Seened ja nende kasutamine köögis

Triin
Postitusi: 324
Abikokk
2011-09-19 16:45:01
Seenekas:
Triin:
mulle sõna 'kantarell' nt väga meeldib ja kasutan ja jään kasutama :), aga baklažaan pole nii mõnus sõna, kuigi kodus kui kasutan pommu, siis pean selgituseks ikka ütlema, et baklažaan.
Kantarell on omaette kena sõna minugi meelest, kuid siiski eelistan nime lehterkukeseen või kollakas kukeseen, olenevalt mida just korjatakse. Üsnagi sarnased teised. Samas tekitab segadust kui nüüd järsku muutuvad lehterkukeseened kantarellideks. Või mitte?
tekitaks segadust ehk siis kui tõesti senini on kasutatud lehterkukeseen ja nüüd äkki kantarell. Aga mina neid üleüldse esimest korda korjasin, sest lõuna-eestis neid ei ole näinud ja sestap minu esimene kohtumine oli just kantarellidega ja segadust ei teki. Ma ei käi kusagil avalikus kohast seentest rääkimas ka :). Nagunii ei saa olla keelelist ühtlus, et loobuks nt kasutamast laen- või võõrsõnu. Ikka on see teema, et nii ja naa, maitse asi.
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2011-09-19 16:48:13
Seenekas:
Triin:
mulle sõna 'kantarell' nt väga meeldib ja kasutan ja jään kasutama :), aga baklažaan pole nii mõnus sõna, kuigi kodus kui kasutan pommu, siis pean selgituseks ikka ütlema, et baklažaan.
Kantarell on omaette kena sõna minugi meelest, kuid siiski eelistan nime lehterkukeseen või kollakas kukeseen, olenevalt mida just korjatakse. Üsnagi sarnased teised. Samas tekitab segadust kui nüüd järsku muutuvad lehterkukeseened kantarellideks. Või mitte?
Seenekas, me käisime Triinuga samas metsas (lausa sama autoga, kui nüüd päris täpne olla) ja korjasime lehterkantarelle ehk kollakaid kukeseeni (Cantharellus aurora). Nii et lehter-kukeseeni pole keegi kantarellideks nimetanud, küll aga lehterkantarelle lihtsalt kantarellideks lühendanud (ja ma ise proovin edaspidi siis täpsem ja korrektsem olla).

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Seenekas
Postitusi: 2193
Abikokk
2011-09-20 16:48:34
Egas ma norimise pärast, lihtsalt meldib teine väljend rohkem. :) Ja Kiilikese esimene kantarellijutt tekitas segadust küll. Eks see võib ka johtuda mu soomekeelsete seeneraamatute rohkusest neist aastatest, kui eestikeelseid vahepeal üldse välja ei antud ja endale Soomemaalt mitmed raamatud tõin. Soomlased kõnekeeles kutsuvad tihti kukeseeni kantarellideks, kuigi ametlik nimi on keltavahvero ja alles rootsikeelne vaste on kantarell. See pisike taskuväljaanne kuuekümnendatest oli küll väga tänuväärne abimees, kuid uusi seeni ma selle järgi üksi (joonistatud pildid, mäletate vast) küll määrata ei usaldanud. See selleks. Minu saak oli täna poole tunniga üks suurem korvitäis timpnarmikuid ja kollakaid kukeseeni kenasti pooleks, teise poole tunniga korjasin viimaseid kaasasolnud kilekotid täis. :) Tegus ja tõhus tund. Timpnarmikuid pole kunagi nii palju olnud, kasvasid imeilusate paarimeetriste rividena, vahva.
Kiilike
Postitusi: 1100
Abikokk
2011-09-20 22:40:20
No ma nimetan ikka kukeseeni kukeseenteks ja kantarellide alla lähevad need lehterkantarellid. Kusjuures on see väljend nüüd küll Soomest külge jäänud(õigupoolest küll tänu ämmale :) ) Proovin ikka teinekord asju õigete nimedega nimetada :)

kiilikese köögikatsetused

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2011-09-21 12:12:23
Juhhei! Naabrinaine helistas eile ja ütles, et nende maja taga metsatukas (üsna läbimatu teine) on sirmikuid. Käisingi täna suure korviga ja korjasin paarkümmend imeilusat ja puhastverd safransirmikut (tüüpteisendit, mitte aedteisendit). Lõunaks paneerisin-praadisid ja sõin parmesanipuiste ja sidrunimahlaga. Mmmmm :P Pildid hiljem!

