Seened ja nende kasutamine köögis

Seenekas
Postitusi: 2193
Abikokk
2010-08-22 18:36:58
Lihtsalt üks lugu kukeseentest, mille mõte on see, et marinaadile on hea lisada natuke õli, siis jäävad seened vähem "marineeritud" ehk naturaalsema maitsega. Retsept oli vist pärit Kaarina Kaurinkoski raamatust. Proovin selle üles leida, ise teen sellist umbes. lisasin retsepti veidi tahapoole. Lihtsalt ühel üsna seenevabal aastal ca 15 aastat tagasi, kui elasin veel linnas ja tegin hiigelpikke komandeeringutega kaasnevaid tööpäevi, selgus, et ühel kolleegil üks a la tädi, on nõus mulle suht tagasihoidliku kilohinna eest seeni korjama. Ta teadvat kohti. :D Nojah, ma oma arust tean ka, mõtlesin. Irw. Ainult ise pean Aegviidu kanti järele minema, mis iseenesest polnud mingi probleem. See oli mu elu suurimaid valearvestusi inimese juttu kuuldes. Lootsin paari korvitäit talvisteks pidupäevadeks sissetegemiseks ja kohe söömiseks saada . Aga ta tõepolest teadis!! Ja kuna olin kergekäeliselt lubanud, et ostan kõik saagi ära, siis... Esimesel õhtul sain kaks hiigelkorvitäit, no üle kümne kilo kindlasti. Tädi küsis lootusrikkalt, kas tulen homme jälle. Ma ütlesin, et ülehomme. Juba hakkasin veidi muretsema. No läksin, veel suuremad korvitäied ootasid mind. Ja imeilusad, selliseid pisikesi ja parasjagu suuri ja hästi värskeid kukeseeni. Nii jätkus see vist paar nädalat, enne kui kuidagi ära vingerdasin. Sõna ju oli antud. Igatahes see öine seente sissetegemine oli ikka paras väljakutse. Mehed ei tahtnud mõne aja pärast mitte ühestki seenest enam kuulda. Rääkimata nende nägemisest kas korvides, pottides või purkides külmkapis. Õnneks käis mul üks oma pensil tädidest toona abiks, tema vähemalt sortis need suuruse järgi päeval ära. Siis ma selle õliga retsepti avastasingi, meil keegi peale minu äädikaga asju eriti ei armasta. Sügavkülmas oli neid vist ka rohkemaks kui aastaks. Ja sellest kolleegi tädist sain ka aru, sest olla niivõrd kolkas, nagu nad elasid, ilma kindla sissetulekuta. Ja lähima ühistranspordini oli ka vist kümekond kilomeetrit, polnud tal erilist võimalust seentega ka turule kulgeda. Kuigi toona tundus see mulle "laiskusena".
Merilin
Postitusi: 953
Abikokk
2010-08-22 20:23:06
Ullike:
Zapxpxau:
No ma ei tea, mina panen kuivad puhastatud töötlemata kukeseened sügavkülma eraldi portsudena ja hiljem kohe külmunud peast pannile, mitte ükski kord ei ole vihad või halva maitsega olnud. Mitte kunagi :O
Ohh - sa oled elupäästja :) Ma juba kujutlesin, mis ma kõik nendega tegema pean :) (äkki see kibeduse jutt tuleb sellest, et seened enne üles sulatatud?)
Ma selle "mitte kunagi" õnge kord läksin ja terve laar läks mõruks (mitte ainult karp või paar). Ei sulatanud enne praadimist. Sealtpeale kuumutan vähese soolaga, rasvaianeta, alati enne külmutamist. Lisaks võtavad kuumutatud seened kordades vähem vääruslikku sügavkülmaruumi.

Pisike ja Pisut Segi, teadagi...

Zapxpxau
Postitusi: 1409
Abikokk
2010-08-23 11:09:08
Thredahlia:
Ma selle "mitte kunagi" õnge kord läksin ja terve laar läks mõruks (mitte ainult karp või paar). Ei sulatanud enne praadimist. Sealtpeale kuumutan vähese soolaga, rasvaianeta, alati enne külmutamist. Lisaks võtavad kuumutatud seened kordades vähem vääruslikku sügavkülmaruumi.
Eks igasugu äpardusi juhtub, olen üle kümne aasta nii teinud ja kogu aeg on hästi läinud, kui ei usu siis võib talvel külla tulla ja ise järgi proovida :O Aga mul juhtus eelmisel aastal sarnane äpardus mustikatega. Ostsime turult terve kasti mustikaid ja kodus tegime toormoosiks. Kõik oli kena, alguses, aga kasti põhjas olevad mustikad nägid sellised räsitud välja, muljutud, aga ei osanud midagi kahtlustada. Pärast kui siis moos valmis ja magusust kontrollisin, tundsin et maitse pole õige, viha. Ja oligi nii et pool kogu saadud moosist oli lõpuks viha. Aga noh, moosi teeme ikka edasi, loen selle juhtumi lihtsalt ebaõnne süüks ja asi temaga.

Zap*

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2010-08-23 11:18:51
Zapxpxau:
Thredahlia:
Ma selle "mitte kunagi" õnge kord läksin ja terve laar läks mõruks (mitte ainult karp või paar). Ei sulatanud enne praadimist. Sealtpeale kuumutan vähese soolaga, rasvaianeta, alati enne külmutamist. Lisaks võtavad kuumutatud seened kordades vähem vääruslikku sügavkülmaruumi.
Eks igasugu äpardusi juhtub, olen üle kümne aasta nii teinud ja kogu aeg on hästi läinud, kui ei usu siis võib talvel külla tulla ja ise järgi proovida :O
Ma võtaks vist "parem karta, kui kahetseda" seisukoha siin. Nt metsmaasikatega on ka nii olnud, et paljud külmutavad edukalt, aga samas on teistel sahtlikaupa väärtuslikke marju hukka läinud, st kibedaks ja mõruks :( Ise olen külma pannud omas mahlas läbi kuumutatud kukeseeni ja need on hääd olnud.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Kirsike
Postitusi: 1359
Abikokk
2010-08-23 12:28:29
Eelmisel aastal proovisin esimest korda nii, et panin kukeseened keevasse vette 30 sekundiks ja siis kohe sõelale nõrguma. Jahtunult sügavkülma. Need olid parema maitsega, kui kuival pannil kuumutatud kukekad. Omas mahlas marineeritult maitsevad mulle ka väga.

Lindude toitmine

Seenekas
Postitusi: 2193
Abikokk
2010-08-23 12:39:45
Kaarina Kaurinkoski kukeseente õliga marinaadiretsept. 1 l värskeid kukeseeni 2 dl valget veini 1 dl 10 %-list äädikat 1 dl taimeõli 1 loorberileht 10 tera musta pipart 0,5 tl soola estragoni 1 sibul Keeta marinad, lisada seened ja keeta veel paar minutit. Siis purkidesse. Ise panin kindlasti natuke suhkrut ka. Said üldise heakskiidu osaliseks.
Romka
Postitusi: 2
Kokaõpilane
2010-08-23 18:33:48
Kollakad-kukeseened sellel aastal jälle samades kohtades värskelt tulemas. Tänane saak: Muid seeni väga vähe- üksikud vanad tavalised kukeseened, mõni pilvik ja üks puravikuline. Ei ühtegi kuuseriisikat ega võiseent vms.
Ilse
Postitusi: 730
Abikokk
2010-08-24 15:32:26
leidsin külmkapi sügavustest purgi, tomati ja küüslauguga hapendatud metsaseeni. Mõtlen et teeks miski piruka, aga millisesse nad võiks sobida,äkki keegi annab nõu:)

Ilse köögis

Seenekas
Postitusi: 2193
Abikokk
2010-08-24 16:00:43
Ilsu:
leidsin külmkapi sügavustest purgi, tomati ja küüslauguga hapendatud metsaseeni. Mõtlen et teeks miski piruka, aga millisesse nad võiks sobida,äkki keegi annab nõu:)
MIna teeks pigem hapukoore ja sibulaga salatiks keedukartuli juurde.
Liisi
Postitusi: 955
Abikokk
2010-08-27 11:39:56
Puravikurisoto

Liisi Blogi

<< 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 >>