Sõna sushi tähendab maitsestatud riisi. Jah, justnimelt riisi, mitte toorest kala. Toores kala on sashimi (mida samuti sageli koos sushiga süüakse). Ja kuigi miskipärast eeldavad paljud inimesed, et sushisöömine tähendab toore kala söömist, siis nii see ei ole - ilma kalata saab head sushit teha küll, aga maitsestamata riisi korral ebaõnnestub roog igal juhul.
Sushi oma kuues, mida meiegi tunneme, on suhteliselt uus nähtus- see arenes välja 19. sajandil. Samas eelnes sellele pikk arenguprotsess. Esimest sushi eelkäijat mainitakse kirjanduses 2. sajandil m.a.j. - nimelt keedeti riis ja selle sisse pandi kihiti kala- selleks, et kala kauem säiliks. Antud roa puhul söödi ära kala ja riis visati minema. Kala ja riisi koos sööma hakkasid jaapanlased 14. sajandiks, kui alles 17. sajandil hakati riisi maitsestama riisäädikaga, mis on sushiriisi olulisim komponent.
Sushi on maitsev ning tervislik roog, mille valmistamiseks ei ole vaja keerulist erivarustust ning seda saab valmistada meelepärastest ja hooajalistest komponentidest. Tasub igal juhul proovida!
Need on nori-lehe sisse keeratud peenikesed sushirullid- kasutatakse korraga poolt nori-lehte, mis kaetakse peaaegu kogu ulatuses riisiga, keskele asetatakse meelepärane komponent (mida on traditsiooniliselt vaid üks) ja keeratakse rull kokku. Terava noaga lõigatakse klassikaliselt kuus tükki – ja nii jäävadki just parajad suupärased ampsud.
Tee näiteks: Kappa-maki rulle
Nende rullide tegemiseks kasutatakse tervet nori-lehte, rullid tulevad kogukamad ja klassikaliselt lõigatakse nad seetõttu 8-10ks tükiks. Futomaki-rulli sisse pannakse 3-5 meelepärast komponenti.
Tee näiteks: Unagi sushirulle
Need rullid on samamoodi paksud sushirullid, aga riis on väljaspool ja nori seespool. Uramakid tegid oma suure võidukäigu, kui sushi levis USAsse- seal hakati tegema traditsioonilist Kalifornia-rulli ja Philadelphia rulli, sushis hakati kasutama avokaadot, majoneesi ja toorjuustu.
Uramaki rulli tegemiseks tasub bambusmatt katta toidukilega, nii ei jää riis rulli külge kinni.
Tee näiteks: Kalifornia rulli või Philadeplhia rulli
Nigiri-sushi kujutab endast piklikku riisipalli, mille peale on surutud kalaviil, krevett või mõni muu komponent. Vahel kinnitatakse pealmine komponent peenikese nori-riba abil.
Tee näiteks: lõhega nigirit
Gunkan- sushi e sõjalaev-sushi
See sushiliik on arenenud nigiri-sushist. Tehakse samasugune riisipall, nagu ka nigiri puhul, aga sellele keeratakse ümber 3cm laiune nori-lehe riba: nii, et üles jääb väike kausike. Viimane täidetakse meelepärase komponendiga.
Tee näiteks: karamellistatud sibulaga sõjalaev-sushit
See on käes valmistatav koonusekujuline sushi, mida on tore näiteks koos sõpradega peol valmistada – igaüks saab endale kiirelt sobivate maitsetega sushi kokku panna. Täpsemat õpetust loe siit.
Sushi söömine algab laua katmisega. Üldine pilt võiks jääda lihtne ja tagasihoidlik, seega pitsilist lina ja vanaema teeserviisi käiku pole vaja lasta. Laua keskel võiks olla üks-kaks lillevaasi, ideaalis oleks laual orhidee, väga sobib ka pojengiõis.
Sushit võiks serveerida laua keskel olevatel suurematel kandilistel alustel, mis on minimalistlikult kaunistatud ning igale inimesele võiks panna väiksema taldriku, kuhu nad saaksid endale sushit tõsta. Taldriku üleval peaksid asetsema pulgad, laua aluservaga paralleelselt, kindlasti toetatuna spetsiaalsele hoidjale ( selle puudumisel sobib pulki asetada üle sojakastmekausi). Pulkade peenemad otsad peaks olema suunatud vasakule (isegi, kui sööjad on vasakukäelised ja neil oleks pulki mugavam võtta teistpidi- vasakule suunatud otsad on õnnetoovad). Pulkade kohal vasemale poole käib sojakastmekauss, paremale poole jooginõu. Marineeritud ingveri ja wasabipasta võib serveerida eraldi nõudes, aga kena on nad ka panna iga inimese taldrikule.
Sushit võib süüa ka kätega. Kirjanduses kohtab rohkem seda, et nigiri-sushit ja gunkan-sushit süüakse kätega ja makisid pulkadega, aga mõlemat võib süüa nii käte abil kui ka pulkade abil. Juhul, kui pulgad on ühekordsed ja omavahel koos, ei tohi neid pärast lahtimurdmist omavahel hõõruda. Ja kindlasti ei tohi söömise keskel pulki otse lauale toetada! Toetamiseks on spetsiaalne hoidja (selle puudumisel võib pulgad asetada üle sojakastmekausi).
Söömise ajal tõstavad kõik sööjad pulkade jämedamate otstega ühisliualt enda taldrikule mõned sushitükid ja siis pistavad need pulkade peenemate otstega suhu. Taldrikule ei kuhjata korraga palju tükke ja ühisliualt võetakse alati pulkade jämedamate otstega!
