Seened ja nende kasutamine köögis

Pisi-Pisi
Postitusi: 258
Abikokk
2009-08-26 19:47:59
Käisime seenel, mõned kuuseriisikad ja pilvikud saagiks. Ühe imepisikese, äraussitanud ja vanaksläinud võitatiku sain ka :D Aga kes see need seened nüüd ära puhastab, ma tahaks teada...

Pisi-Pisi on see, kes ülesoolamise hirmus soola lisamata unustab...

Seenekas
Postitusi: 2193
Abikokk
2009-08-26 20:06:42
Zoozi:
Ma nii kurb - ma siin mingi aeg käisin seenel, saime kaks suurt korvitäit pilvikuid. Varem olen saanud neid mõned üksikud. Puhastasin ja kupatasin igaks juhuks, kuna osa pilvikuid vajas kupatamist, kõik koos. Nüüd peale seda seenemürgituslugu hakkasin kahtlema, et äkki korjasin ka mõne rohelise kärbseseene rohelise pilviku pähe :( Täna aga otsustasin kõik purgid ära visata, kuna polnud enam endas kindel ja parem karta kui kahetseda. Aga meel kurb ja kahju ka. Emal hakkas minust kahju ja lubas pühapäeval meid jälle seenele, kui ilma on. Olen nüüd ettevaatlikum. Oeh, sai südamelt...
Mul on nii kahju, Zoozi! Rohelist kärbseseent on võimalik ainult areool- või kasepilvikuga (viimane vajab kupatamist) segamini ajada, aga kui hiljem kahtlus tekib, siis on õigem muidugi ära visata. Kui nad veel tegemata on, siis on vahe ikka selge, eriti selle tupe pärast, mis kärbseseenel all jala ümber on. Eks seal on ühtetist veel, mille järgi aru saab. Veel. Enamus Su pildil olevatest pilvikutest tunduvad kupatamist mitte vajavad olema, need on nii maitsvad kupatamata praetult, proovi teinekord. Kupatamisega kaob pool maitsest. Nojah, mind tiris jälle metsa. Laupäeval korjatud seened on kenasti mis kuidas sisse tehtud ja osa söödud. Leidsime esimese satsi lehter-kukeseeni. Täna sain natuke segaseeni kopli tagant, lähevad seene-juurviljakotlettidesse. Kui bertilloni riisikad oleks ka minu meelest söödavad, nagu seeneraamat väidab, siis võiksin rikkaks saada. Läheks kohe turule müüma. Minu meelest olid nad no ütleme, et sellise maitsega nagu oleks jahutükk maitsestamata vette sattunud ja siis keenud. Teine seen, mida siinkandis täiesti ohjeldamatult kasvab, on haisev pilvik. Mõlemad on vahvad kõvad seened ja kasvavad kähku suureks, ikka tõeliselt suureks. Pooled täiesti ilusad eksemplarid on üle 20 cm. läbimõõdus-
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2009-08-26 20:48:48
Seenekas:
Leidsime esimese satsi lehter-kukeseeni. Täna sain natuke segaseeni kopli tagant, lähevad seene-juurviljakotlettidesse.
Mina teen ka Zoozile lohutava pai... Lehter-kukeseeni tõi mulle eile ämm terve suure topsikutäie, lisaks veel tavalisi kukeseeni. Tegin täna aedoa-kukeseente-parmesanirooga. Maitsev oli :)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Zoozi
Postitusi: 2992
Abikokk
2009-08-26 22:02:23
Seenekas:
Zoozi:
Ma nii kurb - ma siin mingi aeg käisin seenel, saime kaks suurt korvitäit pilvikuid. Varem olen saanud neid mõned üksikud. Puhastasin ja kupatasin igaks juhuks, kuna osa pilvikuid vajas kupatamist, kõik koos. Nüüd peale seda seenemürgituslugu hakkasin kahtlema, et äkki korjasin ka mõne rohelise kärbseseene rohelise pilviku pähe :( Täna aga otsustasin kõik purgid ära visata, kuna polnud enam endas kindel ja parem karta kui kahetseda. Aga meel kurb ja kahju ka. Emal hakkas minust kahju ja lubas pühapäeval meid jälle seenele, kui ilma on. Olen nüüd ettevaatlikum. Oeh, sai südamelt...
Mul on nii kahju, Zoozi! Rohelist kärbseseent on võimalik ainult areool- või kasepilvikuga (viimane vajab kupatamist) segamini ajada, aga kui hiljem kahtlus tekib, siis on õigem muidugi ära visata. Kui nad veel tegemata on, siis on vahe ikka selge, eriti selle tupe pärast, mis kärbseseenel all jala ümber on. Eks seal on ühtetist veel, mille järgi aru saab.
Seda kasepilvikut korjasin ma kohe kindlasti, aga areoolpilvikut ma ei leidnud netist, ei tea milline see on. Ise lugesin, et rohelist kärbseseent aetakse segamini rohelise pilvikuga. Ma arvan, et ega ma vast korjanudki seda kärbseseent, aga mees hakkas norima, et äkki ikkagi korjasin jne. Täna saatis mulle artikleid rohelise kärbseseene kohta ja mul ütles närv üles. Korra käis peast läbi, et äkki on olemas selline labor, kuhu saaks viia oma seened ja las tuvastavad. Aga noh, mis siin enam....peaasi, et hing sees :D

