Spargel

Amööb
Postitusi: 476
Abikokk
2008-05-22 09:35:02
Mul on nii palju teisi asjatoimetusi olnud, et polegi jõudnud oma sparglitega midagi teha, aga esimesel võimalusel võtan kokkamise ette.

Gurmaan, kes loeb kaloreid on nagu prostituut, kes vaatab kella.

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-05-24 19:11:31
Zapxpxau:
Ühest viimasest Toscana raamatust lugesin autori kommentaari spargli kohta, et kõige hullem mis spargliga teha annab, on see veega kokku lasta ehk siis keeta või muul viisil vesises keskkonnas valmistada.
Mann:
mina keedan nn. aiasparglit nii 3-5 minutit ja metsikut 1-2 minutit. see kõlab küll huvitavalt, et keeta ei tohiks???
Zapxpxau ja Mann, keeta tohib spargleid küll, aga mitte liiga kaua (Mann, Sinu keetmisajad on täiesti ok). Aga pean tunnistama, et röstitud-grillitud spargel meeldib mulle tuntuvalt enam..
Tiina:
Sparglid keetsin muidugi liiga pehmeks, nii et mingit erilist elamust ma sealt ei saanud.
Seda ülekeetmist tuleb vältida nagu tuld, Tiina. Mul keetsin täna üsna toekaid sparglivarsi vist 4 minutit. Terava noaotsaga katsun, kui on valmis.
Amööb:
Mul on nii palju teisi asjatoimetusi olnud, et polegi jõudnud oma sparglitega midagi teha, aga esimesel võimalusel võtan kokkamise ette.
Oi, Amööb - ma loodan, et Sa edaspidi sööd oma sparglid ikka ööpäeva jooksul ära - siis on varred kõige maitsvamad! Mina olen täna üksi kodus juba teist päeva. Ülbitsesin - sõitsin taksoga koju ja siis sõin mõnuga spargleid. :P Keetsin neli vart, nõrutasin hoolega. Kolm sõin koos riivitud juustu ja sidrunimahlaga ning ühe poolpehme Kitsevälja talu ökomunaga ('retsept' siin). Mmmmmm...

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Amööb
Postitusi: 476
Abikokk
2008-05-24 21:07:55
Nagu pildilt näha võib oli ööpäevast tõesti asi kaugel - sparglid nagu noored kased :D Kuid sellegi poolest ei visanud midagi ära ning tegin kõik supiks - äärmiselt maitsev, soovitan soojalt. Vähem kui tunni ajaga oli pott tilgatumaks söödud. Maiasmokana lisasin endale veel supi sisse parmesanilaaste.

Gurmaan, kes loeb kaloreid on nagu prostituut, kes vaatab kella.

