Aroonia, kodumaine supertoit

Supertoidud on "moes olnud" juba mitmed viimased aastad. Chia seemned, vetikad, mooruspuu marjad.. kõiki neid võime igapäevaselt poelettidel leida "supertoidu" reklaami all müügil olevat. Samal ajal kasvab paljudel supertoitu ka tagaaias, juba ammusest ajast saadik. Kui astelpaju on Eestis juba üpriski tunnustatud kasulik toiduaine, kasvab paljude eestlaste kodus ka teine superpõõsas – aroonia.

Aroonia, täpsemalt meie aedades kasvav musta aroonia suureleheline ja –viljaline vorm on paari meetri kõrguseks kasvav põõsas, mille lehed on ellipitilised, peensaagja servaga, pealt läikivad ja tumerohelised. Õied on valged, viljad lillakasmustad ja asetsevad kobaratena. Marjadele on iseloomulik intensiivne, veidi mõrkjas maitse.

Kasulik koostis

Taimest kasutatakse toiduks marju, mis valmivad augustis-septembris. Need on head toiduvalmistamisel, mahlade, siirupi ja veini valmistamiseks. Marjades on rohkelt bioflavonoide, antioksüdante, karotinoide, orgaanilisi happeid, mikroelemente ja vitamiine – eriti C-vitamiini, aga ka nahale kasulikku E-vitamiini, P-vitamiini ning B-grupi vitamiine.  Ka hoidistes, näiteks siirupis, säilib suurem osa aroonia kasulikest ainetest. Samuti säilivad need marjade külmutamisel.

Rahvameditsiin

Arooniad on kergelt vererõhku alandava toimega, on soovitatud kõrgvererõhktõve ennetamiseks. Leevendab kroonilisi maovaevusi, aga ei sobi maohaavandite või mao ülihappesuse ägenemise korral, kuna marjas leiduvad orgaanilised happed võivad seedekulglavaevusi suurendada! Lisaks ei soovitata arooniatega liialdada suurenenud verehüübivuse korral.

Säilitamine, hoidistamine

Aroonia marjad säilivad hästi jahedas – alla 5*C temperatuuri juures säilivad värsked marjad kuni kaks kuud. Seetõttu ei tasu kõiki marju koheselt valmimisel põõsa küljest ära korjata, vaid võib terve sügise vältel aias liikudes aeg-ajalt põõsa küljest mõned marjad põske pista! Loomulikult konkureerivad siis marjadele ka linnud. :)

Marju võib sügavkülmutada – seda on kasulik teha ühe kihina, ning siis külmunud marjad parajate portsudena karpidesse/kilekottidesse tõsta.  Marju saab ka kuivatada ning seejärel toitudes või tee valmistamisel kasutada.

Lisaks saab arooniaid hoidistada näiteks siirupi või kompotina, retseptid leiad loomulikult Nami-Namist.

Kasutatud allikad: Ain Raal, "Maailma ravimtaimede entsüklopeedia", internet.
Foto: Martiina Anni

Loe veel:

Martiina Anni
Martiina Anni
postitatud 13.09.2016 14:50 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid


Christin Hark
postitatud 14.08.2016 21:45

On on valmis saab taas teha arooniasiirupit. Mis on meie pere lemmik.

Kat Riin
postitatud 09.09.2017 18:01

Kahjux ei maitse vaid rohkem astelpaju :)

Liivia Uibo
postitatud 09.09.2017 20:55

Minu lemmikmarjad ♥

Anu Likk
postitatud 10.09.2017 07:30

Olen mitmeid aastaid üritanud arooniaid sügiseti kuskilt osta (laadad, turud, fb sõpruskond) - täiesti tulutult, ei õnnestu :(

Ellen Hiie
posted on 10.09.2017 21:37

Mul on nii arooniat kui astelpaju nõrkemiseni, aga Lõuna-Eestisse ei hakka keegi järgi tulema....

Maria Johnson
postitatud 10.09.2017 21:08

Meil Lõuna-Inglismaal olid need augusti alguses valmis. Kõik korjatud ja külmutatud :)

Riina Arund
postitatud 11.09.2017 21:54

Kusjuures, ma olen ka just turgudelt otsinud neid sügiseti, aga pole leidnud. Ei ole eriti populaarne müügimari, mulle tundub. Sõpradelt-tuttavatelt olen ikka natuke vahel leidnud. Meie pere lemmikmorss on just arooniasiirupist. :)