Seened ja nende kasutamine köögis

Profa
Postitusi: 722
Abikokk
2009-08-03 17:48:38
Minul on see nii lahendatud et korjan ainult võiseeni, kukeseeni ja kuuseriisikaid, ülejäänuid pean ülbelt tatikateks :)

Profa köögipool

Merilin
Postitusi: 953
Abikokk
2009-08-03 18:01:08
Profa:
Minul on see nii lahendatud et korjan ainult võiseeni, kukeseeni ja kuuseriisikaid, ülejäänuid pean ülbelt tatikateks:)
Mina ka korjaks ainult männiriisikaid ja kukeseeni-kitsemampleid-puravikulisi-kuuseriisikaid ja pilvikud jätaks hoopis metsa, aga ma ei käi metsas üksinda...

Pisike ja Pisut Segi, teadagi...

Netcat
Postitusi: 1930
Abikokk
2009-08-03 18:03:11
Profa:
.... ülejäänuid pean ülbelt tatikateks :)
Tatikad justnimelt kõlbavad ilma kupatamata süüa ju. Kusjuures marineeritud tatikad on superhead. Kahjuks mul ei õnnestu kunagi leida üle 2-3 tatika korraga. Kukeseeni ja kuuseriisikaid minu metsas ka ei kasva, puravikke ammugi mitte. Pean leppima männi- ja kaseriisikatega. Heal aastal saab natuke kitsemampleid kah.

Elu on ebakindel. Söö magustoit kõigepealt.

Pisi-Pisi
Postitusi: 258
Abikokk
2009-08-03 21:30:15
Profa:
...ülejäänuid pean ülbelt tatikateks :)
Mul mees nimetab ka kõiki ülejäänud seeni tatikateks, mina nimetan s*taseenteks. Võitatikud on head, ainuke häda, et neid ei kasva siin. Võiseened mulle ei maitse. Nii ma korjangi ainult kuuseriisikaid ja kõik puravikud laon mehe nina alla, et ta kinnitaks on/ei ole puravik (mu lapsepõlvemetsas ei kasvanud puravikke ja nii ei suuda ma siiani neid kindlalt ära määrata - meil kasvab mingi "tavalise" välimusega puravik, haavapuraviku tunneks ma heal juhul ära, aga seda loomulikult siin ei kasva...)

Pisi-Pisi on see, kes ülesoolamise hirmus soola lisamata unustab...

Triin
Postitusi: 324
Abikokk
2009-08-03 21:44:16
tatikad on hiiglama head soolaga värskelt. Nüüd kohe suu hakkas vett jooksma. Homme loodetavasti saab noid kah.
Seenekas
Postitusi: 2193
Abikokk
2009-08-15 22:53:12
Meie kahe päeva metsa ja rabalood on sellised: eile leidsime hulga kukeseeni (mida olen siiani väitnud lähimetsades mitte kasvavat, aga oleme kahe päevaga korjanud rohkem kui siin elatud kaheksa aasta jooksul) ja veinpunaseid ning tuhmuvaid pilvikuid, lisaks võitatikuid ja kännumampleid. Natuke kuuseriisikaid ja timpnarmikuid ka sekka. Pilvikud läksid enamuses praetuna sügavkülma, head ja krõmpsud. Olid kupatamist mittevajavad. Kännumamplid panin purki kerges marinaadis talvel seeneseljanka valmistamiseks. Tatikad praadisin võiga, hea leivale panna.
Mari-Liis
Postitusi: 593
Abikokk
2009-08-16 14:00:08
Ma leidsin oma aiast kase alt 7 kasepuravikku, üks neist siin koos lastega: ja veel mõned ilusad noored pilvikud: Ma olen alati arvanud, et ei tohi kõiki aianurki puhtaks klanida ja siledaks niita, siis selliseid toredaid üllatusi polekski. Suurema portsu pilvikuid saime metsast, lisaks veel võitatikaid mere äärest (jube ussitanud kahjuks) ja männiriisikaid. Männiriisikad lähevad marineeritult purki, pilvikutest sai sibula, peekoni ja hapukoorega kaste (selle kohta võiks nüüd küll seenesoust öelda) ja paar purki soolasin ka talviseks salatiks, pirukaks, kastmeks. Eks neid tuleb veel. Kasepuravikud praadisime lihtsalt võis ja sõime soolahelvestega üleraputatult. Oh, õndsus! :)

Siit nurgast ja sealt nurgast

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2009-08-16 21:50:38
Seenekas, Sul on uhke seenesaak olnud :) Aga vot neid kännumampleid ei julge mina korjata. Mul on see Kuulo Kalamehe "400 Eesti seent" ja sealsete piltide järgi ei suuda mina küll kindel olla, et metsas teeksin vahet harilikul kännumamplil (299, hea söögiseen värskelt, jalad kõlbmatud) ja sälk-kollanutil (302, mürgine, põhjustab mao-soolehäiretega mürgistust). Vello Liivi seenepiltide järgi pakuks ma pigem, et Sul on pildil just need viimased (kännumamplil on keskmine osa lihtsalt hele; sälk-kollanutil on keskel oranžikas ala). Kui Sa seent mekid, kas siis on maitselt mahe (=kännumampel) või väga viha maitsega (=sälk-kollanutt). Neid on "meie" Raplamaa metsades küll, aga seni olen korjamata jätnud just eksimishirmu pärast.. Kusjuures hr Kalamehe seeneraamatud hoiatavad hariliku kännumampli ja jahutanuki e. keegeltanuki (antud raamatus nr 298; väga mürgine, põhjustab amanitiinimürgistust) ohtlikku sarnasust, aga need seened näevad üsna erinevad välja. Saa siis pihta :D :O

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Seenekas
Postitusi: 2193
Abikokk
2009-08-16 22:44:33
Pille, ma olen neid seeni viimased kaks aastakümmet korjanud. Oleme elus, terved, maitsevad ka väga. Seega olen 100% kindel, et need ON kännumamplid. Esimesed kaks aastat peale nende määramist kahtlesin samuti kännumampli ja kollanuti vahel pea iga kord, kui neid leidsin. Seente värv ja see tumedam laik keskel (mis mõnikord on hoopis hele laik) sõltub väga palju kasvukohast ja ilmast. Samuti, kas nad kasvavad päikesepaistel või varjulises kohas. Põhiline erinevus on seene kübara all - kui eoslehekesed on beežid kuni pruunikad, siis on tegemist kännumampliga, kui aga hallikad, siis kollanutiga. Seal Kuulo Kalamehe raamatu piltidel on see eriti hästi näha. Meie kandis on kollanutid pealt väga ühtlaselt beežikad, mitte nagu sealsetel piltidel. Jahutanuki ja kännumampli segiajamine on minu meelest võimatu, samas on need hoiatused omal kohal, kui tõesti algaja seeneline kavatseb raamatu järgi korjama hakata. Nagu ma ütlesin, palju sõltub ilmast ja kasvukohast, seeneraamatute pildid on ka keskmiselt kõige iseloomustavamatest eksemplaridest. Aga ega minu lisatud pildid polegi mõeldud, et keegi nende järgi seeni määraks, pole piisavalt hea kvaliteet ka. Samas teen ma kindlasti pilte veel ja võin siia lisada, kui on kuidagi teistsugused. Kännumampli jalg pole söödav ilmselt tema ebamugava sitkuse pärast. Päris noortel eksemplaridel on jalg veel pehme. Kusagil kahekümnendate eluaastate alguses, kui ma veel siin ei elanud, käisin siinkandis seenel. Siis huvi pärast määrasin väga julgelt igasugu seeni koos tuttava bioloogiga ja osadega sai käidud lausa loodusloo muuseumis seenenäituse ajal konsulteerimas. Väga julgelt sellepärast, et too aeg oli seeneraamat, mille järgi tegutsesime u. aastast 1960 kopikatega ja joonistatud piltidega. Mõned aastad hiljem tõin Soomest mitu soomekeelset raamatut, siis oli mitmest kohast võrdlusmaterjali. Eks sai ka selliseid hulljulgeid katseid tehtud, mida täna enam naljalt ei kordaks. See-eest on minu seenekorvis oluliselt rohkem liike, kui tuttavatel ja määran neid siiani kogu aeg. Suureks eeliseks on see seenevaesetel aastatel, kui ikka tunned hulka söödavaid seeni, siis midagi metsast kaasa ikka saab. Tuli pikk jutt, aga see ka mu üks lemmikteemasid. :D
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2009-08-16 23:07:51
Seenekas:
Tuli pikk jutt, aga see ka mu üks lemmikteemasid. :D
Pikad jutud meile meeldivad :) Oi, neid joonistatud seeneraamatuid on minulgi riiulis. "Eesti pilvikud" ja "Eesti riisikad". Pilvikute raamat on eriline lemmik, sest 99% pilvikutest on täpselt ühesugused roosad seal :) Ei arvanudki, et määramiseks siia pilte panid. Mu point oli vast pigem selles, et kuna meie salametsas on palju toredaid seeni (puravikud, erinevad riisikad, pilvikud, kitsemamplid, kukeseened, lehter-kukeseened jms), siis pole nende seente korjamisele keskendunud, mille määramises ma ise kindel pole. (Ja see, et pildid on "keskmisest" seenest, on tõsi - siin fotol on kännumamplitel kenasti täpp keskel. Leidsin selle pildi peale eelmist postitust) Kui järgmine kord metsa satun (võimalikult ruttu peale Prantsusmaa-sõitu, sest kange soov ikka kitsemamplile minna), siis uurin neid seeni altpoolt lähemalt. Kui hallid, siis jätan metsa, kui beežikad, siis limpsin kergelt keelega ja proovin, kas on mahe või kibe :P

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

<< 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 >>