Kevadseened

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2015-05-10 22:04:14
Tänavu olla väga hea kevadseeneaasta :) Mina sain täna ema käest väikese portsu ümarmürkleid:

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2015-05-13 14:04:06

Mina ise kogritsaid ei korja, olen selline aravõitu, aga paljud armastavad seda kevadist seent.

Mürgistusteabekeskus tuletab igaks juhuks meelde, et neid seeni tuleb korralikult kupatada:

Kevadkogrits (Gyromitra esculenta)

[/i]

Esimeste söögiseentena ilmuvad liivastes männikutes juba aprilli lõpus- mais kevadkogritsad (gyromitra esculenta), mida rahvapäraselt tuntakse ka hoonitsa või lehmanisa nime all. Oma pruunide käänulis-voldiliste kübaratega sarnanevad nad mürklitele, kuid erinevalt mürklist ei ole kevadkogritsa jalg seest õõnes.

Kevadkogritsate toiduks tarvitamisel tuleb arvestada, et toorelt või vähekeedetuna on seen mürgine, sisaldades güromitriini. Güromitriini sisaldus seenes sõltub seene kasvukohast ja aastaajast, vaheldudes ka seeneti. Et mürk laguneks ja eralduks tuleb kevadkogritsaid enne söömist kupatada kaanega potis vähemalt 20 minutit. Meeles peab pidama, et seente kupatamise vesi ja keetmisel eralduv aur on seejuures mürgised. Seega, kevadkogritsa mürgistus võib tekkida ka vaid seenetoidu valmistamisest, kui nt köögi ventilatsioon on puudulik. Mikrolaineahjus kuumutamine ei asenda kupatamist ja selliselt töödeldud seened jäävad mürgiseks.

Kevadkogritsa korduv tarvitamine võib vallandada sümptomid alles mitmenda toidukorra järel, ilma et inimesel oleks eelnevalt olnud mingeid kaebusi. Samuti nagu söömisel kuhjuvad ka kevadkogritsate kupatamisel erituvad mürkained organismis.

[i]Kui kevadkogritsat on tarvitatud toiduks toorelt või ebapiisavalt küpsetatult rohkem kui suhkrutüki suurune tükike lapse või 2-3 supilusikatäit täiskasvanu puhul tuleks helistada Mürgistusteabekeskuse telefonile 16662 ja pidada nõu edasise toimimise suhtes.

Allikas.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2015-05-15 11:54:00

Video Ringvaates:

Botaanik ja mükoloog Tõnu Ploompuu rääkis praegu paljude kööki jõudvast kevadkogritsast, mis on kupatamata väga mürgine ning sarnaneb kurrelite ja mürklitega, mis ei vaja kupatamist.

"Temaga on see, et ta on tugevalt tervist kahjustava toimega. Samal ajal on neid söödud ka päris toorelt ja pole midagi juhtunud," ütles Ploompuu. [/i]

Mehe sõnul sõltub kõik iga inimese organismist. "Teda on kõige rohkem kevadseentest, seetõttu võib teda süüa," ütles Ploompuu.

Kevadkogritsat ei tohi aga mitte mingil juhul läbikupatamata süüa. Paraku sarnaneb kevadkorgits kurrelite ja mürklitega, mis ei vaja kupatamist.

[i]Ploompuu ise on tänavu söönud nii kurreleid kui ka mürkleid. Mees lisas, et söödavaid seeni on aastaringselt.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2016-04-25 20:47:24

Kevadseentega võib ka nii teha: fried morels :)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 >