Võtame kokaraamatud kasutusse!

Leenilii
Postitusi: 161
Abikokk
2009-02-10 15:37:13
Võtsin kätte uue raamatu, millest ma pole paraku veel midagi proovinud. Ilmselt on see toodud mulle mõnel hullumeelselt kiirel ajal, sest ma pole isegi sinna sisse vaadanud. Raamat on "the complete book of Florentine Cooking", autor Paulo Petroni. Üle 250 traditsioonilise retsepti, väidetavalt lihtsasti valmistatavad. Pilte küll palju pole, kuid kiri on üsna suur ja kuidagi päris ahvatlevalt on kirjutatud. Tahaksin mitut asja proovida. Alajoatused: eelroad, kastmed, supid, pasta ja riis, kalad, konnajalad ja maod, lihad (sh linnuliha ja metsloomad), taimetoidud ja omletid, magustoidud. Alustasin magustoitude vaatamisest ja leidsin ühe toreda roa, millest tahan teile kirjutada; Salame dolce ehk sweet salami ehk meie mõistes kirju koer :). Maitsestatakse magusa likööriga (Marsala, Curacao jne), aga muidu puha meie kirju koer küpsiste, suhkru, või, muna ja kakaoga. Ilmselt valin tegemiseks siiski mõne põnevama retsepti, aga emotsiooni tahtsin kohe jagada :)
Eva
Postitusi: 771
Abikokk
2009-02-10 17:00:31
Leenilii:
Alustasin magustoitude vaatamisest ja leidsin ühe toreda roa, millest tahan teile kirjutada; Salame dolce ehk sweet salami ehk meie mõistes kirju koer :). Maitsestatakse magusa likööriga (Marsala, Curacao jne), aga muidu puha meie kirju koer küpsiste, suhkru, või, muna ja kakaoga. Ilmselt valin tegemiseks siiski mõne põnevama retsepti, aga emotsiooni tahtsin kohe jagada :)
See on küll tore üllatus. Ma avastasin hiljaaegu netiavarustest ka itaallaste "ricotta fritters", mis olid sisuliselt meie kohupiimapontšikud, ainult kohupiima asemel ricotta't kasutatud.

http://www.perenaine.ee/

Zoozi
Postitusi: 2992
Abikokk
2009-02-11 20:35:49
Veel üks mõnus ja hõrk pirukas-pirni-granadillipirukas, ikka sellest soomekeelsest pirukaraamatust. Hea raamat on :) Pirni-granadillipirukas (Pääryna-passiopiiras) põhi: 3dl nisujahu 1/2tl küpsetuspulbrit 1sl maisijahu 2sl suhkrut 50g margariini või võid 2 munavalget u 1tl sidrunimahla täidis: 3-4küpset,mahlast pirni või 1 400g pirnikompott 1 granadilli viljaliha 1tl jahvatatud ingverit 1tl riivitud sidrunikoort kate: 2 1/2dl tuhksuhkrut 1sl margariini või võid 1granadilli viljaliha 1sl piima 1.Määri võiga 20cm läbimõõduga lahtikäiv koogivormi põhi,kata küpsetuspaberiga ja määri paber ka. 2.Sega jahu,küpsetuspulber,maisijahu ja suhkur.Lisa võitükid,Sega purutaoliseks massiks.(võid kasutada ka köögikombaini) 3.Lisa munavalged ja sidrunimahl.Pane taignapall toidukilesse ja pane u 30 minutiks külma. 4.Rulli 2/3 taignast ümmarguseks 30 cm läbimõõduga tükiks.Kata sellega koogivormi põhi ja ääred. 5.Koori pirnid ning tükelda väikesteks kuubikuteks.Sega pirnitükid ja granadilli viljaliha omavahel.Lisa ingver ja sidrunikoor.Vala täidis vormi.Keera taignaäär täidise peale.Määri äär pealt veega. 6.Rulli ülejäänud taignast u 20cm läbimõõduga ymmargune ketas.Tõsta see täidise peale,nö kaaneks.Vajuta hoolikalt kinni. 7.Küpseta pirukat 175kraadises ahjus alumisel siinil umbes 30-40 minutit,kuni pirukas on helepruun.Lase jahtuda ja võta vormist välja. 8.Sega tuhksuhkur,margariin või või ja granadilli viljaliha kausis.Lisa piim ja soojenda segu vesivannis kuni mutub vedelamaks.Kata seguga kook ja lase jahtuda. 9.Kook on kõige parem samal päeval,kuid säilib ka 2-3 päeva külmkapis.Võib valmistada päev enne serveerimist.

