TOMATID ja nende hoidistamine ja säilitamine

Ilse
Postitusi: 730
Abikokk
2012-10-04 22:32:45
Ullike [1quote]Tegion vahepeal ka ise katse ära - maitsestatud tomativiilud said kerge jahupaneeringu ja pannile. Tulemus ületas ootusi suurelt. Sobisid - nagu Pillegi pildilt näha - hommikusöögiks kui ka lihtsalt leivale. Olen rahul ja kasutan ka edaspidi kindlasti. Samas tegin ka rohelise-tomati ingveri moosi, aga pole selle maitsmiseni veel jõudnud. [/quote] Peab siis ka proovima:)

Ilse köögis

Efflorescence
Postitusi: 1
Kokaõpilane
2012-10-10 22:50:56
Tänasel päeval ja praegusel hetkel on minul teadmine, et rohelised tomatid on mürgised. Neis sisalduv solaniin saab viljast lahkuda vaid loomuliku ainevahetuse teel tomativarre kaudu. Rohelisena varre küljest eemaldatud tomat jääb mürgiseks ka siis, kui värvus hiljem muutub punaseks. Solaniin ei aurustu viljast, samuti ei muundu ohutuks ühendiks. Üheks võimaluseks on tomatitaimed koos roheliste viljadega üles tõmmata ning näiteks keldrisse üles riputada. Sellisel moel saab ainevahetus varre ja vilja vahel edasi toimuda ning punaseid värskeid tomateid saab tasapisi võib-olla jõuludenigi :) Solaniin ise on kesknärvisüsteemi mürk. Pikemas perspektiivis toimub solaniini tarvitamisel aeglane aju "peedistamine" (ikkagi kokandusfoorum :P ) ja vanemas eas: "Teretulemast dementsus!" See on üks tagajärgedest. Kesknärvisüsteem aga on üks boss kogu kehale, nii et eks see ole individuaalne, millised kogused millise aja jooksul ja mida kahjustavad. Mina ise püüan lapsi solaniiniga mitte väga mürgitada ning samuti mitte ennast ja oma elukaaslast - ei taha tulevikus lastele füüsiliseks koormaks olla ja/või neile vaimselt muserdavaks olukorraks saada. Lisan siia ka ühe lingi, mille leidsin. See küll 100% minu juttu võib-olla ei kinnita, kuid ära on siiski mainitud, et solaniin ei lagune kuumutamisel ning mõju on kesknärvisüsteemile (loomulikult ei hakka keegi seal lahti seletama, mida see tähendab, kui miski mõjutab kesknärvisüsteemi ja mida see tähendab konkreetse aine puhul). http://endla.joosu.ee/index.php?id=2.2 Et kellel võimalik, tõmmake tomatid koos vartega üles :) Mu enda kasvuhoones kipuvad suured tomatid nüüd tõesti juba roheliseks jääma, kuid punaseid kirsstomateid valmib veel täitsa arvestatavas koguses, arvestades, et juba on 10.oktoober :)
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2012-10-11 00:24:47
Efflorescence:
Tänasel päeval ja praegusel hetkel on minul teadmine, et rohelised tomatid on mürgised. Neis sisalduv solaniin saab viljast lahkuda vaid loomuliku ainevahetuse teel tomativarre kaudu. Rohelisena varre küljest eemaldatud tomat jääb mürgiseks ka siis, kui värvus hiljem muutub punaseks. Solaniin ei aurustu viljast, samuti ei muundu ohutuks ühendiks. Üheks võimaluseks on tomatitaimed koos roheliste viljadega üles tõmmata ning näiteks keldrisse üles riputada. Sellisel moel saab ainevahetus varre ja vilja vahel edasi toimuda ning punaseid värskeid tomateid saab tasapisi võib-olla jõuludenigi :) Solaniin ise on kesknärvisüsteemi mürk. Pikemas perspektiivis toimub solaniini tarvitamisel aeglane aju "peedistamine" (ikkagi kokandusfoorum :P ) ja vanemas eas: "Teretulemast dementsus!" See on üks tagajärgedest. Kesknärvisüsteem aga on üks boss kogu kehale, nii et eks see ole individuaalne, millised kogused millise aja jooksul ja mida kahjustavad. Mina ise püüan lapsi solaniiniga mitte väga mürgitada ning samuti mitte ennast ja oma elukaaslast - ei taha tulevikus lastele füüsiliseks koormaks olla ja/või neile vaimselt muserdavaks olukorraks saada. Lisan siia ka ühe lingi, mille leidsin. See küll 100% minu juttu võib-olla ei kinnita, kuid ära on siiski mainitud, et solaniin ei lagune kuumutamisel ning mõju on kesknärvisüsteemile (loomulikult ei hakka keegi seal lahti seletama, mida see tähendab, kui miski mõjutab kesknärvisüsteemi ja mida see tähendab konkreetse aine puhul).
Harold McGee artikkel New York Times'is: Accused, Yes, but Probably Not a Killer (2009) [/i] Many handbooks of poisonous plants cite the tomato plant for killing livestock and sickening people. According to the California Poison Control System’s “Poisoning and Drug Overdose,” edited by Kent R. Olson (McGraw-Hill, 2006), the tomato toxin is solanine, one of two alkaloids that make greened potatoes toxic. High doses of solanine kill animals and cause nausea, hallucinations and death in humans. ]...] And it’s a chemical gaffe to attribute tomato toxicity to solanine. Dr. Mendel Friedman of the federal Department of Agriculture, who has studied potato and tomato alkaloids for two decades, wrote in an e-mail message that commercial tomatoes contain tomatine. Solanine, he added, is a potato alkaloid. There are significant quantities of tomatine in green tomato fruits, which people have long eaten fried and pickled. And tomatine appears to be a relatively benign alkaloid. In 2000, Dr. Friedman and colleagues reported that when lab animals ingest tomatine, essentially all of it passes through the animal unabsorbed. The alkaloid apparently binds to cholesterol in the digestive system, and the combination is excreted — ridding the body of both alkaloid and cholesterol. The researchers found that both tomatine-rich green tomatoes and purified tomatine lowered the levels of undesirable LDL cholesterol in animals. [i]Dr. Friedman has also found that an extract of green tomato lowers the incidence of cancer in animals, and last month he reported that both this extract and purified tomatine inhibit the growth of various human cancer cells. Other studies have found that purified tomatine seems to stimulate the immune system in desirable ways. Nii et ega see roheliste tomatite ja solaniini ja tomatiini (?) teema nüüd nii lihtne polegi. Suur USA toidukeemiaguru McGee vihjab hoopis uuringutele, et tomatites leiduv alkaloid (McGee sõnul on see tomatiin, MITTE kartulites leiduv solaniin) on hoopis vähki vähendava toimega ja kohe kindlasti mitte mürgine. Dementsuse põhjustamises jms ma seetõttu päris kindel ei ole. Muide, solaniini leidub ka mustikates ja maasikates ja artišokkides jne. Teema on kõvasti keerulisem, kui esmapilgul tundub.. Siin veel veidi lugemist: Killer tomatoes and poisonous potatoes? Solanine: ripe vs green tomatoes (väidab, et tomatite praadimine vähendab solaniini/tomatiini sisaldust) Ja kindlasti on inimesi, kes on solaniinile või tomatiinile väga tundlikud või lausa allergilised, nii et nemad

