RUKKILEIB: rukkileiva küpsetamine, sh küpsetamise aeg ja temperatuur

Ragne
Postitusi: 860
Abikokk
2012-01-18 15:07:27
Profa:
Ragne:
Eelmisel nädalal käisime toidublogijatega Soomes. Külastasime ka uut Kluuvi kaubakeskuses asuvat Eat&Joy toidupoodi. Seal oli võimalus jahvatada endale ise erinevaid jahusid. Otseloomulikult, mõeldes leivateole, jahvatasin endale kotikese rukkijahu. Järgmisel päeval läks kohe ka küpsetamiseks. Ja ma pean ütlema, et ikka on vahe sees küll, kas on värskelt jahvatatud jahu või mitte:) Igapäev sellist luksust lubada ei saa, aga mõnikord küll:)
Rukkijahu pole veel proovinud, aga nisujahu jäi liiga jäme, oleks pidanud vist kaks korda läbi veski laskma. Siit aga järeldus - kui kunagi peaksin hakkama endale sellist pisikest veskit ostma, valin väga hoolikalt.
Kusjuures Priit, minul kohati tundus leivategemisel ka, et liiga jäme jäi teine. Aga lõpptulemus mulle maitses. Võib-olla on põhjus selles, et tavajahuga küpsetatud leiba olen teinud ja küpsetanud juba pikemat aega, nii, et see tundub juba tavaline?!?! Leib tuli aga aus, kohe oli tunda, et oma käekesed selle vilja sinna masinasse panid:) Tähelepanek ka - küpsetusaeg oli ikka 10-15 minutit kindlasti lühem kui tavapäraselt.

www.kokkama.ee

Kirjakyll
Postitusi: 3
Kokaõpilane
2012-02-23 15:31:12
Tere, kas keegi oskab ise juuretist teha, pole teist kusagilt saada ja leivategu mõlgub meeltes. Tänan Maarja
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2012-02-23 15:48:57
Kirjakyll:
Tere, kas keegi oskab ise juuretist teha, pole teist kusagilt saada ja leivategu mõlgub meeltes. Tänan Maarja
Maarja, ökopoodides tihti pakutakse ja siin on terve teema.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Tiina
Postitusi: 1340
Abikokk
2012-02-23 18:53:43
Nägin juuretist müügil Tallinnas Kristiine keskuses maasingi ja koduleiva letis (seal uue ja vana osa vahel).

Gruusia köök on siiski üle kõige!

Kirjakyll
Postitusi: 3
Kokaõpilane
2012-02-23 19:21:06
Tänan Pillet ja Tiinat. Tegin juuretise valmis, tuli meelde ema tegi hapupiimaga, eks näis. Maarja
Zino
Postitusi: 2
Kokaõpilane
2012-04-20 14:08:48
Tere leivaküpsetajad.Oleks vaja ühte ilusat ja head koduleiba.Kas siin leidub kedagi,kes kes tahaks aidata. Pakkumisi ootan meilile inxukas1@gmail.com Aitäh
Vincetta
Postitusi: 4
Kokaõpilane
2012-09-12 15:56:04
[1quote]Tere, kas keegi oskab ise juuretist teha, pole teist kusagilt saada ja leivategu mõlgub meeltes. Tänan Maarja[/quote] Minu soe soovitus on juuretist ise teha. Vaata siit: http://www.hot.ee/marikalkun/index.htm, I etapina on kirjas juuretise tegemine. Olen mitu korda sedasi ise teinud, ainult vee ja rukkijahuga. Kolm päeva seisab paberrätiku all soojas kohas, segan 1 kord iga päev; siis on juba käima läinud. Peale seda panen ta päevaks külmkappi, siis võtan välja, lasen natuke soeneda ja siis lisan umbes lusikatäie sooja vett ja vastavalt rukkijahu, et segu saaks tavaline leivataina paksune. Kergitan 3-5 tundi, ja jälle külma. Järgmine päev võib teda jälle natuke "turgutada", nii ta töötab kindlasti kohe esimesel leivateol. Kogused on väikesed, mina teen seda kõike 500-grammises plastmassist jäätisetopsis. Kui mitu korda turgutan, siis viskan kerkinud juuretist pealt natuke minema, et mahuks uuesti kerkima, kui jahu ja vett lisan. Sedasi turgutan juuretist ka siis, kui ta on liiga kauaks kappi seisma jäänud, kuna ma pole leivategu ette võtnud. Ja seda jäätisetopsi ma ei pese kunagi, kraabin ainult lusikaga juuretise välja ja panen sinnasamma uue leivapoja tagasi. Muidugi on mul ka leivategu ebaõnnestunud, ent olen tõepoolest kindel, et sel juhul pole viga juuretises, vaid hapendamise ajal pole kauss piisavalt soojas olnud. Kui ikka kauss on täiesti külm, siis ei hakkagi asi tööle (sellegipoolest olen mõnikord leivad valmis teinud, kõvad kui kivid, viin nad maale, saab tiigis kalu toita).
Vincetta
Postitusi: 4
Kokaõpilane
2012-09-12 15:57:17
Link: I etapp, juuretise tegemine.
Spiidi
Postitusi: 743
Abikokk
2013-01-16 02:40:13
Kogenumad leivaküpsetajad, andke nõu. Ma olen nüüd paaril korral püüdnud jäljendada Gourmet Club'i (end Vertigo Gourmet) rukki-rosina leiba ja kuidagi ei õnnestu. Kuidas saavutada sama pehme ja mõnus tulemus? Kuigi mulle meeldib 100% juuretise tavaline rukkileib, siis tahaks sel korral natuke kergemat ja õhulisemat tekstuuri, rohkem peenleiva laadi. Ma olen proovinud nii pärmiga, kui juuretisega, kui nisujahu lisades (kuigi Gourmet' leivas on ainult rukkijahu) ja ühel korral ei kerki, teisel korral jääb ikka pigem rukkileivalik, kui peenleivalik tekstuur. Andke nõu :)

le D?ner

Kodumeeskokk
Postitusi: 84
Kokaõpilane
2013-01-16 16:46:19
Spiidi:
Kogenumad leivaküpsetajad, andke nõu. Ma olen nüüd paaril korral püüdnud jäljendada Gourmet Club'i (end Vertigo Gourmet) rukki-rosina leiba ja kuidagi ei õnnestu. Kuidas saavutada sama pehme ja mõnus tulemus? Kuigi mulle meeldib 100% juuretise tavaline rukkileib, siis tahaks sel korral natuke kergemat ja õhulisemat tekstuuri, rohkem peenleiva laadi. Ma olen proovinud nii pärmiga, kui juuretisega, kui nisujahu lisades (kuigi Gourmet' leivas on ainult rukkijahu) ja ühel korral ei kerki, teisel korral jääb ikka pigem rukkileivalik, kui peenleivalik tekstuur. Andke nõu :)
Gourmet leivas on ikka nisujahu ohtralt - minu meelest oli see 50/50 ja juuretist seal minu meelest ei olegi - pärmileib. Peenleivalikku struktuuri saab kasutades rukkipüüli( näit. Vändra), jämedad jahud selleks ei sobi, samuti tuleb lisada nii odra- (lisab pehmust) kui kui ka valget rukkilinnast . Aga pärmi leiba saab ka mitut moodi teha - eeltaignaga (ehk siis vähese pärmiga ja pika käärimisega) variant peaks olema sobilikeim.
<< 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 >>