Hea lugeja, anna kommentaarides märku, kui midagi proovinud oled!
Alustame ikka kiluvõileibadega. Nende eestlaste armastatud võileibade retsepte on Nami-Namis mitmeid. Minu lemmikuks on need 1930ndatest pärit kiluvõileivad, kus praetud leivale on asetatud täidetud muna poolik, mida ehib vürtsikilufilee (fotol vasakul).
Magusa poole pealt võiks välja tuua kama - valiku retsepte leiad siit - aga siinkohal tuletame meelde, et sarnast jahvatatud röstitud teraviljadest toorainet tuntakse näiteks ka Soomes (talkkuna) ja Venemaal (толокно).
Ukraina köögile mõeldes meenub paljudele esimese asjana ikka boršisupp. Loomulikult on igas Ukraina oblastis ja igal Ukraina kokal oma lemmikretsept. Kiievi borš sisaldab lisaks veiselihale ka lambaliha, Poltava borš tehakse linnulihapuljongist, Tšernihivis lisatakse boršile ube, suvikõrvitsat ja õunu, Lvivis aga viinereid. Lisaks võib olla borš ka hoopis roheline!
Teine tuntud roog, mida me Ukraina köögiga seostame, on kahtlemata Kiievi kotlett. Kuigi selle roa täpne ajalugu on veidi segane, siis Kiievis viivad jäljed linnas kuni 1941. aastani tegutsenud hotelli "Continental" restoranikööki. Igatahes on tegemist väga maitsva roaga!
Mis on Itaalia köögi märksõnad? Gelato, espresso cantucci? Või lasanje, pitsa ja risoto? Valikut on! Nami-Nami lugejad armastavad aga väga head lasanjet (pildil on hakklihaga lasanje). Paljude laste lemmikuks on pitsa - pildil on arhetüüpne Napoli pitsa Pizza Margherita. mis sündis 1889. aastal, kui Napoli pizzaiolo ehk pitsameister Raffaele Esposito pidi Savoy kuninganna Margherita külaskäigu auks uue pitsa välja mõtlema. Raffaele Esposito leiutas kolm pitsat, millest kuninganna poolehoiu võitis Itaalia lipuvärvides pitsa - punane/tomat, roheline/basiilik ja valge/Mozzarella. Mainida tuleb kindlasti ka risotot, mida Itaalias süüakse enamasti esimese käigun, meil aga enamasti põhiroana (pildil on igati hooajaline kõrvitsarisoto).
Inglise köögile mõeldes - ja Inglise köök esindab vaid osa Briti saarte mitmekesisest toidukultuurist - seostub paljudele eelkõige kellaviieteega. Kellaviietee ajal nauditakse väikeseid võileibu (proovi näiteks kurgivõileibu) ja maitsvaid skoone. Ent sama ikooniliseks on fish & chips ehk friikala ja -kartulid. Fish & chips on kindlasti üks brittide armastatumaid rahvustoite, seda nii tänavatoiduna näiteks tuulisel mererannal või hoopis kohalikust putkast kaasa ostetud takeaway-toiduna. Muide - esimesed friikala ja -kartuleid pakkuvad kioskid avati juba 1860ndatel ja eelmise sajandi algusaastatel oli Suurbritannias üle 30 000 müügipunkti!
Meie põhjanaabrite soomlaste köögist leiab palju maitsvat. Üks maailmas tuntumaid roogi on kindlasti Karjala pirukas (soome k. karjalanpiirakka, karjala k. kalitta), mis maitsevad eriti hästi munavõiga. Kuigi neid on ka Eestis suuremates toidupoodides müügil, siis pole neid ise raske küpsetada. Retsepti leiad siit. Soomlaste lõhesupp on paljude lemmik ja krõmpsuv leibjuust samuti tuntud paljudele maailma toidusõpradele. Eriti maitsev on see koos murakamoosiga, nagu siin.
Prantsuse toidukultuur on maailmakuulus ja ikooni staatust väärivaid roogi palju. Sügisel tõstaks esile eelkõige kolme järgmist. Prantsuse sibulasupp - soupe à l'oignon - on pliidil podisenud tunde ja enne serveerimist kaetakse supp veel gratineeritud juustusaiadega. Sibulasuppe on Prantsusmaal armastatud juba keskajast, stänapäeval populaarne versioon on pärit aga 19. sajandi keskpaigast.
Bœuf à la Bourguignonne ehk Burgundia veiselihahautis on veidi vanem - esimest korda on rooga mainitud 1860ndatel. Pariisi bistroodes on roog väga populaarne ja huvitava nüansina liigitati see Burgundia kögi alla 20. sajandil.
Pahupidi õunakook - tarte tatin - sai levinud müüdi järgi alguse 1880ndatel Hôtel Tatin'is Lamotte-Beuvroni linnas. Hotelli köögis toimetasid õed Stéphanie ja Caroline Tatin ning ühel õhtul juhtunud sekelduste tõttu (midagi kõrbes ja midagi läks tavalise õunakoogi tegemisel valesti ning õed üritasid tekkinud olukorrast välja rabeleda) jõudis menüüsse pahupidi õunakook, mida tuntakse kogu maailmas tarte tatin'i nime all.
Gruusia köögile mõeldes meenub esimesena ilmselt hatšapuri (ხაჭაპური) pirukas, ent kas teadsid, et Gruusias valmistatakse hatšapurit mitmel erineval moel? Imereti hatšapuri on pärmitainaga ja täidetud soolase juustuga, paadikujulise Adžari hatšapuri täidise peale lüüakse muna, Megruli hatšapuri sarnaneb Imereetia omale, aga juustu on ohtralt ka peale pandud, Osseetia hatšapuri täidiseks on juust ja kartul, atšma on põnevalt kihiline, poolkuukujuline Guruli hatšapuri täidises on hakitud keeetud muna jne jne.
Satsivi on kuulus Gruusia pähklikaste, mis maitseb väga hästi näiteks kanaga (keskmisel fotol, retsept siin). Ketšupi asemel võta muidugi tkemali-kastet, eks :)
Korea köök on eestlastele eelnevatega võrreldes ehk veidi vähem tuntud, kuigi kimchi tähelend on olnud märkimisväärne. Siiski - "korea porgandisalat" (pildil vasakul) on olnud meie poelettidel juba aastakümneid. Väidetavalt on seegi roog inspireeritud kimchist, ent NSVLiidu aladel elanud etnilistel korealastel (koryo-saram) polnud hiina kapsas käepärast ja nii kasutatigi hoopis porgandit (vt siit). Ent Nami-Namist leiate mitu erinevat kimchit - ülal keskel on meie toimetaja Ilse tehtud klassikaline kimchi, paremal aga valge kimchi. Kimchit on Koreas söödud aastatuhandeid, nii et selle olulisus on märkimisväärne.