JAAPANI KÖÖK (v.a. sushi/suši)

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2009-07-24 09:38:18
Kirjutan nüüd lühidalt me eelmisel reedel toimunud jaapani õhtusöögist - kui kaua oodata, läheb veel meelest ära. Meil oli päris palju sööjaid - 9 (sh kaks ameeriklast). Köögitoimkonnas oli meist neli, ülejäänud tulid lihtsalt sööma ja toitu nautima :) Otsustasime varakult, et sushit sel korral ei tee, läheks liiga kirjuks, ja et keskendume teistele rohkem ja vähem tuntud jaapani hõrgutistele. Kuna tegemist oli veidi suurema koosistumisega, siis proovisime jälgida jaapani kommet, et laual oleks esindatud viis värvi (must/lilla, valge, punane/oranž, kollane ja roheline), viis meetodit (keetmine, grillimine, frittimine, aurutamine, toores) ja viis maiset (magus, soolane, vürtsikas, hapu ja mõrkjas). Menüü panime eelnevalt sõpradega kokku, samuti oli meil ära jagatud, kes mis ettevalmistusi teeb.. Alljärgnevalt siis väike ülevaade sellest, mis laual oli: Üldvaade lauale: Näksimiseks olid sõbranna Ryoko saadetud jaapani krõbuskid. Millest koosnesid, pole aimugi, aga maitsvad olid: Tahtsin väga teha lihtsaid edamame-ube soolaga, aga kahjuks polnud NOPis enam neid külmutatud terveid kaunu :( Võtsin siis puhastatud sojaoad ning tegin lihtsa oaroa - keetsin sojaoad soolaga maitsestatud vees pehmeks, nõrutasin ja maitsestasin umeploomiäädika ning sojakastmega. Väga mõnusad olid: Sõbrad tegid eelroaks Nobu Matsuhisa & Mark Edwardsi raamatust roa nimega "Spanish mackerel sashimi with dried miso" ehk siis makrelli-sashimi kuivatatud misoga. Lisasin retsepti ka Nami-Nami retseptikogusse: Hästi põnev avastus oli nasu dengaku, mis kindlasti kordamisele läheb. Tegemist on siis grillitud pommulõikudega, millel on peal misopasta ning seesamiseemned. Kuna osad raamatud soovitasid kindlasti tumedat hacho-miso, teised jälle heledat misopastat, siis panin hacho- ja shiro-misot pooleks :) Jaapanis kasutatakse spetsiaalseid peenikesi jaapani pommusid, mis tehakse pikuti pooleks. Kuna selliseid mul polnud, siis lõikasid tavalise turske pommu viiludeks. Tuntud roog, forell/lõhe teriyaki marinaadis. Ma kasutasin forellifileed ja jaotasin selle kaheks. Ühe panin isevalmistatud teriyaki-marinaadi, teise Kikkomani valmismarinaadi. Tahtsime võrrelda, kas ja kui suur on maitsevahe, aga kahjuks läks grillmeistril minu marinaadis lõhe natuke (khmmm) kõrbema, nii et esimesest võrdlusvoorust väljus võitjana ahjus küpsetatud forellifilee Kikkomani valmismarinaadis :D :D :D "Midagi frititud" kategooria esindajaks oli tempura. Seda tegid sõbrad, kes kasutasid mingit spetsiaalset tempura-segu. Meie frittisime suhkruherneid, kalmaarirõngaid ning väikeseid kukeseeni. Loomulikult grillisime ka yakitori vardaid. Seekord vaid kana kintsufileesid, järgmisel korral võtame nii kintsufileed kui ka kanamaksad menüüsse: Lisaks oli laual siis keedetud jaapani riis (mitmeid kordi läbi pestud, siis leotatud ja seejärel ilma soolata keedetud). Väikeste kausikeste sees helvesteks riivitud daikon-redis ja porgandid ning daikoni-idandid. Magustoit oli omapärane. Tahtsin kindlasti teha midagi matcha-teepulbrist. Kuna külmikus kirsijäätis juba ootas, siis uuesti matcha-jäätist tegema ei hakanud. Harumi Kurihara raamatus "Harumi's Japanese Cooking" oli matcha-tarretise (macha jelly) retsept. Tegingi seda. Tarretis ise oli lihtne, seda serveeriti suhkruta kondenspiima ja konservitud asukiubadega. Ma kalkuleerisin portsjonid Harumi retsepti järgi, aga eestlaste jaoks võiksid need olla poole väiksemad. Mitte just paha, aga väga huvitav ja omapärane, nii et tillukesest portsonist täiesti piisaks :) Joogiks vesi, väga hea jaapani ploomivein, kumashochu ja sake.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Jänkuke
Postitusi: 12
Kokaõpilane
2009-07-27 13:10:15
Oh Pille, see Jaapani õhusöök oli vist vapustav - vaadates pilte, tooraineid ja maitsvaid asju mis tegite :P Mina pean ausalt tunnistama, et vot Jaapani köögi toituda valmistamine käib mul ülejõu kahjuks - mõned korrad proovitud ja tuli huvitav =)=) Aga super tõesti Pille, suu jookseb vett.

inimene on see, millesse ta usub

Kätrin
Postitusi: 1053
Abikokk
2009-07-27 13:37:46
Pille, kui ei ole saladus, siis kust õnnetus Takara ploomiveini saada? Kas see on poodi ka ilmunud? Silkist on seda ikka saanud, aga poest oleks see pudel kindlasti odavam osta.

