Kevadseened

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-04-30 09:26:01

Veidike kogritsate kohta

Kas kevadkogritsat võib süüa?

Kevadkogritsas sisalduv güromitriin ei ole inimesele iseenesest mürgine. Ohtlik on güromitriin seepärast, et happelises keskkonnas laguneb ta kergesti (näiteks inimese maos hüdrolüüsudes või kuumutamisel oksüdeerudes). Lagunemise põhiline ja mürgine lõppsaadus on metüülhüdrasiin (monometüülhüdrasiin), mis on vees lahustuv ja kergesti lenduv aine. Tänu sellele muutuvad korralikult kupatatud kogritsad mürgituks. Lahtises anumas kuumutamine ja keeduvee äravalamine peaks andma kindluse, et toit sööjale ebameeldivusi ei valmista.

Kaane all keedetud või praetud kogritsad on vahel küll mürgistuse põhjustanud.

Mitte mingil juhul ei tohi kupatamata kogritsatest valmistada rooga mikrolaineahjus! Mikrolaineahjus jäävad mürkained seentesse ning sellise toidu sööja satub paratamatult haiglasse.

Kogritsate rohke esinemine kõikjal liivastes männikutes meelitab asjatundjaid kevadel metsa. Teades, kuidas seda seent söögiks ette valmistada, pole tema tarvitamises tervisele ohtu. Eestis on esinenud vaid üksikuid mürgistusjuhtumeid.

Mõnes Euroopa riigis on aga kogritsad juba aastate eest müügikeelu all, kuigi varem oli neid turgudel ohtralt saada.

(Allikas: Maaleht)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-05-02 11:20:02

Kurrelid on igatahes Tallinna Keskturul täitsa olemas - ostsin isegi 200 grammi maiustamiseks. Hind vist 100 krooni kilo.

Ja selle nädala Eesti Ekspress kirjutab kevadseentest: Urmas Kokassaar: Nimi ei riku seent

Siin veidi vanem artikkel Postimehes, Toivo Niibergi sulest: Seenele!.

Autor annab ka vihjeid kasvukohtade osas:

Kevadkogrits kasvab liivastes männikutes aprillist juunini, eelistades lagedamaid kasvukohti, kuhu paistab päike. Sagedamini kohtab kevadkogritsat metsasihtidel, talveteedel ja lagendikel üksikult või ka väiksemate rühmadena.

Kuhikmürklit leidub aedades, parkides, kalmistutel, metsaservades ja kuuskede lähedal rohtunud pinnasel. Ümarmürkel kasvab kuhikmürkliga samades tingimustes.

Mürkleid saab ka ise koduaeda kasvama panna, visates varjus paiknevasse vanasse kompostihunnikusse või rohuaeda õunapuude alla nende pesemisvee, puhastamisjäänuste või ülekasvanud vanade seente tükke. Paraku ei tarvitse see alati tulemust anda.

Ma viisin mullu kõik seenejäägid krundi nurgas asuvate kaskede alla, aga kahjuks on naabrid sinna oksarisu kuhjanud, nii et kui seal mõni mürkel peakski kasvama, siis ma ei pääse lihtsalt ligi :(

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Leenilii
Postitusi: 161
Abikokk
2008-05-05 00:00:58
Minul tänase seisuga kodus olema nii mürklid kui ka kogritsad. Paraku ei oska ma neist miskit teha.... Mees korjas, tahab hirmsasti. Asun kohe retsepte otsima. Üks tuttav rääkis midagi ülimaitsvast kogritsasalatist... Seened korjatud Setumaa palumännikust.
Mann
Postitusi: 1446
Abikokk
2008-05-05 07:03:17
me sõitsime eile ekstra metsad läbi erinevatel kõrgustel, viimane lootus oli, et äkki nii 1200 m peal miskit, aga ei. naabrimees leidis laupäeval KOLM kurrelit.
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-05-05 08:40:20

Leenilii:
Minul tänase seisuga kodus olema nii mürklid kui ka kogritsad. Paraku ei oska ma neist miskit teha.... Mees korjas, tahab hirmsasti. Asun kohe retsepte otsima. Üks tuttav rääkis midagi ülimaitsvast kogritsasalatist...

Nami-namis on mõned retseptid (saad valida otsingumenüüst 'kogritsad (kevadseened)', 'mürklid (kevadseened)', 'kurrelid (kevadseened)':

Kurrelid-mürklid eelkäsitlemist ei vaja, neid võib ka retseptides asendada teineteisega.

Mõned kogritsaretseptid ka. Pea meeles, et toored kogritsad on väga mürgised ning vajavad vähemalt kahekordset kupatamist.

Muide, viimases venekeelses GASTRONOM numbris (45.-, peal on väikesed pirukad) on ka valik retsepte kogritsatega.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Leenilii
Postitusi: 161
Abikokk
2008-05-05 12:24:17
Pille:
Nami-namis on mõned retseptid (saad valida otsingumenüüst 'kogritsad (kevadseened)', 'mürklid (kevadseened)', 'kurrelid (kevadseened)'
Aitäh, Pille! Lappasin jah neid retsepte juba. Mees kupatas kogritsad ära kah. Mürklitest on pooled juba nahka pistetud (võis praetult). Ääretult maitsvad! Ma ütleks, et kõige maitsvamad seened, mida iial saanud olen.
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-05-11 10:03:47

Käisime eile kevadseenejahil. 2008. a. seenehooaja avaseeneks oli ilus ümarmürkel:

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pulavik
Postitusi: 169
Abikokk
2008-05-12 12:29:04
Oo, palju õnne, väga kena seen :D Mul ka homme väike käik metsa ees, vaatan ehk leian ka midagi..
Spidur
Postitusi: 443
Abikokk
2008-05-12 13:16:15
käisin ka metsas ja mitte ühtegi seent ei näinud :( tahaks ka proovida...

Elina tegemised

Hexy
Postitusi: 531
Abikokk
2008-05-12 13:22:25
Juba asute seenele või? Peaks ka äkki siis kellelegi augu pähe rääkima ja 1 käigu ette võtma..

Hexy asjatab

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 >>