LÄTI KÖÖK

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2010-05-21 15:51:30
Kiisu:
Ohohh.. ise kui lätlanna ei teadnudki, et Rocca al Mares on selline pood. Kindlasti külasten selle nv-l ning saan sealt ehk oma lapsepõlve lemmikuid maitsta-- mmmm. Gotinja kommid ..
Kiisu, kui ma nüüd õigesti mäletan, siis on Rocca al Mare pood nüüdseks kinni ja Läti pood kolinud Balti jaama turule...

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Kiisu
Postitusi: 66
Kokaõpilane
2010-05-21 15:54:15
Pille:
Kiisu:
Ohohh.. ise kui lätlanna ei teadnudki, et Rocca al Mares on selline pood. Kindlasti külasten selle nv-l ning saan sealt ehk oma lapsepõlve lemmikuid maitsta-- mmmm. Gotinja kommid ..
Kiisu, kui ma nüüd õigesti mäletan, siis on Rocca al Mare pood nüüdseks kinni ja Läti pood kolinud Balti jaama turule...
oih. hiljaks jäin :( Aga nv-l siis Balti jaama turule kolama. Ongi vaja oblikaid ja nõgeseid soetada :)

Armastus käib kõhu kaudu :)

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2010-11-18 08:05:23

Täna on lätlaste rahvuspüha - 92 aastat iseseisvust. Nii et kui kellelgi on soov mõnda Läti köögi hõrgutist proovida, siis täna on see päev :)

Läti retsepte on Nami-Namis hetkel vähe, aga nt Kurzeme strooganov sobiks tänase külma ilmaga ju kenasti õhtusöögilauale.

Siin veel väike valik ingliskeelseid retsepte. Ja veel valik Läti retsepte

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2011-11-06 10:01:35

Lätlaste rahvuspüha ei ole enam mägede taga, nii et ma olen taas siin läti retsepte tudeerinud. Kuskilt jäi silma me kokandusguru Demjanovi veidi peenem versioon Kurzeme strooganovist:

Kurzeme stroganov 2-le
Retsepti koostanud: Dimitri Demjanov

360 g seakaela stroganovi
60 g shampinjone
6 väikest kornisoni (kokteilkurgid)
60 g porrot
2 küüslauguküünt
1/2 tshilli kaunpipart
6 Pariisi kartulit
4 Pariisi porgandit
50 g päikesekuivatatud tomatite pastat
80 g rõõskkoort 38%
1 keskmine sibul
50 ml vett
peterselli

VALMISTAMINE:

1. Haki sibul väikesteks kuubikuteks
2. Sega kokku päikesekuivatatud tomatite pasta, 50 ml vett ja rõõskkoor
3. Lõika shampinjonid pooleks ning poolikud tükid omakorda pooleks
4. Lõika porro ca 8 cm pikkusteks tükkideks ja need omakorda tiku laiusteks ribadeks
5. Lõika kornisonid risti kolmeks
6. Lõika tshillikaun ja küüslauk väga õhukesteks viiludeks
7. Pane Pariisi kartul ja porgand kergelt soolatud vette keema, samal ajal kuumuta kaks lusikat oliivõli keskmise suurusega pannil tuliseks
8. Aseta liha ühtlase kihina kuumale pannile ja prae kergelt segades 2-3 minutit, lisa soola, pipart
9. Lisa sibul, shampinjonid, tshillipipar ja küüslauk, prae veel 2 minutit. Soovi korral lisa 2 cl konjakit ja pool teelusikat mett - kuumuta ja sega veel 2 minutit, seejärel lisa porro, kornisonid ja rõõsakoore-päikesekuivatatud tomatite segu. Lase 2 minutit haududa, aeg-ajalt kergelt segades. Soovi korral lisada soola.

Lõika keedetud pariisi kartul ja porgand pooleks, aseta liha taldriku keskele ja vaheldumisi ringina aseta keedetud kartuli ja porgandi poolikud. Puista üle hakitud peterselliga.

