JAAPANI KÖÖK & SUSHI: sushiriis, erinevad sushiliigid

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2012-05-05 17:48:17
Laurentzius:
Kas kellelgi on Toomas Lemberi Sushiraamatut käepärast, oleks sealt seda suishiäädika retsepti vaja, palju suhkrut ja soola läks poole liitri riisiäädika kohta. Olen maal ja unustasin raamatu koju :(
Laurentzius, raamatut hetkel pole, aga sumeshi retsept on küll pakkuda :)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Tiina
Postitusi: 1340
Abikokk
2012-05-05 20:24:52
Laurentzius:
Kas kellelgi on Toomas Lemberi Sushiraamatut käepärast, oleks sealt seda suishiäädika retsepti vaja, palju suhkrut ja soola läks poole liitri riisiäädika kohta. Olen maal ja unustasin raamatu koju :(
0,5 l riisiäädikat, 400 g suhkrut, 100 g peensoola, 50 ml mirinit

Gruusia köök on siiski üle kõige!

Laurentzius
Postitusi: 332
Abikokk
2012-05-06 21:50:24
Tiina:
Laurentzius:
Kas kellelgi on Toomas Lemberi Sushiraamatut käepärast, oleks sealt seda suishiäädika retsepti vaja, palju suhkrut ja soola läks poole liitri riisiäädika kohta. Olen maal ja unustasin raamatu koju :(
0,5 l riisiäädikat, 400 g suhkrut, 100 g peensoola, 50 ml mirinit
Aitähh:)

Vanapere köögikatsetused

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2012-05-07 08:26:28
Tõstan siia terve portsu postitusi ühest paralleelsest sushi-teemast:
Mascha 1.3.2008:
Atsuyakitamago ehk Jaapani tihe omlett Tihedat omletti kasutatakse igapäevaselt lõunakarpides riisile jm. lisaks. Samuti saab kasutada sushipalli peal - nigiri sushi. 3 muna 2 spl. dashit ehk kalaleent 1,5 - 2 spl. suhkrut 1 1/3 spl. mirinit 2 tl. kerget soja kastet kaunistuseks mõnda rohelist maitsetaime 1. Sega lahtiklopitud muna teiste ainetega. Kalluta kaussi, et suhkur ei langeks põhja! NB! Maitseaineid võib segunemise lihtsustamiseks ka pannil kuumutada (mitte keeta) ja enne munale lisamist maha jahutada. 2. Kuumuta väike pann natuke alla keskmisele kuumusele, võta köögipaber või puuvillatükk ja aja küpsetusõli sellega ühtlaselt laiali. Vältimaks muna kleepumist, lase hetkeks pannil jahtuda, kui särisev hääl kaob pane pann tagasi ja tupsuta nutsakaga uuesti õli (panni ääri ka). NB! Jaapanis kasutatakse ruudukujulist panni, aga ümaraga saab ka teha. 3. Vala 1/4 vedelikust pannile, torgi pulkadega auke, et toores muna läheks küpsenu alla (muidu küpseb ebavõrdselt ja ei saa rullida). Ära lase äärtel panni külge jääda - tee vahe sisse. NB! Suhkru tõttu küpseb segu väga kiiresti. Ära lase pruunistuda - tulemus peab olema kollane! 4. Jaota pann mõtteliselt kolmeks osaks ja voldi omlett pulkadega tagant ette poole hunnikusse (nagu voldiks paberi kolmeks) ning lükka kogu tekkinud lame rull panni tagaossa. Tupsuta panni õlise nutsakaga ja lisa järgmine osa munasegust. 5. Tõsta panni taga olevat munarulli, et vedel osa liiguks ka tahke alla - seeläbi sulavad uus kiht ja vana rull omavahel kokku. 