RUKKILEIB: rukkileiva küpsetamine, sh küpsetamise aeg ja temperatuur

Kodumeeskokk
Postitusi: 84
Kokaõpilane
2010-11-06 21:20:55
Turakas:
Fre:
Redfox:
mul on vanad muffinivormid sellised plekist. õieti ma kahtlustan, et need on ehk hoopis süldivormid? aga ma panen pabervormi sinna sisse et ei peaks pesema nii palju. tefloniga vorme pole mul üldse. milleks osta uusi kui vanaema pärandus kärab ka. muffineid teen leivaks siis kui suur päts külma ei paista mahtuvat. siis saab siaa-sinna poetada ja ei pea nii ruttu ära tarvitama
Ohh, täiesti kenjaalne, mul peaks ka need vanakooli korvikeste vormid kusagil olema. Siiani pole neid eriti kasutanud, kuna mäletan veel vanast ajast et sealt ei saanud midagi kuidagi kätte.....
Mina olen pannud silikoonist muffinivormidesse tainast, kui jääb leivavormidest üle ja panen ka koos suurte vormidega koos ahju sellisesse kuumusesse, mis kirjade järgi ei peaks sobima silikoonvormile ja pole midagi nendega juhtunud. Avaldaks kohe ka imestust eilses EE-s ilmunud rukkileiva retsepti osas. Kas tõesti on võimalik, et seal näidatud koguse kohta - 1,5 dl vett ja 1,5 kuni 1,8 kg jahu (ise teen selles koguses) pannakse 6 dl soola. Kas seda mitte ebanormaalselt palju pole. Peaks vist olema tl.
Proua Kirsipuu toimetud retseptide järgi ei tohi küpsetamist proovida - ohtlik. Eelmine aasta proovisime EE lisa järgi teha piparkoogi tainast....see kõva kivi tuli ära visata ilma küpsetamata. Seega võib seda pidada lihtsalt (lõbusaks)lugemiseks
Fre
Postitusi: 1233
Abikokk
2010-11-07 11:40:17
Mul on selline pühadust teotav küsimus et miks ei käi kokku mikser ja leivategu? Mitmes kohas mainitakse et "nii lihtsalt ei tehta". Kas sellel on mingi ratsionaalne põhjendus? Olen näinud juttu leiva ja metalli (metalli ja pärmi) kokkusobimatusest aga kui metall ei sobi kokku pärmi või juuretisega siis miks üldse on mikseritel taignakonksud?
Kodumeeskokk
Postitusi: 84
Kokaõpilane
2010-11-07 17:34:18
Fre:
Mul on selline pühadust teotav küsimus et miks ei käi kokku mikser ja leivategu? Mitmes kohas mainitakse et "nii lihtsalt ei tehta". Kas sellel on mingi ratsionaalne põhjendus? Olen näinud juttu leiva ja metalli (metalli ja pärmi) kokkusobimatusest aga kui metall ei sobi kokku pärmi või juuretisega siis miks üldse on mikseritel taignakonksud?
Kodust leivategu võetakse ikka sellise vanaaegse tegevusena ,seetõttu loetaksegi kaasaegset miksrit pühaduse teotamiseks.Samuti on roostevaba metall köögis värske tegelane . Ja kui näete poes leiba ,millel on suur silt käsitöö - siis see ei tähenda seda et kõik ,ka taina segamine tehakse käsisti. See tähendab seda ,et vormi pandi ja vormist võeti käsitsi.Tainasegamiseks on ikka tublisid abimehi kasutatud. Seega ratsionaalset põhjendust ei ole ja roostavabas tünnis võib juuretisega toimetada küll.
Põrnikas
Postitusi: 435
Abikokk
2010-11-07 18:00:33
Fre:
Mul on selline pühadust teotav küsimus et miks ei käi kokku mikser ja leivategu? Mitmes kohas mainitakse et "nii lihtsalt ei tehta". Kas sellel on mingi ratsionaalne põhjendus? Olen näinud juttu leiva ja metalli (metalli ja pärmi) kokkusobimatusest aga kui metall ei sobi kokku pärmi või juuretisega siis miks üldse on mikseritel taignakonksud?