Kika
Postitusi: 220
Abikokk
2008-05-26 15:35:36
nägin täna hyperrimis tai (thailand) spargleid. kilo maksis üle 400 krooni! pean ikka keskturule minema. nii suur spargliisu on! tahaks ka ise sparglit kasvatama hakata. kust seemneid saab, millal külvata?
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-05-26 15:36:53
Kika:
tahaks ka ise sparglit kasvatama hakata. kust seemneid saab, millal külvata?
Ma loodan, et Mann ja Amööb jagavad juhtnööre veidi ;)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Liiseli
Postitusi: 256
Abikokk
2008-05-26 23:56:57
Olen viimastel päevadel teemaga tegelenud ja oma aiaraamatust selliseid nõuandeid leidnud: - väga oluline on istutuskoha umbrohust puhastamine ja puhas hoidmine. Kui spargliistandusse tekivad mitmeaastased umbrohud, on neid sealt peaaegu võimatu eemaldada. Umbrohi eemaldada käsitsi, kõplamisega võib spargli juuri kahjustada. - eelistada tuulevarjus kasvukohta - muld ei tohi olla happeline (parim pH 6.5-7.5) - väetada kasvukoht (sõnnik, kompost) sügistalvel enne külvamist; - taimed kasvatada sees ette, külvata veebruaris. Hoida 13-16 C juures, kuni taimed on 10-15 cm pikkused. Välja istutada juunis. - Võib ka väljas ette kasvatada, siis külvata seemned 2,5 cm sügavusele, peenarde vahe jätta 45 cm. Harvendamisel jätta taimede vahe 15 cm. Järgmisel kevadel istutada ilusaimad aastased taimed ümber püsipeenrasse. - Aastaste taimede istutamine: kaevata 25 cm sügavune ja 30 cm laiune istutusvagu. Kuhjata vao põhja 40 cm vahedega mullahunnikud. Hunnikule asetatuna peaksid sparglivarred jääma 10 cm sügavusele. Laotada taime juured ettevaatlikult ja ühtlaselt mullahunnikule. Katta juured ettevaatlikult mullaga. Kui taimed kasvavad, lisada mulda peale, jättes alati 8-10 cm varrest välja. - reas kasvatades istutada taimed 30-40 cm kaugusele ja ridade vahele jätta 2 m. Võib kasvatada ka peenrana, siis 3 rida peenral, taimede ja ridade vahe 30 cm, peenarde vahe 1,2 m. - sügisel, kui taimed on kollaseks muutunud, maapinna lähedalt maha lõigata. - kolmandal aastal korjata spargleid 6 nädala jooksul, järgmistel aastatel 8 nädala jooksul, kui taimed kasvavad hästi. Spargel korjata, kui varred on 15 cm pikkused. Lõigata 2-2,5 cm allpool maapinda. Erinevaid seemneid pakub näiteks Seemnemaailm.
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-05-27 20:21:55
Aitäh põhjaliku info eest, Liiseli!! Muide, täna ostsin Stockmannist ilusaid Uus-Kongo talu sparglivõrseid, kilohinnaks vaid 215 krooni!? (Vrdl Tallinna Keskturul 300 kr, nopis 372 kr). Huvitav..

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Zapxpxau
Postitusi: 1409
Abikokk
2008-06-01 20:11:27
Tõin Helsingist paki noori beebispargleid kaasa, kuna varem olin ainult aurutatud peast neid söönud, siis nüüd jagasin pundi pooleks, üks pool aurutisse ja teine oliivõli, soola ja sidrunimahlaga grillahju. Hea kohe võrrelda. Grillitud spargel maitses mulle rohkem, kohati oli aimata isegi kerget krõbeda peekoni maitset (!), väga hea, enamus sparglit kadus vaagnalt ennem kui õhtusöök üldse valmis sai.

Zap*

Merit
Postitusi: 57
Kokaõpilane
2008-07-04 14:07:40
Ma olen 100% veendunud, et värske spargel on üle kõige, aga kui hooajaväliselt isu tuleb, siis tasub külmutatud spargliga katsetada. Tegin ahjus parmesaniga ja tõega maitsev! Keedetuna ehk poleks nii hea.. kui proovin siis annan teada. Kilo hind 100 eeki.

www.heatoit.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2009-05-14 21:03:59
Kuna kodumaine sparglihooaeg on alanud (Keskturul nt on Uus-Kongo rohelisi spargleid nähtud!!!), siis teen selle spargliteema püsivaks. Ühtlasi kasutan juhust ja panen kirja veinisoovitused spargliroogade juurde. Välisajakirjanduse põhjal, nagu on kombeks öelda :) Keedetud spargli kõrvale peetakse kõige sobivamaks Sauvignon Blanci viinamarjadest valmistatud aromaatsed veinid. Ka sakslaste kuivad ja poolkuivad Riesling-veinid on klassikalised kaaslased. Kui sparglit serveeritakse sulavõi või hollandi kastmega, siis valige mõni kuivem muskaatvein, värske ja happeline pinot blanc või puuviljaline pinot gris. Prantsusmaa Alsace'i piirkonnast on palju sobivaid veine selleks puhuks. Grillitud spargli kaaslaseks sobib aromaatne gewürtztraminer, samuti roseevein. Proovida tasub ka kihisevat roseeveini. Glorian Ruoka & Viini, 3/2008

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>