Seened ja nende kasutamine köögis

Mann
Postitusi: 1446
Abikokk
2008-08-21 18:01:16
Pisi-Pisi:
Korjasin metsast posu põdramokki - kas keegi teab, mida head neist teha annaks? Mina (veel) ei tea :)
mul kunagi tuttavad said neist päevase toidumürgituse.
Maris
Postitusi: 305
Abikokk
2008-08-24 19:51:54
Kas kellelgi kuskil on põdramoka foto ka? Meil kodus tekkis vaidlus, et mis seen see põdramokk täpselt on. Ühe versiooni kohaselt oleme seda pangede viisi koju toonud ja söönud, aga nüüd ei ole enam kindlad, kas me ikka sama seent selleks peame.
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-08-24 20:00:20
Maris:
Kas kellelgi kuskil on põdramoka foto ka? Meil kodus tekkis vaidlus, et mis seen see põdramokk täpselt on. Ühe versiooni kohaselt oleme seda pangede viisi koju toonud ja söönud, aga nüüd ei ole enam kindlad, kas me ikka sama seent selleks peame.
Loodusmuuseumi foto (Autoriks tuntud mükofotograaf Vello Liiv)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Vernanda
Postitusi: 428
Abikokk
2008-08-25 11:45:04
Mina jätan ka põdramokad metsa, pigem karta kui kahetseda. kas seal polnud see värk ka, et vanasti arvati, et kõlbavad, aga nüüd enam väga mitte?

Da Vahtra Residence

Maris
Postitusi: 305
Abikokk
2008-08-25 18:02:15
Saingi teada, et paljud peavad põdramokaks hoopis tõmmu riisikat. Erast Parmasto, seeneteadlane, TA akadeemik kirjutab http://www.loodusajakiri.ee/vana_loodus/arhiiv/nov00/seen.htm Põdramokaks nimetatakse meil kaht hoopis erisugust seent. Esimene neist kuulub riisikate hulka; ta on tume-oliivpruun, paks ja kibeda piimmahlaga. Õige nimi on tal tõmmuriisikas ja teda ei tohiks süüa - tegemist on kantserogeenseid ehk vähki tekitavaid aineid sisaldava seenega. Teine on aga see päris-põdramokk - suure kübaraga, mille all on lehekeste asemel rippuvad hallpruunikad narmad, ülaküljel on tumedamalt pruunid soomused. Seda seent võib leida mändide ja kuuskede all. Tedagi korjatakse söögiks. Mõne arvates on ta maheda maitsega ja käib küll, teiste meelest on isegi pärast kupatamist kehvapoolne ja kibekas.
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-08-25 18:15:10
Maris:
Saingi teada, et paljud peavad põdramokaks hoopis tõmmu riisikat. Erast Parmasto, seeneteadlane, TA akadeemik kirjutab http://www.loodusajakiri.ee/vana_loodus/arhiiv/nov00/seen.htm Põdramokaks nimetatakse meil kaht hoopis erisugust seent. Esimene neist kuulub riisikate hulka; ta on tume-oliivpruun, paks ja kibeda piimmahlaga. Õige nimi on tal tõmmuriisikas ja teda ei tohiks süüa - tegemist on kantserogeenseid ehk vähki tekitavaid aineid sisaldava seenega. Teine on aga see päris-põdramokk - suure kübaraga, mille all on lehekeste asemel rippuvad hallpruunikad narmad, ülaküljel on tumedamalt pruunid soomused. Seda seent võib leida mändide ja kuuskede all. Tedagi korjatakse söögiks. Mõne arvates on ta maheda maitsega ja käib küll, teiste meelest on isegi pärast kupatamist kehvapoolne ja kibekas.
Maris, ma räägin ikka päris-põdramokast. Pilt on ka päris-põdramokast. Ja Parmasto artikkel on aastast 2000, Kuulo Kalamees (Parmasto kunagine juhendatav ja kahtlemata üks Eesti tugevamaid seeneteadlasi) üllitas oma raamatu mullu ja ilmselt on see üsna n-ö up-to-date. Seente puhul tasub uusimat infot täitsa jagada, see muutub tihti..

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Maris
Postitusi: 305
Abikokk
2008-08-26 19:51:18
Jah, jah, sain aru :) Ma panin eelneva teksti siia lihtsalt sellepärast, et nii mõnigi inimene peab tõmmuriisikat põdramokaks (nii juhtus ka minu seenekaaslasega, kelle pärast ma seda infot üldse otsima hakkasingi). Kokkuvõttes suurt vahet pole, sest kumbagi ei soovitata süüa. :) Nüüd aga räägiks seenetoitudest kah. Kuidas on teil välja kujunenud, kas teatud seeni kasutate mingite kindlate toitude valmistamiseks, mis sobivad mingiteks roogadeks paremini või erilist vahet ei ole? Millistes roogades kasutate kitsemampleid?
Merilin
Postitusi: 953
Abikokk
2008-08-26 19:55:28
Tõmmu riisikas (seaseen, karukõrv), meil "mullakeeraja" nime all, on oma teenimatust "söödamatust" mainest küll puhtaks pestud ja kõlbab koos teiste riisikatega patta panna. :) Kuulo Kalamees, Eesti Looduses: [1quote]Tõmmu riisika vähkitekitava mõju kohta tulid teated põhjamaadest. Katseid tehti bakteritega ja neile oli ta tõesti mutageenne. Ilmusid artiklid teadusajakirjades ja seenele tuli kõikides põhjamaades turukeeld, raamatutes oli ta kirjas kui mürgine. Läks mõni aasta mööda ja seen rehabiliteeriti: ta ei tarvitse inimesele olla mutageenne. Pealegi sööme igal päeval rohkem mutageenseid aineid sisse, kui sellest seenest eales saaksime. Tõmmu riisikas on meil rahva kõige armastatum seen.[/quote] Kantserogeenseid seeni kartes peaks muide šampinjonist kauge kaarega mööda käima. Selles sisalduv agaritine (eesti keeles kuidas?) peaks vähemalt hiirtele küll kantserogeenselt mõjuma.

Pisike ja Pisut Segi, teadagi...

Kuts
Postitusi: 55
Kokaõpilane
2008-08-26 20:25:14
tõmmuriisikas on üks parimaid salatiseeni mu meelest. kantserogeensed ained lagunevad kupatamisel.
Seenekas
Postitusi: 2193
Abikokk
2008-08-27 17:49:53
Kas oleme nüüd nii eurooplased, et enamus seeni on söödamatud-mürgised? Mul tekkis küll huvi kui paljusid söödavaid seeni tean. Kui Iirimaal öeldi, et neil on ainult kolm söödavat seent siinkandis, siis ei usu seda. Ja Saksas tunnevad ka põhiliselt puravikke. Itaalias sõprade juures kasvasid õuel sirmikud, aga perenaine oli soomlanna, kes palus lasta neil suuremaks kasvada. Nii et oma elu päris paljus rikastamiseks õppige rohkemaid seeni tundma. Eile korjasin nii timpnarmikuid, kännumampleid, vastikult limaseid pihkaseid liimikuid (head võiga praadides) ja võin jätkata.
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>