6. Jätka 3. järgi. Tõsta omletirulli külgedelt pulkadega ja voldi jälle üle uue kihi nagu paberit. Jätka punktidega 3-6. 7. Tõsta tekkinud rullike KUUMANA lõikelauale ja mulju kahe noa vahel ovaalsete nurkadega ristkülikuks. Lõpptulemusena võiks olla tegemist kuskil 6 x 2 cm-lise lameda rullbiskviidiga. Lõigu nagu rullbiskviiti. Kasuta kaunistuseks maitsetaimi. a) Kasutatakse lõunasöögi karpides (riisi jms. juurde). b) Nigiri sushi variatsioonina. Vt pilte: http://images.google.com/images?um=1&hl=et&q=%E5%8E%9A%E7%84%BC%E3%81%8D%E5%8D%B5&btnG=Otsi+pilte Allikas: Raamatud 和のおかず ja 飾り巻きずしとにぎり寿司
Kätrin 21.10.2008:
Aitäh Sulle õpetuse eest, proovin seda hetkel ülikeerulisena tunduvat sushikatet nüüd ka kodus valmistada. See üks sushivariatsioonide lemmikuid, kuid lisaks tava lõhemakidele ja californlastele pole seda seni veel kodus julgenud teha. Mul on seonduvalt üks küsimus. Nimelt pannakse Tallinnas Silk sushirestoranides omleti kattega sushile peale suhkrusiirupit meenutavat magusapoolset kastet, mis muudab omletiga sushi eriti maitsvaks. Kas keegi oskab öelda, mis kastmega võiks tegu olla? Aitäh ette.
Pille 21.10.2008:
K2trin:
Mul on seonduvalt üks küsimus. Nimelt pannakse Tallinnas Silk sushirestoranides omleti kattega sushile peale suhkrusiirupit meenutavat magusapoolset kastet, mis muudab omletiga sushi eriti maitsvaks. Kas keegi oskab öelda, mis kastmega võiks tegu olla? Aitäh ette.
Ei ole Silkis sada aastat käinud, nii et mul pole aimugi, mida nad seal sellele omletile peale tilgutavad. Aga traditsiooniline atsuyaki tamago lisand on vist riivitud daikon ja sojakaste? Siin on paar ingliskeelset postitust Tamagoyaki /Atsuyaki Tamago tegemisest: Basics: Tamagoyaki or Atsuyaki Tamago, Japanese sweet omelette @ Just Hungry Atsuyaki Tamago (rolled omelet) @ Taste of Zen Layered Omelette (Atsuyaki-tamago) @ Kikkoman Cookbook
Kätrin 21.10.2008:
Aitäh! Lisaks loetud ja nippe kogutud. Tuleb taas sushitegu ette võtta. Magusa kastme jälgi ajan aga edasi- sobib see just muna sushi peale imehästi, aga mina ei oska arvata, mis see olla võiks. Meenutab justkui teriyakikastet, kuid on rohkem siirupine. Aitäh linkide eest.
Dee 21.10.2008:
Ma ei tea, mis kaste on Silk House's, aga olen söönud Ketjap Manis ehk Kecap Manis nimelist kastet, mis on Malaisia sojakaste. Magus, tume, konsistensilt siirupine. Pakun, et tegu äkki sama kastmega? :)
Kätrin 22.10.2008:
Äkki tõesti :) Igaljuhul püüan ühelhetkel Silkis ära käia ja "muuseas" teenindajalt uurida, et mis kaste see on. Äkki õnnestub saladuse jälile saada. Annan siis ka siin teada.
Heeringas 24.1.2009:
K2trin:
Aitäh! Lisaks loetud ja nippe kogutud. Tuleb taas sushitegu ette võtta. Magusa kastme jälgi ajan aga edasi- sobib see just muna sushi peale imehästi, aga mina ei oska arvata, mis see olla võiks. Meenutab justkui teriyakikastet, kuid on rohkem siirupine. Aitäh linkide eest.
