Karulauk

Amööb
Postitusi: 476
Abikokk
2008-04-19 13:42:22
Keskturul on tädikeste kotid letil igatahes karulaugust punnis. Ma ei julgenud hetkel osta, pean natuke uurima, mis sellest saaks kokku keerata.

Gurmaan, kes loeb kaloreid on nagu prostituut, kes vaatab kella.

Tiina
Postitusi: 1340
Abikokk
2008-05-19 12:01:30

Kõigepealt suur tänu nami-namile, kes mind karulauguga tutvustas! Olin sellest küll varem kuulnud, aga mitte näinud, saati siis maitsnud. Hetkel on kõige suurem lemmik karulaugutzatziki selle retsepti alusel. Kurgi riivin, hapukoore asemel panen jogurtit ja lisaks veel sidrunimahla ja pisikeseks lõigatud redist, selle toiduga ei ole täiuslikust õnnest midagi puudu! :D

Aga kuidas karulauku säilitada? Kas seda sügavkülmutada on mõtet? Saan aru, et karulauku saab ka oma aias kasvatada. Seemnest, sibulast? Ja kust seda saaks?

Gruusia köök on siiski üle kõige!

Nipitiri
Postitusi: 959
Abikokk
2008-05-19 16:00:59
Tiina:
Saan aru, et karulauku saab ka oma aias kasvatada. Seemnest, sibulast? Ja kust seda saaks?
Mina ostsin eelmisel suvel Tartu avaturult taimetädide käest - ehk on ka Tallinna avaturul taimi müüa? Läksid kasvama väga kenasti.
Nämmu
Postitusi: 249
Abikokk
2008-06-14 19:28:29

mul karulauku aias päris palju. Söön niisama paljalt, lisan salatisse ja Oma Maitse juhendite järgi tegin ka pestot. Väga hea sai.

Üllatav, et see meeldib väga ka lastele. Ilmselt maheda maitse pärast. Tavalist sibulat väikesed tüdrukud ikka peotäit ei näri ;)

Kaie

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-06-26 11:39:38
Täiesti müstilisel kombel ilmus täna Eesti Ekspressi veebiversiooni artikkel karulaugust: Urmas Kokassaar: Karulauk varjus ja valguses. Ja mina, rumaluke, arvasin, et tänavune hooaeg ammu läbi.. Lehti soovitatakse ju tarbida enne õitsemist (Eestis mais-juunis, nagu artikkel isegi ütleb). No eks panen järgmiseks aastaks kõrva taha :D :D

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Metsvaarikas
Postitusi: 121
Abikokk
2008-06-26 12:15:51
Nii tahaks ka kaurulauku. Sel aastal ei sattunud õigel ajal turule. Kas seda potis ka annaks kasvatada? Aknalaual näiteks?
Mann
Postitusi: 1446
Abikokk
2008-06-26 13:26:29
Pille:
Täiesti müstilisel kombel ilmus täna Eesti Ekspressi veebiversiooni artikkel karulaugust: Urmas Kokassaar: Karulauk varjus ja valguses. Ja mina, rumaluke, arvasin, et tänavune hooaeg ammu läbi.. Lehti soovitatakse ju tarbida enne õitsemist (Eestis mais-juunis, nagu artikkel isegi ütleb). No eks panen järgmiseks aastaks kõrva taha :D :D
kusjuures mina arvasin ka, et hooaeg ammu läbi, a laupa horvaatiast tagasi sõites tundsime korraga tugevat karulaugu lõhna autos, pidasime metsaveerul kinni, ja kasvaski teine.
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2009-02-10 10:50:12
Thredahlia:
Lihtsalt nii repliigi korras peaks siinkohal nüüd mainima, et loodusest Eestis karulauku korjata ei tohi - on mõistetavatel põhjustel kaitse all. Maitsev on muidugi küll, aga peaks ka aias eduliselt kasvama ja isegi kultuursordid on olemas.

Meenus, et mullu aprillis me Thredahliaga foorumiväliselt suhtlesime sel teemal, aga siin ei märkinudki, et:

karulauk on III astme kaitse all, mis tähendab seda, et

Par. 55:
(8) Keelatud on III kaitsekategooria taimede, seente ja selgrootute loomade hävitamine ja loodusest korjamine ulatuses, mis ohustab liigi säilimist selles elupaigas.

Par 56:
(2) Keelatud on tehingud I, II ja III kaitsekategooria liigi isendiga, välja arvatud nende tehistingimustes kasvatatud järglastega.

Tõlge: oma tarbeks metsa alt karulauku korjata on täiesti lubatud (kuniks ma lageraiet ei tee). Müüa seda metsast korjatud ei tohi (aga kimbukese sõbrannale võin viia).

Igatahes ootan elevusega aprilli-maid, kui karulauk siin kodu lähedal metsas vohama hakkab. Siis saan jälle aeg-ajalt väikese kimbukese endale korjata :P

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2009-04-22 07:33:40

Karulauguhooaeg on alanud!!! :D Minul on esimene salatki tehtud..

Trlp:
Hei...karulauguga seoses -- ma olen Thredahlia juttudest aru saanud, et karulauku ei tohi Eestis müügiks üldse korjata? Et omaks tarbeks võib (ja väga hea, meil maal ajatagune rohetab praegu karulaugust...), aga müüa ei või?

Trlp, kui Sa kultiveeritud karulauku (st enda peenra pealt korjatud) müüd, siis on kõik OK. Vabast loodusest korjatud lehti ei tohi tõesti müüa - loe täpsemalt eespoolt. Mina korjan enda tarbeks metsa alt kimbukaupa.

Ma küll kahtlen, et need keskturutädid oma peenramaalt karulauku korjavad - eriti arvestades seda, et metsa all oli mullu ikka mitmete ruutmeetrite ulatuses "lageraiet" tehtud ja metsa all liikus suurte kilekottidega mamsleid :(

Ühtlasi tõstan selle teema siit aianurgast köögiviljanurka.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2009-04-30 16:34:56

Maalehes kirjutab Aive Luigela kaks artiklit:

Terveks karulaugu abiga

Kõik me teame küüslaugu tervistavat mõju, karulauk on sarnaste raviomadustega.
Karulaugu nagu ka küüslaugu tükeldamisel tekkiv allitsiin toimib antibiootikumina.
Allitsiini abiga saabki võidelda haigust tekitavate bakteritega. Karulaugu sibul sisaldab veel rea teisi tervisele kasulikke aineid.

Elujõugu ja tervist karulaugust

Värske vürtsika karulaugu maitse sobib paljude toitudega..

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 >>