Küpsetuspulber, söögisooda jm kergitusained ning nende kasutamine

Tziiki
Postitusi: 801
Abikokk
2010-09-14 22:35:00
kas soodaga kergitatud küpsetised alati "mullitavad"? mure selles, et minu iga aastased piparkoogid ja ka täna proovitud meekook ei jää küpsemisel mitte ilusad siledad, vaid kui kuumaastikud. Et kas mina teen miskit valesti või nii see olema peabki?

As for butter versus margarine, I trust cows more than chemists :)

Oliivipuu
Postitusi: 144
Abikokk
2010-11-12 20:15:58
Kuidas on küpsetuspulbri inglisekeelne nimetus? Ette tänades!
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2010-11-12 20:21:34
Oliivipuu:
Kuidas on küpsetuspulbri inglisekeelne nimetus? Ette tänades!
Baking powder.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2010-11-19 13:39:24
Melilotus:
Mul on selline keeruline ja veits raskesti seletatav küsimus. See puudutab meekooki. Nimelt tean kahte moodi kuidas selles kasutatakse soodat. Esimesel juhul pannakse sooda kuuma mee ja suhkru segu sisse, kus ta põhimõttelislet reageerib ära, teisel juhul lisatakse see hiljem taignasse, vist siis kui jahugi ehk siis kõige lõpus. Tulemus on täiesti erinev, esimesel juhul tulevad põhjad õhukesed ja kõvad, teisel juhul paksud ja pehmed. Kusjuures esimesel juhul jääb koogi lõpptulemus palju ilusam ja kook ka kenasti pehme. Kook siis koosneb viiest kihist kuskil. Kusjuures retsept on täpselt sama muus osas, ainuke erinevus on selles, kuna lisatakse sooda. Mul tekib küsimus kas esimsel juhul on vaja üldse soodat lisada , kui ta seal kuumas segus juba ära reageerib. Ahjus ta siis sooda toimel ju ei peaks kerkima, või kerkib?
Kas tahab keegi seda teaduslikult lahti seletada? :)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Zapxpxau
Postitusi: 1409
Abikokk
2010-11-19 18:28:09
Eh, hm, mulle tundub, et see on põhimõtteliselt nagu too brittide honeycomb, kus suhkrusiirupile lisatakse soodat ja tekib selline kärjesarnane auklik komm. Mingi sarnane reaktsioon toimub.

Zap*

Merilin
Postitusi: 953
Abikokk
2010-11-21 11:49:12
Mina tean, et aluselistes tingimustes (sooda lisamine) toimub pruunistumine oluliselt madalamal temperatuuril kui harilikult. Seejuures, kui hape puudub, siis kergitamist ei toimu. Teatavaid tainatooteid ju lausa keedetakse sooda (või lausa kanges aluselises) vees, et saada teatavat spetsiifilist tumedat välimust ja see tegevus mõjutab vähemasti subjektiivsel hinnangul ka maitset.

Pisike ja Pisut Segi, teadagi...

Netcat
Postitusi: 1930
Abikokk
2015-02-23 15:48:51
See peaks ehk minema lollide küsimuste rubriiki, aga kuna küpsetuspulbril juba oma teema on.. Ühesõnaga, mitte nii väga hiljutises PM tõlkeartiklis oli mainitud, et küpsetuspulber kaotab oma kergitavad omadused "6 kuu möödudes" - eeldatavasti siis parim enne tähtajast, või tahtsid nad öelda, et selle BB ei saagi olla rohkem kui 6 kuud, ei tea. Kas see saab tõesti tõsi olla? Kuna kasutan küpsetuspulbrit suht harva, ja juba minu ema kasutas seda harva, siis kogu oma elu jooksul olen arvatavasti alati kasutanud küpsetuspulbrit, mis on mitu aastat oletatavast "tähtajast" üle. Praegunegi purk on BB 2012. Ja mingeid probleeme kerkimisega pole kunagi olnud. Tõtt-öelda olen alati arvanud, et see on nagu sool ja suhkur, mis ei lähe kunagi vanaks.

Elu on ebakindel. Söö magustoit kõigepealt.

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2015-02-23 17:07:01
Netcat:
See peaks ehk minema lollide küsimuste rubriiki, aga kuna küpsetuspulbril juba oma teema on.. Ühesõnaga, mitte nii väga hiljutises PM tõlkeartiklis oli mainitud, et küpsetuspulber kaotab oma kergitavad omadused "6 kuu möödudes" - eeldatavasti siis parim enne tähtajast, või tahtsid nad öelda, et selle BB ei saagi olla rohkem kui 6 kuud, ei tea. Kas see saab tõesti tõsi olla? Kuna kasutan küpsetuspulbrit suht harva, ja juba minu ema kasutas seda harva, siis kogu oma elu jooksul olen arvatavasti alati kasutanud küpsetuspulbrit, mis on mitu aastat oletatavast "tähtajast" üle. Praegunegi purk on BB 2012. Ja mingeid probleeme kerkimisega pole kunagi olnud. Tõtt-öelda olen alati arvanud, et see on nagu sool ja suhkur, mis ei lähe kunagi vanaks.
No kontrolli :) Mul isiklik kogemus puudub, kuna küpsetan ikka päris tihti. Samas sidrunhape on mul küll ilmselt aastast 1974 ja toimib ikka..

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Netcat
Postitusi: 1930
Abikokk
2015-02-25 17:05:08
Ahah, lihtne, aga geniaalne. Viskasin siis rohkem kui 2,5 aastat üle tähtaja olevat Fazeri küpsetuspulbrit vette ja mullitas nagu loom. Ega ma ei arvanudki - näha ju on, et kergitab küll, kui kasutada.

Elu on ebakindel. Söö magustoit kõigepealt.

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2015-02-25 17:21:08
Netcat:
Ahah, lihtne, aga geniaalne. Viskasin siis rohkem kui 2,5 aastat üle tähtaja olevat Fazeri küpsetuspulbrit vette ja mullitas nagu loom. Ega ma ei arvanudki - näha ju on, et kergitab küll, kui kasutada.
:)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

<< 1 | 2 | 3 >