Ning siin on loetelu Eesti Toidu veebilehel olevatest Läti roogadest:

Herring snack (silke)
Roast herring (ogles septa silke)
Fried herring in onion sauce (cepta silke)
Herring casserole with potatoes (silku sacepums)
Pork stroganoff (kurzemes stroganovs)
Potato pancakes (kartupelu pankūkas)
Pork braised in onions (liellopa gala ar sīpoliem)
Cream sauce (skābā krējuma mērce)
Boiled cabbage pie (kāpostu pīrādzini)
Bread soup with fruit (maizes zupa)
Blueberry soup with dumplings (mellenu zupa)
Carrot curd cakes (burkanu plācenīši)
Riga Balsam
Cider (Lucky Dog)
Wine (agdam)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2011-11-14 10:28:10
Kopeerin siia buberditeema:
Siiriba 10.2.2009:
Ehk keegi teab kuidas tõlkida magustotoitu "bubert" inglise ja-või vene keelde? Bubertit peetakse eesti rahvustoiduks, aga nimetus pole küll sugugi eestipärane? Siiriba
Netcat 11.2.2009:
Kusjuures mul oli hiljuti sama küsimus. Et kust selline nimi pärit on. Aga tundub, et see on läti päritolu (googeldage 'buberts').
Siiriba 11.2.2009:
Tere Netcat, Kiitus kiire ja asjaliku vastuse eest! Guugeldasingi ja sain kinnitust, et buberts on "Läti manna" - siis ikkagi algselt rohkem Läti kui Eesti rahvustoit !? :) Siiri(ba)
Pille 11.2.2009:
Kui ma mullu bubertist blogisin, siis kirjutas ka mulle üks lätlane ja teatas, et buberts on Lätis popp magustoit.
Kirsike 22.4.2009:
Mul ka lätlasest töökaaslane teatas, et see pole neile mingi "lapsepõlve nostalgia" magustoit, vaid täitsa tavaline igapäevane magustoit, nagu meil mannavaht näiteks :)
Netcat 22.4.2009:
Selle peale ei saa mainimata jätta, et kokkuvõttes olen peale lapsepõlve küll kindlasti vähemalt 3x tihemini bubertit kui mannavahtu saanud (ise ei tee küll kumbagi, need on vähestest asjadest mida mu ema viitsib köögis teha ja nii ma tellin neid tema käest)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2012-03-03 09:51:12

Kirsike tegi lätlaste peekonipirukaid ja ma pidin kohe järele tegema. Nüüd on pirogi-retsept ka Nami-Namis olemas.

Mõned toredad ingliskeelsed artiklid pekipirukate kohta:
That wonderful scent from the kitchen
Latvian pirogi and associated folklore

Lätlaste rupjmaizes kartojums on ka meie lauda juba korduvalt ehtinud. Sellemaitseline lõunanaabrite jäätist julgen ka soovitada, väga mõnus; Karumsi topsidessert ei kõlba aga kuskile (või ehk kõlbab, aga ei meenuta üldse seda algdesserti).

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2013-10-15 13:16:20

Tarbija24 kirjutab, et lätlaste sklandrausis-pirukas võeti Euroopas kaitse alla. Mul on retsept olemas - proovin ära ja jagan ka teiega.

Tegemist on rukkitainapõhjal kartuli-porgandipirukatega:

Foto: Evija Trifanova / LETA

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2014-10-26 10:25:55

Lätlaste pekipirukad on jõudnud ajakirja SAVEUR lehtedele: Speķa Pīrāgi (Bacon Turnovers)

Läti retsepte on seal teisigi: Latvian Recipes:

Selyodka Pod Shuboy (Layered Herring Salad) (kasukas)
Maizes Zupa (Rye Bread Pudding) (leivapuder)
Pilditas Vafeles (Waffle Cones Filled With Sweet Cheese and Berries) (vahvlid kohupiima ja marjadega)
Pupiņi un Biešu Salāti (Beet and Bean Salad) (peedi-oasalat)
Kolrābju Salāti (Kohlrabi Salad) (nuikapsasalat)
Kartupeli ar Dillēm (Boiled Potatoes With Dill) (tillikartulid)
Cūkgaļas Sautējums (Pork Stew) (sealihahautis)
Debesmanna (Cranberry Mousse) (mannavaht)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

<< 1 | 2 >