kusjuures igasugu inglisekeelsetes leivaküpsetusraamatutes soovitatakse rukkileiva tainast just mikseriga segada.. et käsitsi liiga suur mökerdamine või nii :) ise teen kõike käsitsi, kuna nii lihtsalt meeldib (aga ega mul tainakonksudega miksrit pole ka)
Redfox
Postitusi: 532
Abikokk
2010-11-07 18:31:02
käsitsi on parem. mikseril ei ole närve. ta ei tunne millal taigen just seda õiget vastupanu ilmutab, paras sitke on. mikser totu ei saa ka aru kui imelikud klombid või õhumullid sisse jäävad. lühidalt. käsi on antud juhul aju pikendus ja aitab otsuseid teha.
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2010-11-07 18:33:46
Põrnikas:
Fre:
Mul on selline pühadust teotav küsimus et miks ei käi kokku mikser ja leivategu? Mitmes kohas mainitakse et "nii lihtsalt ei tehta". Kas sellel on mingi ratsionaalne põhjendus? Olen näinud juttu leiva ja metalli (metalli ja pärmi) kokkusobimatusest aga kui metall ei sobi kokku pärmi või juuretisega siis miks üldse on mikseritel taignakonksud?
kusjuures igasugu inglisekeelsetes leivaküpsetusraamatutes soovitatakse rukkileiva tainast just mikseriga segada.. et käsitsi liiga suur mökerdamine või nii :) ise teen kõike käsitsi, kuna nii lihtsalt meeldib (aga ega mul tainakonksudega miksrit pole ka)
Mul on tainakonksudega mikser, aga kuna ma teen rukkileivataina üsna vedela (retsept siin, siis seal ei ole mikserit vaja, puulusikaga saab kiiremini hakkama.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Fre
Postitusi: 1233
Abikokk
2010-11-08 10:07:23
Redfox:
käsitsi on parem. mikseril ei ole närve. ta ei tunne millal taigen just seda õiget vastupanu ilmutab, paras sitke on. mikser totu ei saa ka aru kui imelikud klombid või õhumullid sisse jäävad. lühidalt. käsi on antud juhul aju pikendus ja aitab otsuseid teha.
Mulle tundub sel juhul et mina olengui mikser. Sest ilma mikserita toimetamine millegipärast ei anna mulle ülaltoodud eeliseid. Siiski olen rõõmus et mu esimene leivategu vähemalt süüa sündis.
Pargi tänavalt
Postitusi: 1
Kokaõpilane
2010-11-21 14:13:55
Olen uus foorumlane, kuid tegelikult juba mõnda aega Nami-nami tegemisi jälginud. Sain just valmis enda esimese leivateo. Retseptiks Ärma talu leib (teema lk. 5), see lihtsam variant, millele lisasin peakokk Pille nippe. Kogusest sain kolm leiba - üks hapu seemneleib ning kaks linnasejahuga köömne-seemneleiba. Jäid veidi magedad, sest panin vähem soola. Esimesest leivast on juba pool otsas, teised järelküpsevad küpsetuspaberisse keeratuna vormis. Ahjaa, juuretis ei olnud isetehtud, vaid Herne tn. ökopoest. Järgmisel nädalavahetusel jälle :)
BirgitP
Postitusi: 98
Kokaõpilane
2010-11-21 20:29:41
Tegin täna jõululeiba, Leiburi Jõululeiva järgi. Maitse tuli päris hea, aga ei oska öelda, kas sarnaneb selle õigega, kuna pole Leiburi toodangut ostnud.

http://bikiplix.blogspot.com/

Kodumeeskokk
Postitusi: 84
Kokaõpilane
2010-11-22 22:59:12
Leiburi jõululeib ei saagi olla õige ,kuna õunakuubikud ei ole kodused nagu lubatud ( valmistoodang tont-teab-kus kasvatatud õuntest http://www.leipurin.com/files/attachments-archived/leipurin_ee/tootenimekiri.pdf)
<< 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 >>