind on kogu elu petetud!!:D Ei, ei.. üks õhtu võtan kätte ja teen tõelist risotot, las siis ema imestab ;)

Armastus käib kõhu kaudu :)

Kardemon
Postitusi: 493
Abikokk
2008-06-18 17:37:56
Heleen:
risoto.. elu aeg olen mina ema poolt valmistatud risotot saanud ikka nii, et keedetud riis ja erinevad komponendid sisse segatud.. ma olen nördinud lausa.. mind on kogu elu petetud!!:D Ei, ei.. üks õhtu võtan kätte ja teen tõelist risotot, las siis ema imestab ;)
kusjuures päris mitmeid risoto-nimelisi retsepte on ka vanemates raamatutes... aga sealgi aetakse siis kärbseid pähe... et kuumuta riis klaasjaks ja siis vala vedelik peale ning lase seal olla kuni riis valminud... mingist pidevast segamisest pole juttugi... kusjuures mu palju-kokanud ema nägi mu risototegemist pealt ja soovitas ka et vala puljong peale ja jäta hauduma.. arvas et ma niisama seon end pliidi külge :) ma oleks kah elu lõpuni jäänud vist arvama et see ongi risoto kus on riis ja muud asjad segatult.... :)

http://kardemon.blogspot.com

Liiseli
Postitusi: 256
Abikokk
2008-06-18 23:47:32

Risoto-tuhin on täitsa peal, seekord tegin kõrvitsarisotot tšilli ja salveiga (küüslaugu asemel hakkisin sisse ühe tšillikauna ja peterselli asemel panin salveid). Uus lemmik, kõige parem minu poolt tehtud risotodest.

Ja õnnestus natuke risotot ka arancini-pallikeste jaoks hoida. Ma poleks uskunud, et need nii mõnusad on, seest sellised õhulised (tegin ilma juustuta).

Väga hea kooskokkamise teema - tuletas meelde, kuivõrd hea, lihtne ja mitmekülgne toit on risoto ning et seda peaks sagedamini tegema!

Põrnikas
Postitusi: 435
Abikokk
2008-06-19 14:32:48
Kardemon:
Heleen:
risoto.. elu aeg olen mina ema poolt valmistatud risotot saanud ikka nii, et keedetud riis ja erinevad komponendid sisse segatud.. ma olen nördinud lausa.. mind on kogu elu petetud!!:D Ei, ei.. üks õhtu võtan kätte ja teen tõelist risotot, las siis ema imestab ;)
kusjuures päris mitmeid risoto-nimelisi retsepte on ka vanemates raamatutes... aga sealgi aetakse siis kärbseid pähe... et kuumuta riis klaasjaks ja siis vala vedelik peale ning lase seal olla kuni riis valminud... mingist pidevast segamisest pole juttugi... kusjuures mu palju-kokanud ema nägi mu risototegemist pealt ja soovitas ka et vala puljong peale ja jäta hauduma.. arvas et ma niisama seon end pliidi külge :) ma oleks kah elu lõpuni jäänud vist arvama et see ongi risoto kus on riis ja muud asjad segatult.... :)
ja isegi Veski Mati risotoriisi pakendil olev näiteretsept käseb kogu vedeliku korraga peale valada ja siis oodata kuni valmis saab..
Heleen
Postitusi: 302
Abikokk
2008-06-19 14:46:46
ehk on mingid risoto liigid.. üks on itaalia risoto ja teine skandinaavia :D vabandage mu rumalus...

Armastus käib kõhu kaudu :)

Merilin
Postitusi: 953
Abikokk
2008-06-19 14:50:53
Heleen:
ehk on mingid risoto liigid.. üks on itaalia risoto ja teine skandinaavia :D vabandage mu rumalus...
Pigem ikka teadmatus ja soov igale toidule võõrapärast nime külge pookida :P

Pisike ja Pisut Segi, teadagi...

<< 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 >>