10 rooga, mida Lõuna-Aafrika Vabariigis proovida

BBC Good Food soovitas oma lehel 10 rooga ja toiduainet, mida Lõuna-Aafrika Vabariigis kindlasti proovima peaks. Jagame seda nimekirja ka Nami-Nami lugejatega.

Lõuna-Aafrika köögis on põliselanike, Hollandi, Prantsuse, India ja Malaisia mõjutusi, nii et tulemuseks on väga värvikas ja mitmekülgne toidukultuur. 

Lõuna-Aafrika Vabariigis proovi kindlasti:

Biltong ja droewors

Liha kuivatamine ehk vinnutamine oli levinuim liha säilitamise viis Lõuna-Aafrikas enne külmkappide leiutamist. Enamasti kasutati veiseliha või ulukiliha (mh hüpikgaselliliha), millest valmistati biltong'i (viilutatud ja kuivatatud lihaviilud) ja droewors'i (kuivatatud vorst). Bilton ja droewors on mõlemad populaarsed näksid. Esmalt maitsestatakse liha äädika, soola, suhkru ja erinevate vürtside (nt koriander ja pipar) segus, siis riputatakse kuivama. Valmis toode on kõrge valgu- ja madala rasvasisaldusega.

Uuemal ajal kasutatakse liha maitsestamiseks ka tšillit ja küüslauku, lisaks kasutatakse näiteks ka jaanalinnuliha ja metssealiha. 

Boerewors

Boerewors on traditsiooniline Lõuna-Aafrika vorst. Põhiliseks koostisaineks on veiseliha, millele lisatakse sea- või lambaliha ning erinevaid vürtse. Boerewors on levinuim vorst Lõuna-Aafrika grillipidudel ehk braai'del. 

Cape Malay curry

17. sajandil saabusid Hollandi ja Prantsuse asunikud Kaplinna, koos Indoneesia, India ja Malaisia aladelt pärit orjadega. Koos nendega jõudsid Kaplinna ka nende piirkondade vürtsid ja toiduvalmistamisviisid, mis Lõuna-Aafrikas segunesid põliselanike vürtsidega (kaneel, safran, kollajuur, tšilli). Tulemuseks olid aromaatsed hautised ja pajaroad, mis on praegugi populaarsed.

Vaata nt Cape Malay kanakarri retsepti siinsamas Nami-Namis.

Malva puding

Hollandi algupära dessert - magus ja kleepjas küpsetatud keeksilaadne aprikoosimoosiga puding, mida serveeritakse kuuma koorekastmega (vrdl nt brittide sticky toffee pudding'iga). Malva puding of populaarne restoranides, ent seda valmistatakse palju ka Lõuna-Aafrika kodudes. 

Chakalaka & pap

Chakalaka on köögiviljaroog, mida serveeritakse enamasti külmaks. Roast leiab sibulat, tomatit, paprikaid, porgandeid, ube ja vürtse. Pap ('puder') on valgest maisist tehtud tamp. Neid serveeritakse tihti üheskoos, näiteks braai'l grill-liha kõrvale või salatite ja hautiste kõrvale. 

Chakalaka retsepti leiad siitsamast Nami-Namist.

Braai/Shisa nyama

Braai või shisa nyama (zulu keeles "põleta/kõrveta liha") on tõeline elamus! Braai sai alguse Johannesburgis, kus lihakaupmehed tõstsid nädalavahetusel oma lihapoodide ette söegrillid, et liha valmistada ja möödujaile müüa. Kogukondlikud nädalavahetuse braai'd on väga populaarsed seltskonnaüritused ja braai'l võib leida nii veist, sealiha, kanaliha, lambaliha ja erinevaid vorste. 

Bunny chow

Durbani tänavatoit on armastatud üle Lõuna-Aafrika. Durbani Natali linnaosa India päritolu immigrandid uuristasid saiapätsid seest tühjaks ja täitsid need vürtsika India karriga. Selline bunny chow oli populaarne lõunasöök tööliste seas ning täna on saadaval kana-, sealiha- või vegetaarse täidisega täidetud saiad. Vt nt retsepti siin (ingl. k).

Amarula Don Pedro

Amarula Don Pedro ehk Amarula koorelikööriga jäätisekokteil on populaarne jook baarides. Tasub proovida!

Bobotie

Bobotie on põnev India mõjutustega roog, mida peetakse Lõuna-Aafrika Vabariigi rahvusroaks. Vürtsidega praetud hakkliha pannakse vormi, kallatakse peale muna-piimasegu ning küpsetatakse ahjus. Tee ise: bobotie retsept

Melktert

Melktert meenutab brittide keedukreemipirukat ning portugali pasteis de nata koogikesi. Muretainapõhjale on pandud jahuga paksendatud piima-muna-suhkrusegu, peale küpsetamist puistatakse koogile kaneeli. Tõeline naudinguroog!

Loe veel:

 

Hea lugeja! Kas Sa oled käinud Lõuna-Aafrikas? Milliseid kohalikke roogi Sa proovisid ja kuidas Sulle need maitsesid?

Nami-Nami retseptikogu®
postitatud 19.03.2017 19:09 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid


anettvelsberg
postitatud 20.03.2017 21:13

Need on tõesti Lõuna-Aafrika tuntumad road, leiab pea igast kohalikust restoranist :)
Lisaks on maitsvad veel Koeksister'id - punutud sõõrikud ning Mosbolletjes - aniisiga maitsestatud imepehme sai.

Pille
posted on 21.03.2017 08:46

Jaa, Anett, ma just lisasin koeksister'i retsepti Nami-Namisse ka, aga testida pole veel jõudnud: http://nami-nami.ee/retsept/20660/koeksisters