Olen sedasama sushit Silgis söönud ja see on minu meelest vist seesama kaste mida nad panevad angerja peale (isiklik lemmik). Jaapanlastele see ongi "angerja kaste", variant teriyaki kastmest. Ma ei tea kas nad Silgis seda õiget kasutavadki, kuna selle tegemine võtab 5-6 tundi aega. Niiet see võib olla ka lihtsalt üks lihtne teriyaki kaste (kokku keedetud sake, mirin, suhkur ja sojakaste). Õige angerjakastme tegemisel keedetakse need samad sake, mirin, suhkur ja sojakaste kokku koos angerjate keetmisel tekkinud puljongiga (angerjad keedetakse dashi, sojakastme, mirini segus). Muide jaapani poodides müüakse seda angerjakastet pudelis kohe nagu ketsupit. See on küll tööstuslikult toodetud kuid ikkagi jube maitsev kraam ;) Üldiselt arvad et kui teed tavalise teriyakikastme ja keedad selle suhteliselt kokku siirupiliseks saad vägagi sarnase tulemuse ;) muide tasub meeles hoida, et sellise kastme keetmisel pakseneb see kaste jahtumisel kõvasti. Kui tundub, et kaste pole piisavalt siirupine võib alati suhkrut lisada. Koguseid ei oska öelda hetkel, olen alati teinud tunde/maitse järgi kuni tulemusega rahul olen.
Heeringas 25.1.2009:
Muide Silgis ja teistes eesti kohtades on need omleti sushid ikka parajalt nirud vist :P Minule serveeriti San Francisco Japantownis selline omleti sushi. Omletti ennast on vist 5x rohkem ja maksid kuskil 3x vähemkui eesti sushibaarides.
Kätrin 25.1.2009:
Super! Suur suur aitäh Sulle. Mulle ka väga maitseb angerja sushi. Just selle sama kastme tõttu :) Nüüd tuleb siis miski päev tegemine ette võtta- teriyaki keeta ja sellest angerja kaste. Aitäh Sulle!
Aniitram 30.5.2011:
Oskab ehk keegi mulle nõu anda, kust ma mirin'it leida võiks? Kas Tartus või Tallinnas... Ei teagi, kas seda väga ei leidu või ma ei oska õigest kohast otsida :D
Aniitram:
Pille:
Petu:
Aniitram:
Oskab ehk keegi mulle nõu anda, kust ma mirin'it leida võiks? Kas Tartus või Tallinnas... Ei teagi, kas seda väga ei leidu või ma ei oska õigest kohast otsida :D
Piprapood?
Ma olen päris kindlalt näinud Clearspring sarja oma BioMarketi ökopoes.
Aitäh, eks pean siin pealinnast kunagi otsima :)
Liisi:
Aniitram:
Liisi:
Tartu Kaupmehes on Blue Dragoni mirinit müügil (3,59.-). Spetsiaalselt Sinu jaoks vaatasin, Aniitram :)
Oi, Liisi, aitäh. :) Kui ma nüüd vaid saaks sinna kuidagi (sest seal saavad vist ainult firmad osta...?)
Novot, oleksin võinud Sulle hommikul ära osta. Ehk saab mõni tuttav Sulle kliendikaarti laenata või soovi korral võin ka oma kaarti anda. Huvi korral kirjuta mulle otse.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Fre
Postitusi: 1233
Abikokk
2012-05-13 22:02:10
Fre:
Nimelt ostsin juba mõne aja eest entusiastlikult kokku mõningaid vajalikke asju sushi tegemiseks (norilehed, riis, wasabi, ingver, rullimiseks bambusmatt) aga siis lõin põnnama et kogu üritus on liiga keeruline ja asjad jäid seisma. Mulle on jäänud mulje, et sushitegu on keeruline ja ajamahukas ettevõtmine ja sestap pole seda oma beebi ja kraakleva kolmese kõrvalt julgenud ette võtta
Ei saa muidu kui iseennast tsiteerida ;). Hämmastaval kombel on kolmesest saanud seitsmene !!! ja ma siis otsustasin ise sushitegu proovida. Oli tore aga nii halba sushit pole vist kunagi saanud. Riis tuli jummalast kuiv ja ebameeldiv. Tegin täpselt Moshi-Moshi õpetuse järgi, aga esinevate keetmisettapide vahel oli juba ilmne, et vesi on täitsa otsas ja asi kõrbeb. Riis ei hakanud isegi hästi kokku. Kas see on ikka üldine reegel et vett ja riisi samas mahukoguses? Pesin küll enne hoolega, miski 10 korda või no 8 kindlasti....