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Ullike
Postitusi: 335
Abikokk
2012-10-13 21:19:00
Aitäh Pille! Muidu loen siin, et nüüd hakkan kohe surema või olen homme alzheimeris. :D Tegelikult - neid ohukuulutajaid on ikka igas asjas nii palju (toidud, kosmeetika jpm), et mul hakkab järjest enam kinnistuma arusaam: elu ongi ohtlik tegevus! Ja muide - mu ema ei söönud kogu oma elu jooksul ühtki rohelist tomatit - ja ometi suri just alzheimerisse. Nii, et kui ikka on ette nähtud, siis enese hoidmine (emal küll tahtmatu siinses kontekstis)ei aita.

Söömine on ainuke töö, mis toidab

Tiina
Postitusi: 1340
Abikokk
2014-09-28 20:40:45
Pille:
Delfi Naistelehes jagas keegi Mai kuumutamata tomatihoidise retsepti. Üsna sarnane Hexy ülaltoodud retseptile, aga kuna topelt ei kärise, siis kopeerin selle retsepti ka siia: Värske tomatihoidis. Seisab külmkapis või jahedas keldris jõuluni värske. 1 kg tomatit ja 0.5 kg sibulaid tükeldada kaussi. Lisada 0,5 klaasi suhkrut, 2 tl soola, 2 tl jahvatatud musta pipart, 4 tera pipart, 4 tera nelki, 4 tl äädikat. Sega ja lase kausis seista 2 tundi, kuni tekib vedelik. Siis lusikaga purki. Maitseb imehea.
Ma ikka küsin üle, kas tõesti säilib ilma kuumutamata? Kahju oleks kui väärt kraam kapis käärima läheb. Panin lisaks veel paprikat, küüslauku ja maitserohelist sisse. Tegin seda salatit. Väga maitsev! Kergelt magus ja mõnus. Panin purki ja kõige peale õhukese kihi õli. Selle all peaks seisma. Hoian pöialt :)

Gruusia köök on siiski üle kõige!

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >