Isetehtud ciabatta

sõstar
Postitusi: 2
Kokaõpilane
2010-03-12 18:24:37
Tere! Tegin ka eile esimest korda ciabattat ja läks enamvähem aia taha. Pole eriti kogenud ka, olen küll kringleid ja kaneelisaiu teinud, aga noh, need on ka ebaühtlase kvaliteediga õnnestunud:) Tegin siin nami-namis oleva ciabatta põhiretsepti järgi ja kasutasin durum nisujahu. Esimese kahtluse äratas see, et erinevalt retsepti kommentaarides väidetust ei paistnud minu taigen üldse pudru moodi ja vedelapoolne, vaid nagu pärmitaigen (nt kaneelirullide jaoks) ikka.. Arvatavasti panin liiga vähe vett? Tegemise käigus avastasin, et retseptis on 3,5 dl vett ja juhtnöörides, et esiteks sega jahu, pärm ja vesi ning peale eelkerkimist ülejäänud jahu, vesi jne. Mul jäigi segaduseks, kui palju vett esimesel korral panna ja kui palju pärast juurde lisada. Tegin enamvähem pooleks, samas kokku tuli vett rohkem kindlasti kui 3,5 dl. Tainas ja pätsid plaadil kerkisid küll ilusti ja soojast peast oli sai väga maitsev (isu oli suur ka:), aga täna hommikuks (tegin eile õhtul) olid pätsid küll suhteliselt kõvad, koorik ei olnud enam krõbe... Peaksin vast järgmine kord tavalise nisujahu ja rukkijahu kombinatsioonis proovima..
Mari-Liis
Postitusi: 593
Abikokk
2010-03-12 21:30:46
sõstar:
Tere! Tegin siin nami-namis oleva ciabatta põhiretsepti järgi ja kasutasin durum nisujahu. Esimese kahtluse äratas see, et erinevalt retsepti kommentaarides väidetust ei paistnud minu taigen üldse pudru moodi ja vedelapoolne, vaid nagu pärmitaigen (nt kaneelirullide jaoks) ikka.. Arvatavasti panin liiga vähe vett? Tegemise käigus avastasin, et retseptis on 3,5 dl vett ja juhtnöörides, et esiteks sega jahu, pärm ja vesi ning peale eelkerkimist ülejäänud jahu, vesi jne. Mul jäigi segaduseks, kui palju vett esimesel korral panna ja kui palju pärast juurde lisada. Tegin enamvähem pooleks, samas kokku tuli vett rohkem kindlasti kui 3,5 dl. Tainas ja pätsid plaadil kerkisid küll ilusti ja soojast peast oli sai väga maitsev (isu oli suur ka:), aga täna hommikuks (tegin eile õhtul) olid pätsid küll suhteliselt kõvad, koorik ei olnud enam krõbe... Peaksin vast järgmine kord tavalise nisujahu ja rukkijahu kombinatsioonis proovima..
Tavaliselt peale eelkerkimist rohkem vett lisada ei tule. 500 g jahu kohta 3,5 dl vett peaks andma ikkagi suht vedela taina. Minu kogemus ütleb, et isetehtud ciabatta ongi kindlasti parim küpsetamise päeval. :)

Siit nurgast ja sealt nurgast

Vandiste
Postitusi: 769
Abikokk
2010-09-28 12:34:00
Mul tavaline nisujahu, kuid selles retseptis märgitud 3,5 dl ja 500 g jahu andis ikka väga tugeva taigna. Pean vist vett juurde lisama, ei tea, kas üldse välja tuleb....
Kodumeeskokk
Postitusi: 84
Kokaõpilane
2010-10-02 00:01:17
Meie kodune Ciabatta Koostis lihtne - nisujahu, rukkijahu, pärm, oliivõli,sool ja suts siirupit. Viimasel ajal on perenaine poetanud sinna ka mõned seemned - viimati avastasin sealt linaseemned
Fre
Postitusi: 1233
Abikokk
2011-01-18 23:06:53
Teine ciabatta tegu oli OLULISELT õnnestunum kui esimene, aga see on ka kõik. Kasutasin siinset retsepti Ciabatta-leib rukkijahu ja seemnetega, aga Pille sama retsepti järgi tehtud Ciabatta pilte vaadates tundub et tal on küll olnud mingi spetsiifiline augutegemise abivahend. Nagu ikka enda jaoks mitteharjumuspäraste asjadega viisid mind segadusse kõik vähegi mittekonkreetsed õpetused: tainas peab olema pehme nagu puder. Aga mis puder? Soojalt või külmalt? Kui tainas jäi pehme nagu puder siis ei õnnestunud minul küll sellest "pätse vormida". Kontrolli ciabatta'de küpsust nii: kui saia ahjust välja võtad ja põhjale koputad, siis peaks ciabatta kergelt kumisema - kas võtan vahepeal välja, koputan ja panen tagasi??? Kuum on ju ka, aga pajakindaga ei saa koputada. Aga suurem osa tulemusest söödi siiski niisama saia pähe ära niiet kindlasti katsetan veel.
Berit
Postitusi: 391
Abikokk
2011-06-22 14:40:44
Mina olen nüüdseks 2 korda ciabattat rukkijahuga teinud. Esimesel korral tegin kuivpärmiga (segasin selle kuivainetega ja lisasin külmale veele), teisel korral oli juba värske pärm käepärast ja tegin ilusti retsepti järgi. Mõlemal korral kerkis tainas väga hästi, kuid kui seda hiljem sõtkuma tahtsin hakata, oli too selleks ilmselgelt liiga vedel ja kui jahu sai ka juurde lisatud, jäi taigen ahjuplaadil minu ettekujutuse kohaselt liiga vedel. Samas küpsesid mõlemal korral saiad ilusti õige ajaga valmis ja ka ülejärgmisel päeval oli mõnusa krõbeda (kuid mitte kõva) kooriku sees pehme ja maitsev sisu. Seetõttu ei julgeks rohkem jahu ka panna, et saaks vormida paremini... Või siiski peaks? Teine asi, millega ma päris rahul ei ole, on valmis saia konsistents. Natuke liiga saia moodi, kui ma ootan ciabattat. Kas asi võib olla liiga väheses segamises või sõtkumises? Tahaks lõpuks ühe õige ciabatta teha, kus sisu piisavalt õhuline ja suurte mulliaukudega oleks :) Maitse poolest on retsept muidugi väga paigas :D
Fre
Postitusi: 1233
Abikokk
2011-06-22 21:08:04
Berit:
Tahaks lõpuks ühe õige ciabatta teha, kus sisu piisavalt õhuline ja suurte mulliaukudega oleks :)
Ma kardan et selleks on ikkagi mingit mulliaukude tegemise masinat vaja, mul ei õnnestu kuidagi tavaliste retseptide järgi tehes suuri mulle saada .... Äkki Erx võtab massina sortimenti ja teeb käpardid õnnelikuks ;-))))
Rebane
Postitusi: 662
Abikokk
2014-10-18 17:20:16
..kui tainas täiesti untsu läheb ning ei kavatsegi kerkida, siis saab kakukestest viilud lõigata, nagu biscotti teist korda ahjust läbi lasta ja päikesekuivatatud tomati ning oliividega ciabatta asemel jõuavad lauale hoopis näkikad:

Jazzino. teen. naudin.

<< 1 | 2 >