Munad

Piper21
Postitusi: 58
Kokaõpilane
2008-03-20 12:08:48
Pille:
Muide - mune ostes tasub alati vaadata kuupäeva - munad on munetud 28 päeva enne templil olevat kuupäeva. Ja mida värskemad munad, seda venivam munavalge ja tugevam kollane; mida vanemad, seda laialivalguvamad (seepärast tuleks härjasilmade praadimiseks kasutada võimalikult värskeid mune).
Kuna ma olen ise üle kahekümne aasta linnuvabrikus ja just kanalas tööd teinud, julgen sellele vastu vaielda. Kuskohast on pärit see kindel kuupäevade arv? Olgu pealegi, olen sealt juba üheksa aastat eemal, aga sel ajal kui mina asja sees olin, sõltus kõik läbimüügist. Hooajal, mil tarbimine väike oli, võis küll sattuda tänane kuupäev ammu-ammu munetud munadele, kuna laod olid täis ja nõudlus puudus. Munadepühade eelsel ajal aga oli naljaga pooleks öeldes templiga inimene kana kõrval stardivalmis ja toodang läks soojalt lettidele.
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-03-20 13:42:11
Piper21:
Pille:
Muide - mune ostes tasub alati vaadata kuupäeva - munad on munetud 28 päeva enne templil olevat kuupäeva. Ja mida värskemad munad, seda venivam munavalge ja tugevam kollane; mida vanemad, seda laialivalguvamad (seepärast tuleks härjasilmade praadimiseks kasutada v6imalikult värskeid mune).
Kuna ma olen ise üle kahekümne aasta linnuvabrikus ja just kanalas tööd teinud, julgen sellele vastu vaielda. Kuskohast on pärit see kindel kuupäevade arv? Olgu pealegi, olen sealt juba üheksa aastat eemal, aga sel ajal kui mina asja sees olin, sõltus kõik läbimüügist. Hooajal, mil tarbimine väike oli, võis küll sattuda tänane kuupäev ammu-ammu munetud munadele, kuna laod olid täis ja nõudlus puudus. Munadepühade eelsel ajal aga oli naljaga pooleks öeldes templiga inimene kana kõrval stardivalmis ja toodang läks soojalt lettidele.
Piper21 - see tempel ei näita mitte munemispäeva, vaid "parim enne"see on 28 päeva e. 4 nädalat peale munemist. Vähemalt on see nii Suurbritannias (ja olen justkui lugenud, et ka Eestis). Nii et Sinu jutt on täitsa õige - võisid küll soojalt lettidele minna (aga siis oli tempel +28 päeva seal peal) :)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-03-20 13:46:58
Tsiteerin Euroopa Ühenduste Komisjoni määrust nr 1651/2001, millega muudetakse määrust (EMÜ) nr 1274/91, millega kehtestatakse nõukogu määruse (EMÜ) nr 1907/90 (munade teatavate turustusnormide kohta) üksikasjalikud rakenduseeskirjad (14. august 2001) :D [1quote]6) minimaalse säilimisaja tähtpäeva ning soovitatava müügikuupäeva määratlused tuleks täpsustada ning seostada 21päevase maksimumtähtajaga pärast munemist, mille jooksul tuleb munad tarbijale tarnida vastavalt nõukogu 20. juuni 1994. aasta otsusele 94/371/EÜ (milles sätestatakse teatavat liiki munade turuleviimise terviseohutuse erinõuded),5 mis tähendab, et minimaalse säilimisaja tähtpäev on kuni 28 päeva pärast munemist;[/quote] [2quote]5. Artiklile 14 lisatakse lõige 1a: “1a. Minimaalse säilimisaja tähtpäev on kuupäev, milleni A-klassi munadel säilivad nõuetekohastel säilitustingimustel artikli 5 lõikes 1 kirjeldatud omadused. Minimaalseks säilimisajaks määratakse kuni 28 päeva pärast munemist.”[/quote] Et siis müüa võib kuni 21 päeva peale munemist, tempel munadel näitab säilivusaega, mis on 28 päeva peale munemist. Kusjuures siinkohal pean tõdema, et olen tihti poes näinud mune, mille templil näidatud kuupäev on vaid päeva-paari pärast..

