Seened ja nende kasutamine köögis

Zapxpxau
Postitusi: 1409
Abikokk
2010-09-14 22:27:47
Puravikel võtan švammi ära, tundub kuidagi võigas, aga nahka kübaralt ei eemalda. Kuulsin täna oma vanaemalt, et tema ema oli käskinud alati seened ära koorida - üleni - isegi kukeseened :O Tädi tõi 4 ämbritäit seeni, puravikke, männiriisikaid, erinevaid kukekaid ja kitsemampleid. Neid viimaseid ta korjas esimest korda, ja kuigi tundusid õiged olevat, on kõik siin natuke paranoilised (hiljutine valge kärbseseene mürgitusjuhtum Saaremaal) ja läksid kõik ma ei tea kuhu :| Kõik keeldusid proovimast.

Zap*

Netcat
Postitusi: 1930
Abikokk
2010-09-15 07:52:56
Zapxpxau:
...kitsemampleid. Neid viimaseid ta korjas esimest korda, ja kuigi tundusid õiged olevat, on kõik siin natuke paranoilised (hiljutine valge kärbseseene mürgitusjuhtum Saaremaal) ja läksid kõik ma ei tea kuhu :| Kõik keeldusid proovimast.
Heheh, minu peres oli täpselt sama lugu, kui ma esimest korda kitsemampleid leidsin ja korjasin. Nüüd ollakse juba harjunud, et ei suregi ära. Kui nüüd õpiks neist veel midagi asjalikku tegema ka. Peale ärapraadimise ei oskagi nagu midagi ette võtta. Seni on alati vist sattunud natuke liiga vettinud eksemplarid ka, vesised, ei oska nagu piisavalt hinnata seda väidetavalt kolme tärni söögiseent.

Elu on ebakindel. Söö magustoit kõigepealt.

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2010-09-15 09:38:56
Netcat:
Zapxpxau:
...kitsemampleid. Neid viimaseid ta korjas esimest korda, ja kuigi tundusid õiged olevat, on kõik siin natuke paranoilised (hiljutine valge kärbseseene mürgitusjuhtum Saaremaal) ja läksid kõik ma ei tea kuhu :| Kõik keeldusid proovimast.
Heheh, minu peres oli täpselt sama lugu, kui ma esimest korda kitsemampleid leidsin ja korjasin. Nüüd ollakse juba harjunud, et ei suregi ära. Kui nüüd õpiks neist veel midagi asjalikku tegema ka. Peale ärapraadimise ei oskagi nagu midagi ette võtta. Seni on alati vist sattunud natuke liiga vettinud eksemplarid ka, vesised, ei oska nagu piisavalt hinnata seda väidetavalt kolme tärni söögiseent.
Kitsemamplid on minu arust ikka täitsa eristatavad valgest kärbseseenest - kitsemamplil pole ju jala allosas seda "kotjat tuppe" ja lõhngi on mõnusalt vürtsikas-seenene. Vaatasin just seeneraamatust järele - valge kärbseseene juures pole kitsemamplit sarnase seenena nimetatudki. Ise küll sassi ei ole veel ajanud. Ma olen ka pannile visanud, tõesti meeldib see lõhn lihtsalt väga. Kitsemampel on aineotsingus täitsa olemas, retsepte küll alles vähe. Soolatud kitsemampel on imeline. Ostsin seda paar aastat selle tädi käest Keskturult: seened ise sellised (olid mõnusad ka niisama, otse purgist krõmpsutates): Aga mullu teda enam polnud ja tänavu ka mitte. Kohe kurb :( PS Üks Soome leht kirjutab järgmist: Kehnäsieni maistuu parhaalle heti poimimisen jälkeen sellaisenaan paistettuna, jolloin sen miellyttävä aromi pääsee oikeuksiinsa. Nuoret pienet sienet sopivat erinomaisesti kokonaisina tai pitkittäin halkaistuna marinoitavaksi. Nuoret sienet voidaan kuivata viipaloituina tai pakastaa omassa liemessään haudutettuna. Kehnäsieni on vähän käytetty, mutta erinomainen ruokasieni. Ehk siis (vabatõlge): maitseb kõige paremini kohe peale korjamist praetuna, mil aroom on meeldivaim. Noored väikesed seened sobivad imehästi tervelt või pikuti poolitatult marineerimiseks. Noored seened võib viilutada ja kuivatada või omas leemes kuumutamise järel sügavkülma panna. Netcat, korja edaspidi tillukesi seeni, millel peas veel "müts" ja mitte juba "sombreero" - siis pole nad vesised ja ka maitse on oluliselt parem!
Vandiste:
Ullike:
olen siit sealt kuulnud, et osad koorivad kollariisikaid. Mõned kutsuvad neid ka võiseenteks - ehkki ma ise kutsun võiseenteks võitatikut (selle nimes ju juba "või" sees :)).
Meite kandis on kollariisikad võiseened :)
Sama siin, kollariisikas = võiseen. Muide, nii kirjutavad ka Kuulo Kalamees ja Vello Liiv oma seeneraamatutes!

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Netcat
Postitusi: 1930
Abikokk
2010-09-15 10:13:00
Pille:
Vandiste:
Ullike:
olen siit sealt kuulnud, et osad koorivad kollariisikaid. Mõned kutsuvad neid ka võiseenteks - ehkki ma ise kutsun võiseenteks võitatikut (selle nimes ju juba "või" sees :)).
Meite kandis on kollariisikad võiseened :)
Sama siin, kollariisikas = võiseen. Muide, nii kirjutavad ka Kuulo Kalamees ja Vello Liiv oma seeneraamatutes!
Ka minu vanemad kutsuvad kollariisikat võiseeneks, lapsepõlvest juba mäletan.

Elu on ebakindel. Söö magustoit kõigepealt.

Seenekas
Postitusi: 2193
Abikokk
2010-09-15 10:23:28
Pille, ilmselt keegi avastas, et tädil pole ei eraldi kööki, läbitud koolitusi ja kõike seda muud jama ja peletati ta nii minema. Hästi inetu, eks. Kahju ka. Sellest seente koorimisest polnud ma kuulnud, see-eest mees, kes suht hilja koju saabus, ütles, et seda pidid päris paljud tegema. Huvitav, mis asja mõte on? Eriti nt. kuke- või võiseente puhul. Töö maht tundub meeletuna. Ja mis sellest seenest siis üldse söögiks järele jääb. :lol: Ja kuidas kitsemamplit valge kärbseseenega segi ajada, see on mulle ka mõistatus. Eile kusagil uudistes hoiatati sirmikulisi, et ei ajaks valge kärbseseenega segamini ja Paides olla turul müüdud tavavahelikke. Kusagil olla leitud 1,6 kilone täiesti ussitamata kivipuravik, sellest olid Maalehes pildid. Õnneks on mu kaasa kõigisse uutesse seentesse avatud suhtumisega ja teistele me lihtsalt ei räägi, millest seenetoit on, kui nad ei küsi.
Netcat
Postitusi: 1930
Abikokk
2010-09-15 11:15:36
Seenekas:
teistele me lihtsalt ei räägi, millest seenetoit on, kui nad ei küsi.
See ei ole tegelikult ilus, kuna inimeste võime seedida erinevaid seeneliike on juba geneetiliselt erinev. Osad on näiteks allergilised "ülisüütute" kukeseente ja puravike vastu.

Elu on ebakindel. Söö magustoit kõigepealt.

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2010-09-15 11:17:46
Netcat:
Seenekas:
teistele me lihtsalt ei räägi, millest seenetoit on, kui nad ei küsi.
See ei ole tegelikult ilus, kuna inimeste võime seedida erinevaid seeneliike on juba geneetiliselt erinev. Osad on näiteks allergilised "ülisüütute" kukeseente ja puravike vastu.
No ma usun, et kui Seenekas külalistele ütleb, et see on "seenepirukas" ja keegi teab endal olevat tundlikkust mingi seene suhtes, siis need teavad ka täpsemalt küsida, et mis seenega tegu on..

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Kirsike
Postitusi: 1359
Abikokk
2010-09-15 14:27:16
Pille, ma võin küll midagi sassi ajada, aga see tädi on küll keskturul täitsa olemas!! Ma ta püsiklient, otsan alati karulauku ja maitsetaimi ja adzikat tema käest :) Pole tükk aega turul käinud, aga kukeseenehooaja alguses olid tal seened küll olemas!

Lindude toitmine

Seenekas
Postitusi: 2193
Abikokk
2010-09-15 19:50:46
Netcat:
Seenekas:
teistele me lihtsalt ei räägi, millest seenetoit on, kui nad ei küsi.
See ei ole tegelikult ilus, kuna inimeste võime seedida erinevaid seeneliike on juba geneetiliselt erinev. Osad on näiteks allergilised "ülisüütute" kukeseente ja puravike vastu.
Ära muretse, me ei tee seda KUNAGI külalistega. :) Lihtsalt lähisugulaste nagu poegade ja tädidega me neid teemasid ei aruta ja teame ka nende erisoove. Allergiaid. Ja muud. Neid pidasin "teiste" all silmas. Milleks üldse tekitada teemat asjast piisavalt mitte huvitunud ümbritsevate endale tähtsate inimeste seas, kuidas me neid seeni just tundma õppisime. Inimesed on niigi kas seente suhtes umbusklikeks või neid ühe meeldiva toiduosana ka erineva maitse ja käsitlusviisi poolt maitseelamusena nautivateks jagunenud. Üldteabena oli muidugi see märkus asjakohane.
Liilia
Postitusi: 431
Abikokk
2010-09-16 18:29:47
tegin seenehoidist ja marineeritud seeni

Köögitoimkond

<< 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 >>