Agar ehk agar-agar (malai keeles agar-agar ‘tarretis’) on maitsetu tarretav aine, mida kasutatakse peamiselt marmelaadide, sefiiride ja tarretiste valmistamisel. Seda kutsutakse ka Jaapani želatiiniks, kuna Jaapan on agari tootmises maailmas esirinnas ja Aasiamaades kasutatakse seda väga laialdaselt. Erinevalt želatiinist sobib agar-agar ka taimetoitlastele, sest on valmistatud merepunavetikatest. Toiduaine pakendil koostisainete loetelus on agar-agar tähistatud numbriga E406.
Agar-agarit on saadaval pulbri, helveste või lehtede kujul. Kõikide kasutamisel kehtib sarnane põhimõte.
Kui tarretatavat vedelikku ei ole plaanis kuumutata, võta väike kogus vett või mahla ja toimi samamoodi nagu eelpool kirjeldatud. Lase segul pisut jahtuda ja lisa tarretatavale vedelikule. Pööra kindlasti tähelepanu kahe vedeliku temperatuuri vahele, sest agar-agar tarretub juba 35-40 °C juures! Kui valad kuuma agar-agari külma vedeliku hulka, hakkab see koheselt tarretuma ja tekivad tükid.
NB! Agar-agarit leiate näiteks Umami.ee veebipoest. Telli SIIT.
Sandra Sentjurin täpsustab oma raamatus "Tervislikult maiustades", et 1 tl agar-agari pulbrit = 1 sl agar-agari helvestega.
No nii, nüüd loen, et agar-agar ei sobi kasutamiseks šokolaadiga. Miks? Olen siiani edukalt kasutanud ja pole osanud üldse kahtlustadagi, et ei sobi.