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-03-20 15:59:57
Kitsevälja talu ökomunad ("Meie mahepõllumajanduslikult peetavatel kanadel on aastaringselt võimalus olla karjaaedikus koos kukkedega" - tõeliselt õnnelikud kanad seega :D ) Ilus kollane rebu, munavalge hoidis kenasti ümber munarebu. Maitse oli hea (pošeerisin neid), nagu päris :) Hind on muidugi korralik, vist oli 45 krooni kümnese karbi eest, ostsime Tallinna Kaubamajast Maa ökopoest.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Piper21
Postitusi: 58
Kokaõpilane
2008-03-21 12:30:19
Oi jah, need rakenduseeskirjad on kirja pandud juba peale selle kui minu karjäär kanadega oli juba ajalugu. Tol ajal oli mul kokkupuuteid ka munalaoga, kus templeid peale löödi. Kokkupuuted olid küll minimaalsed, aga piisavad selleks, et märgata seda, et tookord löödi munadele just selle päeva number, mil nad pakendati. Ajad, kombed ja nõudmised, sealhulgas euronõuded muutuvad ja tulebki välja, et olen ajast maha jäänud, ei tunne uusi seadusi ja kipun kaagutama vale koha peal. Eks vigadest õpitakse, aga peavad need just minu enda vead olema. :/
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-04-27 09:18:00
Panen siia kirja ka munade tootjakoodid ja uusima terminoloogia (kood on templiga löödud igale munale või siis karbile): Tootmisviisi kood: 1 - vabalt peetavad kanad (free range) 2 - lindlas peetavad kanad (barn eggs) 3 - puuris peetavad kanad (caged hen) Liikmesriigi kood: EE - Eesti LV - Läti LT - Leedu FI - Soome PL - Poola Registreeritud tootjafarmi tunnuskood - numbriline kood, mis määratleb tootja täpse tootmiskoha. Nt Talleggi värskete tervisemunade (keskmine suurus, reklaamnäoks Ott Kiivikas) kood on 3EExxxxx - puuris peetud kanade muna, toodetud Eestis reg. tunnuskoodiga farmis nr xxxxx. OÜ Äntu Mõisa e. Kikerikii munade tootjakood on 1EE12294 - vabalt peetavad kanade munad, toodetud Eestis farmis nr 12294 jne.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-05-21 20:10:08
Eva:
Kikerikii munad järgi proovitud, tegin biskviittaigna kooki. Võrreldes päris-maakanade munadega tuntavalt heledamad ja lahjemad.
Mann:
Ma olin ka pisut neis Kikerikii munades pettunud, st. ootasin kaunist kuldset keeksi ja omletti. Siin, Sloveenias siis, on mahepoest ostetud munad nii kollased, et lausa lust.
Täna praadisin endale õhtuks kaks Kikerikii munad ja need olid küll väga kaunilt ja uhkelt kollased! Ilmselt on kanad tõesti murul nosimas käinud :P Seda, mis värvi need munad keeksi sees jäävad või mitte, ei oska muidugi öelda..

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Evelin
Postitusi: 55
Kokaõpilane
2008-05-21 23:03:40
Ma olen alati koduste munadega harjunud olnud, aga sellest aastast meil maal enam kanu pole. Mingi tõhk suutis mitmendat korda kõik meie õnnelikud kanad maha murda ning otsustasime seekord uusi enam mitte võtta. Ei teagi nagu, kuidas elada! :D Poest muna osta on ikka väga imelik tunne, kuidagi vale ja hele. Praegu ostame küla pealt, aga ikka pole sama, mis enda omad - ei tea ju täpselt, kuidas teine inimene kanu kasvatab.

Bounteous bites- minu köök on siinsamas!

Nipitiri
Postitusi: 959
Abikokk
2008-05-22 10:53:48
Mina söön vaheldumisi Koka talu mahemune ja suvalisi poemune. Eelistaks muidugi alati esimesi, aga varustus pole nii tihe, et suuremate küpsetusperioodidega (a la "8 munakollast") sammu pidada.
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-05-22 11:05:11
Nipitiri:
Mina söön vaheldumisi Koka talu mahemune ja suvalisi poemune. Eelistaks muidugi alati esimesi, aga varustus pole nii tihe, et suuremate küpsetusperioodidega (a la "8 munakollast") sammu pidada.
Kus neid Koka talu mahemune saab? Pole näinudki :O

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>