Arooniad põske ja purki!

Aroonia on koduaedades valmis saanud ja seega on parim aeg seda kasulikku marja oma igapäevatoitudesse lisada. Loomulikult tasub marja ka talveks hoidistada, et vitamiine ja teisi kasulikke aineid ka lumistel kuudel võtta oleks.

Nami-Nami jagab mõned soovitused arooniate kasutamiseks:

Tee vitamiinidest pakatavat salatit:

Aroonia seltsiliseks sobib hästi punapeet! Nii toore punase peediga tehtud salat  kui ka küpsetatud peediga salat on koos arooniaga väga mõnusad! Samamoodi maitsevad koos hästi arooniad ning punane kapsas. Punase sibula ja aroonia kooslusena saad tervist toova salati.

Valmista midagi magusat:

Aroonial on imeilus värv, mis toonib nii magustoite kui ka hoidiseid. Arooniast tehtud mannavaht saab imekena ja väga maitsev. Proovi järgi! Kui aga soovid midagi küpsetada, tee arooniatega muffineid. Arooniaid võib ka mõne hea keeksi koostisesse lisada, keeksiretseptid leiad siit

Tee hea jook!

Oma hommikune smuuti valmista sügise alguses arooniatega, maitseb imehea! Klassikalisele jääteele annavad arooniamarjad kena värvi ja huvitava maitse. Loomulikult saab hea joogi ka arooniatest valmistatud siirupist

Keeda moosi!

Loomulikult ei saa üle ega ümber moosikeetmissoovitustest. Aroonia annab moosidele väga mõnusa maitse. Arooniast võib moosi keeta koos õuntega, koos suvikõrvitsaga või koos õunte ja suvikõrvitsaga.  Aroonia koos pihlakate ja õuntega annab kokku vale-pohlamoosi, mis pohlade puudumisel tõesti väga edukalt pohlamoosi asendab. Loomulikult võiks moosi keeta ka arooniatest üksi, aga nende väga tugeva ja veidi mõrkja maitse tõttu oleks see moos sobilikum ilmselt juustuvaagnale kui et pannkookidele.

Loe veel:

Martiina Anni
Martiina Anni
postitatud 13.08.2016 15:00 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid


Rebane
postitatud 15.08.2016 07:25

Vale-pohlamoosi kiidan väga! Super hoidis, mida talvisel ajal prae kõrvale pakkuda. Eriti hästi sobib kokku verivorsti ja pikalt haudunud seapraega.

Kat Riin
postitatud 09.09.2017 18:01

Kahjux ei maitse vaid rohkem astelpaju :)