Kuidas kasvatada pühademuru? Merilin juhendab:
Kuidas voltida salvrätikust pühadejänkut? Martiina õpetab:
Munade värvimisest ei saa üle ega ümber, ikkagi munapühad ju :)
Hulgaliselt häid ideid ja nippe leiate vastavast foorumiteemast, lisaks on Nami-Namis juhised munade sibulakoortega värvimiseks. Käesoleva artikli avafotol on näiteks sibulakoorte ja mustikatega värvitud munad.
Eesti rahvakalendri tähtpäevade andmebaasis kirjutatakse lühidalt:
"Munad ja munavõi; õigeusu aladel, kuid 20. sajandil laiemaltki, pasha ja kohupiim. Saiad. Tingimata aga lihatoit, sh vasikapraad. Lihatoite valmistati varem rõõmuga, sest see oli esimene võimalus pärast pikemat vaheaega liha süüa. 19. sajandi eestlasele oli liha üldse harv toit, mistõttu lihatoitudega pühad olid igal juhul erilised."
Kohupiim on olnud eestlaste kevadpühade laual olulisel kohal. Siit artiklist leiad valiku eriti mõnusaid kohupiimaretsepte Nami-Namist, sh sõirad, pashad, kohupiimakoogid ja väiksemad küpsetised jms.
Munavõi retsepte on Nami-Namis mitmeid, tõstame siinkohal esile klassikalise munavõi, kodujuustuga munavõi ja suitsujuustuga munavõi:
Pühadelauale lisavad värvi kindlasti peedimunad, mida saab valmistada kolmel eri moel:
Elevust tekitaks kindlasti ka südamekujulised munad ja munade keetmise kohta saate lugeda siit.
Kindlasti väärib laual kohta klassikaline lihavõttesai kulitš, mida pakutakse pasha kõrvale:
Lauale sobiksid hästi ka need imearmsad tibukesed:
Jänes on muna kõrval teine üldtuntud viljakusesümbol, mida lihavõttepühade ajal laialdaselt kasutatakse. Kaare õpetab, kuidas pärmitainast jäneseid küpsetada ja seda lausa kolmel erineval moel:
Proovida võid veel kreeklaste tsoureki't ja brittide ristikukleid.
Artikkel ilmus Nami-Namis märtsis 2016. a.
Nami-Nami nõuanded on super! Ainult vali välja, mida teha :). Muide, Sa elad nädal aega omadega ees :), vähemalt postitus pärineb 31. märtsist 2016 :D.
See on fototrikk, Reet, nii saan lihtsalt postituse kõige esimesel positsioonil hoida ;)
Väga head retseptid