Zoozi tegemised

Eva
Postitusi: 771
Abikokk
2009-02-12 12:46:31
Raamat "Cooking Chinese" - over 50 fresh and innovative recipes for modern Chinese cuisine - sai ostetud aastaid tagasi Juhkentali tn asuvast võõrkeele raamatute poest. Kuni tänaseni ei leidnud kasutust ja täna sai siis järgi proovitud roog nimega "braised tofu with mushrooms", kus on kasutatud shiitake seeni. Otsustasin selle roa kasuks, sest shiitake seened olid minul kappi seisma olid jäänud ja ega ma nendega suurt midagi varasemalt peale ei osanud hakata. Kuna polnud varem sellist hiinapärast tärklistatud kastet teinud, siis panin mööda sellega, et sai liiga palju tärklist lisatud. Teine apsakas oli kuivatatud shiitake seente liiga vähene leotamine - vähemalt 30 minutit peaks neid ikka vähemalt enne leotama (kui mitte tund?). Tofu shiitake seentega 350 g tofut - lõigata kuubikuteks ja lasta 10 min marineerida seesamiõlis (mina kasutasin oliiviõli), soja kastmes ja pipras. Kuumuta pannil õli, lisa peenestatud ingver, kuumuta paar sekundit ja lisa shiitake seened. Hauta 2 min. Lisa sojakastet, 6 spl puljongit ja hauta veel 4 min. Nüüd lisa 1 tl tärklist, mis on eelnevalt veega segatud. Kuniks segu on paksenenud, lisa tofu ja hauta veel 2 min. Serveeri riisiga.

http://www.perenaine.ee/

Zoozi
Postitusi: 2992
Abikokk
2009-02-12 13:56:37
Eva, kuidas maitses?. Mul ka seisavad shiitake seened. Ma ei tea kohe, see tofu ...ei isuta mind.

Zoozi tegemised

Eva
Postitusi: 771
Abikokk
2009-02-12 17:17:24
Zoozi:
Eva, kuidas maitses?. Mul ka seisavad shiitake seened. Ma ei tea kohe, see tofu ...ei isuta mind.
Nende seente lõhna eelnevalt nuusutades (väga vastumeelt lõhn!) oli maitsev roog ja ma usun, et teen seda teinekordki. Seened olid mõnusad krõmpsud (ja lisaks on need seened ka toitaineterikkad). Tofu maitseb hästi kui see on hästi tehtud ja hea marinaad on selle eelduseks, sest toful on hea omadus teisi maitseid kergesti omastada. Kirjutasid, et Sulle maitses soja-ažuu selles taimetoidukohas - seegi samal põhimõttel tehtud, sest sojaliha ilma maitseteta on ka üpris mannetu. Soovitan osta tofut ökopoodidest, see on oluliselt paremas kvaliteedis kui meie Eesti toodang, mis müügil supermarketites.

http://www.perenaine.ee/

Zoozi
Postitusi: 2992
Abikokk
2009-02-12 20:17:44
Eva:
Zoozi:
Eva, kuidas maitses?. Mul ka seisavad shiitake seened. Ma ei tea kohe, see tofu ...ei isuta mind.
Nende seente lõhna eelnevalt nuusutades (väga vastumeelt lõhn!) oli maitsev roog ja ma usun, et teen seda teinekordki. Seened olid mõnusad krõmpsud (ja lisaks on need seened ka toitaineterikkad). Tofu maitseb hästi kui see on hästi tehtud ja hea marinaad on selle eelduseks, sest toful on hea omadus teisi maitseid kergesti omastada. Kirjutasid, et Sulle maitses soja-ažuu selles taimetoidukohas - seegi samal põhimõttel tehtud, sest sojaliha ilma maitseteta on ka üpris mannetu. Soovitan osta tofut ökopoodidest, see on oluliselt paremas kvaliteedis kui meie Eesti toodang, mis müügil supermarketites.
Tänud! Võtan plaani.... :)

Zoozi tegemised

Netcat
Postitusi: 1930
Abikokk
2009-02-14 12:23:50
Nojah, minul on ka kaunikesti nadisti võõrkeelsete kokaraamatutega. Ainult üks neid majas ongi, ja see on üks pizzaraamat. Aga pizzategemise vajadust pole viimasel ajal ette tulnud :) Registreeriks siis kah oma ürituse vanade kokaraamatute alal, kui lubatakse. Konkurentsitult vanim kokaraamat minu riiulis (hea küll, tegelikult ei olnud ta riiulis, vaid mingisse voodi all valitsevasse geoloogilisse kihti ladestunud) on "Raamat maitsvast ja tervislikust toidust", aastast 1955. Jah, see, kus üle lehekülje kedagi seltsimees Mikojani tsiteeritakse (kes ta oli üldse?). Lapsepõlves ma sirvisin seda kogu aeg, aga siis ei teinud ma süüa. Aga viimased 15 aastat polnud ma seda käeski hoidnud, kasutamisest rääkimata. Raamat on täis sõbralikke soovitusi stiilis "kogenematutele perenaistele tuletame meelde, et haugi on kõige parem valmistada täidetult". Samas võib sealt leida ka juhendi viinerite keetmiseks ja võimsa nõukogude toiduainetööstuse saavutuste tutvustusi pea igal leheküljel. Mind isiklikult üllatas, et raamat tutvustab paljusid enam või vähem eksootilisi vilju ja toiduande, millest enamik vanemaid inimesi alles viimastel aastatel maigu suhu on saanud, kui sedagi. Muu hulgas räägitakse, kuidas serveerida austreid ja mida juua nende kõrvale, misasi on hurmaa ja misasi on avokaado, kuidas valmistada artišokke ja kuidas keeta sparglit... Retsepti oli raske valida, sest paljud retseptid olid kas liiga elementaarsed, tundusid ebatervislikud või liialt aega- ja töödnõudvad. No näiteks nuikapsaid ei ole minu arvates tarvis serveerida paneerituna, praetuna ja pärast seda tund aega hapukoores hautatuna, kaalikat ei ole vaja ahjus küpsetamiseks saiaga täita ja tatrapudru või vahukoore valmistamise retsepti mul ka tegelikult vaja ei ole, tean niigi kuidas see käib. No ja mõned retseptid olid lihtsalt... veidrad. Mõnda aega kiusasin oma lähedasi sisukorra ettelugemisega, kus esinesid sellised toidud nagu lillkapsa- ja ajusuflee, heeringas toore luuüdiga ja biskviittort pähklite ja toore maksaga. Aga kui mind selle peale füüsilise vägivallaga ähvardati, siis valisin ohutuma tee ja tegin gruusia ühepajatoitu tšanahhit: Retsepti ei hakka siia kirjutama, sest nagu selgus on see nami-namis juba olemas. Lühidalt, meenutab ratatouillet, ainult et lihaga ja kartulitega ja ilma paprikata... Üldiselt, mina jään ratatouille juurde. Kahetunnine hautamine ahjus ei tulnud õrnematele komponentidele sugugi kasuks, ka ei meeldi mulle see maitse, mis tuleb petersellist, kui see nii kaua haudub. Veel tegin vahustatud õunatarretist, aga sellest kahjuks pilti ei saanud teha, sest fotoka aku sai tühjaks. Keegi magustoidu hävitamisega oodata aga ei suutnud, sest vahustis tuli tõesti maitsev. See käib siis järgmiselt (sõnastan retsepti mugavuse mõttes ümber): 250 g tükeldatud, puhastatud õunu keeta 2,5 klaasis vees pehmeks. Õunamahl kurnata teise nõusse, õunatükid püreerida. Õunamahlale lisada suhkur (originaalis 0,75 klaasi) ja 15 g želatiini, kuumutada segades keemiseni ja jahutada. Jahtunud õunasiirupile lisada õunapüree, maitsestada vaniljega ja vahustada ühtlaseks vahuseks massiks. Tõsta vormidesse ja lasta jahedas tarduda. Kommentaarid: Soovitaks kasutada hapusid õunu. Suhkrut võib vähem panna ja kui õunad on vähehapud, kohe kindlasti palju vähem. Minul tarretus siirup juba enne vahustamist ära, niiet sisuliselt vahustasin tarretist õunapüreega segamini. Tuli nii ka hää. Serveerisin kohvikoorega ülevalatult, kuna ilma tundus midagi nagu puudu olevat. Kõigile meeldis.

Elu on ebakindel. Söö magustoit kõigepealt.

Sinisilm
Postitusi: 20
Kokaõpilane
2009-02-15 22:18:06
ma olen siis "viimane hapupiimane" vanade raamatute osas ? Raamatuks siis "Kokakunst, sõnas pildis ja filmis" 1927 ühesõnaga mõtlesin mis ma mõtlesin ja lugesin raamatut üht ja teisipidi ja riiulisse seisma ta ilmselt jääb :) ei ole mina harjunud sellise keelepruugiga ja olgem ausad - osad toidu lahterduvad minul "ulme" sektsiooni. Valisin lõpuks välja puuviljakoogi: Puuviljakook on lihtsaim kook ja ei ebaõnnestu kunagi ja võib valmistada ruttu, kui valmistada muretaignast. Õuna-ja ploomikoogid võib valmistada pärmitaignast, peenemate puuviljade juures on aga soovitav muretaigen; suurema ehk vähema hulga või juurdelisamisega vib ta teha peenem või lihtsam. Taigen rullitakse ümmarguseks leheks, millega vooderdatakse üle jahutatud või võitatud vorm.Koogi ääred tulevad ikka teha nägusad. Nad võib lõigata siledaks ja siis asetada ringi taignarull; parem maitseb õhuke äär, mis lõigatud ilusasti sakiliseks. Muretaigen. Taignaks võetakse 1/2 naela jahu, 1 muna, 1 lusikas veini või nõrka äädikat, 1/4 naela võid, 1/8 naela suhkrut, poole munakoore täis vett ja raasuke soola. Jahu ja suhkur riputatakse lauale, lõigatakse sisse või, siis lisatakse vähekaupa juure muna, vein, vesi ja sool. Sõtkutakse hästi läbi ja rullitakse laiali. Ja veel on pikk seletus, mis peale panna (mahlavaesed õunad hautatakse) või võib peenetest taignaribadest laduda ruudustik koogile ja täita vahed riivitud ja magustatud mandliga ning munavalgevahuga. ka võib süstida koogile suhkurdatud munavalget ja lasta ruttu tõmbuda hääs palavuses pruuniks. Ühesõnaga.. tegelikult oleks pidanud juba siis asja pooleli jätma, kui sai selgeks et kodus pole vajalikku jahukogust (tegin kompromissi ja panin natuke täisteranisujahu), või siis kui selgus et kodus mune pole (jooksin poodi), ja kui kook koos virsikukompotiga ahju läks ja ma zelatiini kohe kuskilt üles ei leinud.. :) tuli mees päästma mis päästa annab ja oli nõus ise lõuna tegema (ju lõi kartma). Jäätisega kannatas süüa küll. Pildid
Juc
Postitusi: 629
Abikokk
2009-02-15 22:47:05
Ei ole sa, Sinisilm, viimane. Mina kavatsen panustada. Mehe vanaemal olid mulle juba ammu kõrvale pandud mõned vanad kokaraamatud. Sain need eile kätte. Kõige erilisem neist on 1884 välja antud eestikeelne tõlge 1864-nda aasta saksakeelsele kohalikule kokaraamatule. Kõik puha vanas kirjas, nii et väga aeglane lugemine. Sealt kavatsen midagi teha ja teiega jagada, aga palun veidi aega.

http://jucjaco.blogspot.com/

<< 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 >>