Täna on patrikupäev!

Foto: Veronika Roosimaa

Eesti rahvakalendri tähtpäevade andmebaas Berta kirjutab, et patrikupäeva ehk Püha Patricku päeva hakkasid eestlased tähistama 1980ndatel seoses iiri muusika ja kultuuri tõusulainega, hiljem ka seoses iiri pubide levikuga. Patrikupäeval juuakse Iiri õlut, kuulatakse iiri muusikat ning kantakse rohelisi rõivaid. Miks rohelisi? Sest neid, kel pole midagi ristikukarva üll, võib näpistada :) 

Püha Patrick (u 387-461) sündis Šotimaal, ent neljakümnendate keskpaigas läks Iirimaale Ulsterisse misjonitööd tegema. Patrick võitles aktiivselt paganlusega, üritades iirlasi katoliku usku pöörata. Väidetavalt oli just tema see, kes kasutas ristikulehte kui Isa, Poja ja Püha Vaimu sümbolit. Nagu paljude teiste pidustustega (Halloween!), hakati ka patrikupäeva esmalt tähistama Ameerikas sinna rännanud iirlaste eestvedamisel. Esimest korda tähistati patrikupäeva suurejoonelisemalt 1737. aastal Bostonis ja ringiga jõudis tähtpäev tagasi Iirimaale. Patrikupäeva peaparaad leiab aset Iirimaal Dublinis ja pidustused on uhked!

Nami-Nami retseptisoovitused tänaseks päevaks:

Iiri soodaleib on mõnus karaskilaadne küpsetis, mida küpsetatatakse tavalise nisujahu ja täisteranisujahu segust. Kartulipudrule armastavad iirlased lisada leht- või käharkapsast, tulemuseks on colcannon ehk cál ceannan. Iirlased armastavad lambaliha - proovi näiteks seda lihtsat kartuli-lambalihavormi. Vorstimeistrid teeksid täna Iiri sealihavorste.

Magusroogadest võid proovida küpsetada rohkete rosinatega Iiri teekooki või teha Shamrock Shake'i nimelist piparmündi-jäätisekokteili.

Iiri kohvist inspireeritud desserte on Nami-Namis samuti mitmeid: Iiri kohvi kreemIiri kohvi rull, Iiri kohvi biskviittort, Iiri kohvi toorjuustukook, kodujuustukook iiri kohviga, Iiri kohvi, jäätise ja jogurtikokteil

Need ei kvalifitseeru ükski klassikaliseks Iiri toiduks, ent on siiski sobivad patrikupäeval nautimiseks :)

Lõpuks mõned joogisoovitused täiskasvanuile - Jameson & Ginger ning maailmakuulus Iiri kohv. Õllekokteilisõbrad võivad piiluda ka Dublin Iced Coffee retsepti.

Loe veel:

Noppeid Eesti toidublogidest:

Ka meie toidublogijad on patrikupäeva oma blogides meeles pidanud. Merilin on jaganud armastatud karjuse piruka retsepti. Mari-Liisi blogist leiate Iiri lambalihahautise retsepti, Tuuli on kirjutanud iirlaste colcannon'ist ja soodaleivast

Hea lugeja! Kas ja kuidas Sina patrikupäeva tähistad? 

Artikkel ilmus esimest korda 2016. aastal.

Pille Petersoo
Pille Petersoo
postitatud 17.03.2020 19:16 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid


Mari Kronberg
postitatud 17.03.2016 12:36

Ei ole kuulnud, et keegi seda Eestis tähistaks ja pole vaja ka. Täiesti võõras püha.

Pille
posted on 17.03.2016 13:12

Mari, mitte ühtegi püha ei ole vaja ju tähistada tegelikult, aga kui nüüd rahvakalendri tähtpäevade andmebaasi lugeda, siis patrikupäva on juba 1980ndatest väikest viisi ka meil tähistatud. Mis ses halba on, kui plirts-plärts märtsis ka midagi rõõmsat korraldatakse. Ma ise olen elanud 7 a Šotimaal ja seal tähistati vennasrahva iirlaste tähtpäeva küll. Seepärast o mul see sündmus alati märtsis meeles, eriti siis, kui kevadpühad aprilli lõppu jäävad..

Sigrid
postitatud 18.03.2017 03:14

Mina leian ka et miks mitte päeva rõõmu tuua ja midagi tàhistada.
Elan austraalias, eile st patricku päeval ehtisime töökoha roheliste lintide -õhupallidega ära ja kandsime rohelisi riideid, hetkel on mul aga Guinnessi-šokolaadikook ahjus, et töö juures olevast irish baking competition'ist osa võtta!