Sushit sööma asudes võetakse taldrikult sushitükk, kastetakse see nigiri puhul kala allpool sojakastmesse, maki puhul nurgakesega sojakastmesse ja pannakse suhu. Kindlasti ei tohi sushitükki kastmesse kasta nii, et riis üleni sojakastmeseks saab - see rikub sushi maitse. Ja enne sojakastmesse kastmist võib veidi wasabit sushitüki peale määrida, kui soovi on. Näiteks sõjalaev-sushi puhul, kui sojakastmesse kastmine lõpeks nagunii mõne detaili maandumisega kastmekaussi, võib sojakastet sushini viia ingverilaastukese abil- ingver kasta sojakastmesse ja siis pintseldada sushit.
Sushitükke pistetakse suhu tervena. Juhul, kui on vaja tükk pooleks hammustada, ei toetata poolikut tükki vahepeal taldrikule tagasi. Sushit süües on komme süüa ära kogu enda taldrikul olev söök- allesjätmist peetakse solvamiseks.
Ükskõik, millist sushit ma ka ei proovi, ikka tundub kõige maitsvam see, milles on koos lõhe ja toorjuust. </br>Tegelikult on aga vist kõige tähtsam see, millise sojakastme, ingveri ja wasabiga seda serveeritakse, sest need võivad igasuguse sushi-elamise ära rikkuda. </br>Ja kõige-kõige tähtsam on sushi enda koostisosade kvaliteet!</br>
Üks jaapanlasest sušikoolitaja juhatas tähelepanu sellele, et meil Eestis tehakse väga suuri tükke, mida ei saa korraga suhu panna ega pidanud seda õigeks. Ja nii on tõesti. Vahest tuleb lausa kolmeks jagada, aga see on kunsttükk omaette, et asi päris ära siis ei laguneks. Ilmselt on suuri mugavam teha, aga mitte mugavam süüa.</br> Pojengiõis lõhnab väga tugevalt, ma seda toidulauale ei paneks, aga maitse asi...</br>
Anne, pojeng on nii imeilus lill ja meil aiaski on sorte, millel lõhn praktiliselt puudub. Pojengihooajal on _alati_ lilleõis laual :)</br> Sushitükkide suuruse osas olen aga nõus - väga harva saab "õige" suurusega sushi-rulle, ikka kipuvad need liiga suured olema :(</br>
<p> Meie perele meeldib sushi väga! Teeme seda kodus ise sageli, Nami-Nami sushiriisi retsept on aegade algusest käigus ;) </p> Terve pere lemmik on külmsuitsulõhe-kurgi maki, lastele meeldib, kui neile niisama riisipallikesi teen, ilma lisanditeta. Mulle meeldib söögikohtades unagi-sushit tellida, see kaste teeb mõnusaks :)
Hm-hm, kas selle artikli kuupäev on aprillinali? </br> Mina tahaks teada, mis sushi sisse toorjuustu panemise vaimustus see viimastel aastatel lahti on läinud. Vanasti ikka enamus rulle oli ilma v.a. Philadelphia. Nüüd on vastupidi - isegi kui sushikoha menüüs on 50 erinevat rulli, on vähemalt 45 neist ikka toorjuustuga.</br> Ma eelistan mitme komponendiga makisid, aga toorjuust kõigi makide sees tüütab ära.</br>
Netcat, mul on lihtsam panna artikli kuupäev tulevikku kui igal hommikul seda nihutamas käia, et artiklit esireas hoida ;) </br> See toorjuustuteema on muidugi huvitav. Isegi täitsa jaapani koht nagu seda on Tokumaru tunnistab, et klientide soovidele vastu tulles pakuvad nemadki toorjuustuga makisid ja need on kõige populaarsemad. </br> Päris Jaapanis see vast nii ei ole, aga eks need suured sushirullid ja uued toorjuustuga sushid on USA kaudu meilegi jõudnud. </br>
Lemmik on tavaliselt kas lõhe-nigiri või terav lõhe maki. Või Sushi-Plaza lõhe-tempura rull. Imeline!! </br> Mina unistan Eestis aga Ontario piirkonna sushikohtades levinud sushi pizzast. Nimi kõlab ääretult pentsikult ning ehk pole ka autentne, pigem tänapäevasem edasiarendus, kuid see-eest ülinauditav. Värskelt frititud pehme, kuid krõbe riisi"kook", millel on erinevad katted vastavalt sushi pizza sordile - näiteks lõheviilud, terav kaste (või mahedam), lendkalamari. Mul oleks ääretult hea meel, kui mõni siinne sushipaik seda pakuks. </br> Ootamatult meeldiv ja maitsev. </br> <p>Näitena: (Crispy rice crust with our special sauce, tobiko, green and spinach onion, topped with your choice) </br> (A) Salmon or Tuna Pizza</br> (B) Vegetable Pizza </br> (C) Salmon Skin Pizza </br> (D) Unagi Pizza</br></p>
Sushi on vaieldamatult lemmik... nirgi... sashimi - teen võimalusel ise. . Üks raamat, mis aitab laiendada silmaringi oleks väga vajalik.
Kui värske või vürtsika (spicy tuna) tuunikalaga nigirisid saab, on õnn õuel.. :) </br>Hästi tehtud õhuline ja kergelt magus jaapani omlett sushis viib samuti keele alla.
Täna tegime esimest korda. Suitsukana ja siis graavlõhega. Lisana oli vahel sulajuustu ja värske kurk. Laps oli niinii rahul.