Kätrini kokkamispäevik

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2009-07-27 13:44:16
K2trin:
Pille, kui ei ole saladus, siis kust õnnetus Takara ploomiveini saada? Kas see on poodi ka ilmunud? Silkist on seda ikka saanud, aga poest oleks see pudel kindlasti odavam osta.
Ei ole saladus :D Pirita teel selles "roosas majas" on mingi uus veinipood. WineWay? FineWine? Igatahes linna poolt tulles paremat kätt, vanasti oli vist autoregistrikeskus selles majas. (Täpsustan seda nime ja täpset aadressi).
Jänkuke:
Oh Pille, see Jaapani õhusöök oli vist vapustav - vaadates pilte, tooraineid ja maitsvaid asju mis tegite :P Mina pean ausalt tunnistama, et vot Jaapani köögi toituda valmistamine käib mul ülejõu kahjuks - mõned korrad proovitud ja tuli huvitav =)=) Aga super tõesti Pille, suu jookseb vett.
Aitäh, aitäh, Jänkuke :)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Kätrin
Postitusi: 1053
Abikokk
2009-07-27 13:45:02
Pille:
K2trin:
Pille, kui ei ole saladus, siis kust õnnetus Takara ploomiveini saada? Kas see on poodi ka ilmunud? Silkist on seda ikka saanud, aga poest oleks see pudel kindlasti odavam osta.
Ei ole saladus :D Pirita teel selles "roosas majas" on mingi uus veinipood. WineWay? FineWine? Igatahes linna poolt tulles paremat kätt, vanasti oli vist autoregistrikeskus selles majas. (Täpsustan seda nime ja täpset aadressi).
Tean tean seda maja. Mis hinnaks oli, kui saladus pole. Vahemikust piisab.

Kätrini kokkamispäevik

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2009-07-27 13:48:14
K2trin:
Pille:
K2trin:
Pille, kui ei ole saladus, siis kust õnnetus Takara ploomiveini saada? Kas see on poodi ka ilmunud? Silkist on seda ikka saanud, aga poest oleks see pudel kindlasti odavam osta.
Ei ole saladus :D Pirita teel selles "roosas majas" on mingi uus veinipood. WineWay? FineWine? Igatahes linna poolt tulles paremat kätt, vanasti oli vist autoregistrikeskus selles majas. (Täpsustan seda nime ja täpset aadressi).
Tean tean seda maja. Mis hinnaks oli, kui saladus pole. Vahemikust piisab.
Vist oli 325 krooni, kui sõber õigesti mäletab..

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Kätrin
Postitusi: 1053
Abikokk
2009-07-27 13:53:26
Pille:
K2trin:
Pille:
Ei ole saladus :D Pirita teel selles "roosas majas" on mingi uus veinipood. WineWay? FineWine? Igatahes linna poolt tulles paremat kätt, vanasti oli vist autoregistrikeskus selles majas. (Täpsustan seda nime ja täpset aadressi).
Tean tean seda maja. Mis hinnaks oli, kui saladus pole. Vahemikust piisab.
Vist oli 325 krooni, kui sõber õigesti mäletab..
See on kohe kolm korda odavam kui Silkis. Peab kaema minema.

Kätrini kokkamispäevik

Yahna
Postitusi: 49
Kokaõpilane
2009-07-28 09:15:09
Oo, ma oleks tahtnud sellel õhtusöögil olla! Olen ka suur jaapani köögi fänn ja septembris õnnestub esmakordselt Jaapanit külastada. Eks peab vist kojutoodavatest toiduainetest nimekirja tegema.
Cashmir
Postitusi: 134
Abikokk
2010-01-29 14:54:26
Kas kellelgi on kogemust suuremas koguses sushi valmistamisega? Mitu kg riisi peaks keetma, kui teha sushit ca 40-50 inimesele?
Kätrin
Postitusi: 1053
Abikokk
2010-01-29 15:36:58
Cashmir:
Kas kellelgi on kogemust suuremas koguses sushi valmistamisega? Mitu kg riisi peaks keetma, kui teha sushit ca 40-50 inimesele?
Kilost riisist jagub ohtralt 10-12-le inimesele. (Kasutasin pudruriisi) Seega 4-5kg vast. Pead ei anna. Rohkem kui 12-le pole ma korraga teinud. Siia ka märkus, et need 12 inimest sõid siis tõesti ikka nõrkemiseni - ca 10 rulli California makit, 10rulli lõhemakit ja ca 10 lõhe nigirit suudan mina sellest kogusest teha.

Kätrini kokkamispäevik

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>