Zoozi tegemised

Seenekas
Postitusi: 2193
Abikokk
2009-08-27 09:41:08
Kasepilvik ja areoolpilvik on aastal 2005 välja antud "400 Eesti seent" raamatu järgi üsna sarnased. Areoolpilvikut on seni leitud ainult Saaremaalt ja on hinnatav söögiseen värskelt. Ju Sul need kasepilvikud olid. :) Ma ksutan määramiseks enamasti seda raamatut, muud on sellised kinnituse saamiseks ja ega need pisikesed taskuraamatud joonistatud piltidega pole ka suuremad asjad. Meil kasvab tänavu üllatavalt palju pilvikuid, mida siin varem pole olnud või kui, siis üksikult. Neid kupatamist vajavaid ei olegi soovi olnud korjata.
Zapxpxau
Postitusi: 1409
Abikokk
2009-08-27 20:46:12
Tegin ka natuke marineeritud kukeseeni nami-namist leitud retsepti järgi. Tea, millal on parim aeg neid purke lahti tegema hakata?

Zap*

Seenekas
Postitusi: 2193
Abikokk
2009-08-27 22:05:31
Minu tänane "väike" põige "natuke" metsa lõppes nagu alati. Kõigepealt oli hoopis muu plaan, kuidas kasutada poolteist tundi minu kasutuses olnud aega, siis otsustasin ikka korraks vaadata, mis teepealses seenekohas toimub. Lõppes asi nii, kuna see auto on alati komplekteeritud korvi, noa, kilekottide, puhta joogivee, varujope ja kummikutega: ehk siis ühe keskmise korvitäie timpnarmikute ja natukese puravikega ja nii: see on siis suure kilekotitäie võiseentega, millest me ise väga ei hooli ja viisin kohe naabri 70 aastasele vanaemale, kes metsas enam eriti ei käi. Nagu nuhtlus polnud kaasas fotokat, seega ei sanud teha pilti lausa kobaras kasvavatest võiseentest, uskumatu vaatepilt, nagu kännumamplid olid. Lisaks oli näha ka kuldmampleid, neid lähen küll lähipäevil pildistama. Rohelise kärbseseenega kohtusin ka täna, kasvasid kõrvu kasepilvikutega ja nüüd ma üldse ei imesta, et neid eksikombel korjata võib. Olid ikka pealtvaates sarnased küll.
Maris
Postitusi: 305
Abikokk
2009-08-28 12:37:22
Seenekas:
...ehk siis ühe keskmise korvitäie timpnarmikute ja natukese puravikega
Ah et siis need ongi timpnarmikud... Olen neid metsas kohanud küll, aga lõhn ei olnud söögiseenele eriti omane. Või ma eksin? Lisaks tahtsin targemate abil täpsustada, et kas rohelist kärbseseent on kahte erinevat? Surfasin internetis, leidsin pilte ka ja piltide peal minu arvates üsna erinevad seened. Ise olen enda jaoks avastanud kännumamplid. Leidsin, korjasin, kontrollisin Seeneka postitatud foto abil ja sõin ära. Väga(!) maitsvad!
Seenekas
Postitusi: 2193
Abikokk
2009-08-28 21:41:52
Maris:
Ise olen enda jaoks avastanud kännumamplid. Leidsin, korjasin, kontrollisin Seeneka postitatud foto abil ja sõin ära. Väga(!) maitsvad!
Ühtepidi meeldiv lugeda, teistpidi hirmutav - need fotod pole nii head, et nende järgi määrata. Aga seened on maitsvad. Timpnarmikud on minu meelest pea lõhnatud ja mulle meeldivad nii praetult kui marineeritult, viimased jäävad sellised nätsampsud. Väga ei julge soovitada, meil teistele ei meeldi, teen ainult endale. Maitseasi muidugi. Mullu oli metsas selline seenefanati nali - sattusin pika rea imeilusate värskete timpnarmikute peale ja keegi oli sealt algusest mõned lõiganud ja maha visanud. See-eest oli kõrvalt pea sama pikk rida midagi korjatud ja kõlbulikuks tunnistatud. Paistsid valged seenejala otsad. Kui uurima hakkasin, selgus, et oli korjatud murumunasid, mis taas minu meelest on täiesti maitsetud ja mõttetud söömise seisukohalt.
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2009-08-29 19:15:10
Kristjan käis metsas täna ja naases sellise seenesaagiga: Kaseriisikad, männiriisikad, paar kasepuravikku. Midagi teinud veel nendega pole, esmalt lõpetame moosikeetmise.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

<< 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 >>