Martiina
Postitusi: 939
Abikokk
2012-05-13 23:10:14
Fre:
Fre:
Nimelt ostsin juba mõne aja eest entusiastlikult kokku mõningaid vajalikke asju sushi tegemiseks (norilehed, riis, wasabi, ingver, rullimiseks bambusmatt) aga siis lõin põnnama et kogu üritus on liiga keeruline ja asjad jäid seisma. Mulle on jäänud mulje, et sushitegu on keeruline ja ajamahukas ettevõtmine ja sestap pole seda oma beebi ja kraakleva kolmese kõrvalt julgenud ette võtta
Ei saa muidu kui iseennast tsiteerida ;). Hämmastaval kombel on kolmesest saanud seitsmene !!! ja ma siis otsustasin ise sushitegu proovida. Oli tore aga nii halba sushit pole vist kunagi saanud. Riis tuli jummalast kuiv ja ebameeldiv. Tegin täpselt Moshi-Moshi õpetuse järgi, aga esinevate keetmisettapide vahel oli juba ilmne, et vesi on täitsa otsas ja asi kõrbeb. Riis ei hakanud isegi hästi kokku. Kas see on ikka üldine reegel et vett ja riisi samas mahukoguses? Pesin küll enne hoolega, miski 10 korda või no 8 kindlasti....
Fre, mina olen korduvalt sushit teinud ja panen tõesti riisi ja vett samas koguses (mina mõõdan tavaliselt detsiliitrites). Olen niiviisi igaltpoolt lugenud... Õnnestunud on siiamaani alati, kõrbema pole läinud. Panen pärast loputamist-seismist riisi võrdses mahukoguses veega potti (vesi on külm), kuumutan keemiseni, keeran siis tule nii väikseks kui saab (maksimaalselt väikseks!) ja lasen 10-12 minti podiseda. Siis tõstan poti kuumalt pliidilt ära ja lasen veel samakaua aega kaane all seista (kaant keetmise ega seismise ajal ei tõsta). Mul on toiminud...
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2012-05-14 08:14:19
Fre:
Fre:
Nimelt ostsin juba mõne aja eest entusiastlikult kokku mõningaid vajalikke asju sushi tegemiseks (norilehed, riis, wasabi, ingver, rullimiseks bambusmatt) aga siis lõin põnnama et kogu üritus on liiga keeruline ja asjad jäid seisma. Mulle on jäänud mulje, et sushitegu on keeruline ja ajamahukas ettevõtmine ja sestap pole seda oma beebi ja kraakleva kolmese kõrvalt julgenud ette võtta
Ei saa muidu kui iseennast tsiteerida ;). Hämmastaval kombel on kolmesest saanud seitsmene !!! ja ma siis otsustasin ise sushitegu proovida. Oli tore aga nii halba sushit pole vist kunagi saanud. Riis tuli jummalast kuiv ja ebameeldiv. Tegin täpselt Moshi-Moshi õpetuse järgi, aga esinevate keetmisettapide vahel oli juba ilmne, et vesi on täitsa otsas ja asi kõrbeb. Riis ei hakanud isegi hästi kokku. Kas see on ikka üldine reegel et vett ja riisi samas mahukoguses? Pesin küll enne hoolega, miski 10 korda või no 8 kindlasti....
