Ukraina on Ida-Euroopas suuruselt teine riik, kohe oma suure naabri Venemaa järel. Venemaaga ühendab Ukrainat ida- ja kirdepiir, lisaks on Ukrainal ühine piir Valgevenega (põhjas), Poola, Slovakkia ja Ungariga (läänes), Rumeenia ja Moldovaga (lõunas). Aasovi meri ja Must meri on merepiiriks.
Nimekirja-edetabeli koostamisel on olnud mh abiks Wikipedia, The Kitchen Community, Ukrainefood.info, UkraineTrek.com, Ukrainian-Recipes.com.
Ukraina borš on maailmakuulus. Enamasti on see peediupp, kuigi kevadeti süüakse rohelist kevadborši. Borš algab heast kana- või lihapuljongist, kuigi on ka lihavaba borš paastupäevadeks. Serveeri hapukooresilmaga, kõrvale pakutakse pehmeid küüslaugukukleid (pampuški, vaata allpool). Traditsioonilise borši valmistakse hapendatud peedist, köögiviljadest kasutatakse veel kapast, porgandit, sibulat, kartuleid ja peeti.
Borši pakutakse pidulaual, argiõhtuti, peielaudadel - ühesõnaga, kõikjal. Väidetavalt teatakse lausa 30 erinevat borši, paljude sees on ka liha või kala.
Proovi kadunud Peeter Kardi ukraina borši (retsept siin) või magusameistri Olga Kaju ema borši (retsept Olga blogis). Nami-Namist leiad ka Odessa borši retsepti ning rohelise borši retsepti ja veel ühe rohelise borši retsepti, sedakorda Olia Herculese ainetel.
Kartulipannkoogid on populaarsed üle ilma ja Ukraina pole mingi erand. Sealsed kartulipannkoogid on "деруни", neid serveeritakse põhiroana koos hapukoorega. Levinud õhtusöök, kuigi kuna neid on lihtne valmistada, siis tehakse neid ka hommikusöögiks.
Klassikalised "deruni" kartulipannkoogid on täidiseta ja sisaldavad kartuleid, jahu ja kas muna või õunapüreed. Maitseks võib lisada riivitud küüslauku või sibulat. Eriti populaarsed Ukraina põhjaosas.
Proovi retsepti: Kartulipannkoogid
Pehmed ja pontsakad klimbid, mida serveeritakse erinevate lisanditega (kõrned, praetud peekon, seened jne). Proovi Poltaava haluški-klimpe või seda retsepti seentega.
Holodets ehk sült valmib ka Ukrainas seakoodist, aga maitseks lisatakse tihti küüslauku. Holodets on Ukrainas pidulaual nii talviste pühade ajal kui ka kevadpühade ajal.
Hautatud kapsarullid ehk holubtsõ. Ukraina kapsarullides on palju riisi ja vähe liha, aga Karpaatides kasutatakse täidises maisitangu, Poltaava kandis tatart. Levinuim on hakklihatäidisega kapsarullid, aga täidiseks võivad olla ka porgandid ja/või seened. Kapsarullid praetakse esmalt kergelt läbi, siis hautatakse tomati-hapukoorekastmes või muus kastmes pehmeks.
Populaarne roog Ukrainas ja kogu maailmas, nii restoranides kui sööklates. Tambitud kanafilee sisse on pandud külm või, seejärel kanafilee paneeritakse munas ja riivsaias ning praetakse või küpsetatakse krõbedaks.
Kui mujal maailmas on täidiseks küüslauguvõi, siis Ukrainas on levinum tavaline või ürdivõi (nt peterselli ja/või tilliga maitsestatud või).
Nami-Namist leiad sellise Kiievi kotlettide retsepti.
Nalesniki on õhukesed ülepannikoogid, mis täidetakse kohupiima ja tilliga, siis keeratakse rulli, kaetakse hapukoorega ja küpsetatakse ahjus kuldseks.
Populaarsed on veel seenetäidisega nalesniki, aga ka magusa täidisega (kohupiim ja marjad jms) nalesniki.
Pannkooke võib teha nisujahu, tatrajahu ja maisijahuga. Süüakse eelviimase käiguna ehk enne magustoitu. Üks armastatumaid vastlapäevaroogi!
Pampuški ehk küüslaugu-ürdivõiga kuklid, mida serveeritakse alati borši kõrvale. Tegemist ei ole täidetud kuklitega - lihtsalt pehmed kuklid kallatakse üle küüslaugu-ürdivõiga. Retsepti tõid Ukrainasse sakslased, õigemini "leiutasid" need kuklid sakslased Odessas viibides. Hiljem levisid pampuški üle riigi. Küüslaugurohkuse tõttu omistatakse nendele kuklitele lausa raviomadusi. Nami-Namist leiad Olia Herculese pampuški-kuklite retsepti.
Lihavõtted on Ukrainas suur püha. Vaiksel laupäeval pakitakse korvitäis lihavõttehõrgutistega - lihavõttemunade, páska-saia, vorstide, või, soola jm. Lihavõttepühapäeva hommikul õnnistatakse korvi sisu kirikus ja siis minnakse koju head-paremat nautima. Moodsal ajal kaunistatakse páska suhkruglasuuriga, mis kaunistatakse tainaribade, värviliste nisuterade või mooniseemnetega. Muide, kui páskatainast sõtkuda, siis tuleb häid mõtteid mõelda - siis saab eriti maitsva lihavõttesaia!
Salo soolapekki leiab paljudest riikidest, aga Ukrainas on see eriti armastatud. Loe lisaks: A foodie's guide to salo: the Ukrainian delicacy made of cured pork fat (ingl. k, The Guardian, 2015)
Vareenikud on enamasti ruudu- või poolkuukujulised. Nende täidiseks võivad olla nii köögiviljad kui liha, juust, hapukapsas, munad, seened ja ka puuviljad-marjad. Enamasti keedetakse või aurutatakse, siis niristatakse peale sulavõid või õli ja serveeritakse rohke hapukoorega.
Kuigi täidised on lihtsad, siis on vareenikute vormimine üsna ajamahukas.
Artikkel ilmus 2022. aasta märtsis.
Kusjuures, kuigi nad tõesti söövad palju saia ja liha, siis minu kogemuses (käinud nii kümmekond korda) pakutakse kõrvale ikkagi alati rikkalikus koguses köögivilju ka. Soojemal ajal värsket ja külmemal siis sissetehtud kujul.
Kiievi kotletid on minu teada tegelikult pranstsuse köök - või muudab kõik paremaks :)Kartulipannkooke tehakse meil ainult peenelt riivitud kartul+sibul+sool, ei mingit jahu ega muna, nimeks driniki (mu ema pärit Karpaatidest, kunagi ammu oli seal hoopis Poola). Ja siis veel, et kui vareenikute (meie kodus pierogi) taigna sisse panna liha, siis on need hoopis pelmeenid! praadimiseks ikka kohalik külmpress päevalilleõli või korralik searasv!
pitzza