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Seenekas
Postitusi: 2193
Abikokk
2011-09-21 20:46:41
Ohh, ära aja isu peale! :) Meil on siin paari kilomeetri kaugusel samuti suht läbimatus võpsikus üks kuusk, mille all kasvavad samad sirmikud. Tavaliselt kuni kümmekond tükki. Juba kolm aastat on mul õnnestunud selle juurde uuesti välja orienteeruda ja need seened ära korjata. Tänavu on kuidagi meelest läinud. Ei mees ega sõbranna saa aru, mille järgi ma ta sealt võsast üles leian ja ise ka ei saa. Kümnekonna aastaga on see pindala päris suureks läinud, mis seenealaselt kaardistatud. :D Alguses olid kenad metsad läbi kolamiseks, siis veidi võsasemad ja lõpuks lausa võpsikud. Viimased aastad pole enam väga viitsinud uusi kohti otsida.
Seenekas
Postitusi: 2193
Abikokk
2011-09-22 22:38:49
Sirmikuid polnud, aga see-eest saabus koju koos linnasõbrannadega metsas korjatud kollakaid kukeseeni, millest osad said kohe paariks suureks pirukaks, ja pärast veel tindikuid, mida teen hommikul kitsejuustuga ja proovin praadida nagu sirmikuid. Homme jälle päev ja olenemata ilmast läheme seeni "niitma". No lihtsalt niiii palju on neid hetkel. :)
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2012-09-19 12:32:18
Pille:
Juhhei! Naabrinaine helistas eile ja ütles, et nende maja taga metsatukas (üsna läbimatu teine) on sirmikuid. Käisingi täna suure korviga ja korjasid paarkümmend imeilusat ja puhastverd safransirmikut (tüüpteisendit, mitte aedteisendit). Lõunaks paneerisin-praadisid ja sõin parmesanipuiste ja sidrunimahlaga. Mmmmm :P
Tänavu naabrinaine isegi ei helistanud, lihtsalt naabrimees tõi sirmikud korviga ukse taha :) Kastsin jahusse-munasse, praadisin ja puistasin serveerimisel parmesani peale. IMEHEA! Kuna me loodame korra ikka veel saada neid koduküla sirmikuid, siis ei hakanud pildiga hirmsasti vaeva nägema. Kell oli palju, järgmisel päeval oli vara vaja ärgata jne jne. Kuupäevaks oli siis 10. september.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2012-09-19 12:35:45
NB! 1. oktoobril loosin kõikide siinses teemas sõna võtnud kasutajate vahel välja ühe Margit Härma trükivärske Seeneaabitsa! Arvesse lähevad siis värsked postitused ajavahemikus 1-30. septembrini. Margit Härma SEENEAABITS. Metsast pannile ja purki. Metsaseente korjamine on tore ja kasulik harrastus. Selleks, et ka kõige metsapelglikumad ennast metsas kodusemalt tunneksid, on Margit Härma "Seeneaabitsas" tutvustatud kõike, mida seenelkäimise kohta peaks teadma. [/i] [i]Selles tervele perele huvitavas raamatus võib lugeda seenevarustusest ja seente määramisest kuni seente hingeelu ja retseptideni. "Seeneaabitsas" kirjeldatakse arusaadavas keeles ja põhjalikult paarikümne Eesti maitsvaima ja levinuima söögiseene tunnuseid ning seda, kuidas on kõige mugavam neid korjata, puhastada, säilitada ja toiduks valmistada.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Ilse
Postitusi: 730
Abikokk
2012-09-19 14:06:07
Oi ma niii tahaks seda raamatut aga sel aastal on seenemetsa saamisega probleeme:( Peab vist eelmiste aastate hitid välja otsima:D

Ilse köögis

<< 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 >>