Fre, meie tegime ka laupäeval sushit. Meil oli selline "Eesti sushi", vasakult lugedes külmsuitsulõhega nigiri, kuumsuitsuräimega nigiripallikesed ja siis erinevad maki-sushid (kurk, suitsulõhe, suitsuangerjas, avokaado): Riisi keetmisest Kui olin külalised kohale kutsunud, siis avastasin muidugi, et sushiriisi polnud. Õnneks oli olemas Veski-Mati pudruriis - see töötas imehästi ja tulemus oli vägagi hea. Esmalt pesin riisi 3 korda, siis jätsin sõelale tahenema pooleks tunniks. Siis külma veega potti - minu "valem" on nii, et riisi kuivkaal (enne pesemist) + 110 % vett (ehk siis 100 g riisi kohta 110 g vett; mul oli kuue täiskasvanu kohta arvestatud 500 g riisi ja 550 g vett). Riis ja vesi potti, kaas peale. Maksimumkuumusel keemiseni, siis kuumus miinimumini (mul oli 1:9) ja lasin 15 minutit kaane all haududa. Kordagi ei piilunud! Siis pott tulelt ja lasin veel 10 minutit kaane all haududa - ikka ei piilunud! See mittepiilumise osa on hirmouline, Fre! Kaant ei tohi tõsta, sest siis aurustub vesi lihtsalt ära ja ei imendu riisi sisse. Sa ju kolme lapse ema, peaks külma närvi olema küll ja küll ;) Siis segasin kokku marinaadi. Riis suurde ahjuvormi, marinaad peale ja siis segasin seda puuspaatliga, Kristjan lehvitas samal ajal uusima Waitrose Food Illustrated'iga seal riisi kohal :) Marinaad - mul on siin nii mõndagi öelda selle eestikeelse sushiraamatu ja suhkrukoguse hulka, aga ma teen siin mõningaid arvutusi ja siis kirjutan lähemalt. Siin meie kolmene tütretirts sushi ja pulkadega maadlemas. Üldiselt andis ta varsti alla ja sõi lihtsalt kõik ülejäänud suitsulõheviilud ära (need olid nigiri-sushide jaoks mõeldud, aga jäi alles :))

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Fre
Postitusi: 1233
Abikokk
2012-05-27 10:25:55
Ma ei jõudnudki sellele teemale kohe peale oma hädaldamist reageerida, igaljuhul tänud kõigile kes asja selgitasid. Mulle tundub, et minu Moshi-moshi retsept on siiski liiga pikkade keetmisaegadega: * ajada kiiresti keema ja keeta madalal kuumusel 7-8 min * keerata kuumus taas kõrgemaks ca 15 minutiks * lõpuks keerata kuumus veelkord kõrgeks * seejärel jätta riis potiga pliidile 10 min et aur võiks väljuda (see siis tähendaks justkui ilma kaaneta???) Igatahes mulle tundus et selle 15 minuti esimeses pooles hakkas asi juba kõrbema, sest riis oli juba varem 8 min keenud. Ma arvan, et edaspidi keedan lihtsalt väikesel kuumusel 15 min ja siis lasen niisama kaane all olla. Kokku 23 min keetmist ja sealjuures keetmise teisel poolel kõrget kuumust on ilmselgelt liiga palju,
Fre
Postitusi: 1233
Abikokk
2013-12-29 23:52:58
Krt ja tuline, ma ei mäleta mitte kunagi mis valemi järgi ma riisi teen, mul on kodus 3 eri varianti, tean et osa töötab ja osa mitte ja kunagi ei mäleta.... Järgmine kord panen siia kirja, siis on kindel. Ja eelmisel sushikorral oli veel nii hea riis meil....
Fre
Postitusi: 1233
Abikokk
2014-01-06 01:28:13
Pille:
Marinaad - mul on siin nii mõndagi öelda selle eestikeelse sushiraamatu ja suhkrukoguse hulka, aga ma teen siin mõningaid arvutusi ja siis kirjutan lähemalt.
Ootame põnevusega aastatepikkuse arvutustöö tulemusi ;-)
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 >>