Küpsetuspulber, söögisooda jm kergitusained ning nende kasutamine

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-12-31 10:17:42
Gunnel 30.12.2008:
Mis siis peaks juhtuma, kui taignasse läheb liiga palju küpsetuspulbrit? Kas lõpptulemus on kibeda maitsega? Katsetasin raamatu "Lihtsad leivad" üht retsepti ja olgugi, et sisse läksid ainult head asjad, tuli tulemus kohutav, täiesti söödamatu. Retseptis oli 300g jahu kohta 2 sl küpsetuspulbrit, mis tundus mulle juba retsepti lugedes liiga palju, aga siiski riskisin ja panin 1,5 sl. Pagan, ma kohe ei usalda neid tõlgitud retsepte, pidevalt on kalad sees...
Heleen 30.12.2008:
Hehee. sa räägid ka minu moodi "kalad sees" :D Ma olen isegi seda mõelnud, et mis juhtub, kuid niipalju kui ma tuttavatelt olen kuulnud, siis nad kõik väidavad, et mingit kõrvalmaitset ei tohiks küll olla. Aga need tõlgitud raamatud võivad lausa eluohtlikeks osutuda. Üks ekstreemne näide oli mingi aeg tagasi see, kui kuskil ma ei mäleta mis riigis mingi tädi pani üliväga palju muskaatpähkleid toidu sisse. Mulle tundub see ajuvaba, kuid kui kokkama hakkab keegi, kes väga palju sellest ei tea, siis võib tõesti kõike juhtuda.
Zoozi 31.12.2008:
Mul ühes kokaraamatus 1 dl soodat - ilmselgelt palju :D

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Eva
Postitusi: 771
Abikokk
2008-12-31 10:40:09
Gunnel 30.12.2008:
Katsetasin raamatu "Lihtsad leivad" üht retsepti ja olgugi, et sisse läksid ainult head asjad, tuli tulemus kohutav, täiesti söödamatu. Retseptis oli 300g jahu kohta 2 sl küpsetuspulbrit, mis tundus mulle juba retsepti lugedes liiga palju, aga siiski riskisin ja panin 1,5 sl.
Gunnel, milline retsept sellest raamatust? Oleneb kui palju seda ikkagi siis läheb suhtes teiste ainetega ja võib tõesti juhtuda, et küpsetisel keemiline maitse juures (küpsetuspulber on ju puhas keemia). Tean, et liigset soodat neutraliseeritakse sidrunimahlaga, aga küpsetuspulbri kohta ei oska küll nõu anda...

http://www.perenaine.ee/

Eva
Postitusi: 771
Abikokk
2009-01-02 17:36:10
Küpsetuspulbri kohta lugesin Linda Petti raamatust järgmist: "Peale mõne üksiku erandi ei kasutata (raamatu retseptides) küpsetuspulbrit, mis meie oludes kipub olema enamasti sooda või vähemalt sisaldama soodat. Autor lähtub reeglist, et küpsetuspulbrit vajab vedelikuga (piima või veega) valmistatav toode, või-suhkru-munatoode aga mitte. Põhjendus: aluselise reaktsiooni tõttu hävitab sooda C- ja B-rühma vitamiine."

http://www.perenaine.ee/

Gunnel
Postitusi: 24
Kokaõpilane
2009-01-27 18:19:10
Eva:
Gunnel 30.12.2008:
Katsetasin raamatu "Lihtsad leivad" üht retsepti ja olgugi, et sisse läksid ainult head asjad, tuli tulemus kohutav, täiesti söödamatu.
Gunnel, milline retsept sellest raamatust?
Eva, natuke hilinenud vastus. Katsetasin sealt mingit soolast "leiba". Kui seda raamatut lapata, siis on seal peaaegu kõikides retseptides minu arvates liiga palju küpsetuspulbrit. Kuid topeltsidrunikeeksis polnud üldse küpsetuspulbrit ja ma sügavalt kahtlen, kas see saab õige olla. Panin väikse törtsu siiski seda va pulbrit ka sekka, aga see keeks jäi mul seest toores, kuigi küpsetasin isegi kauem kui ette nähtud. Tee või tina, ei tule mul need raamatu järgi kokkamised välja, eriti kui ma ise kahtlen retsepti õigsuses. Ainult minu jaoks loogilised retseptid õnnestuvad. :)
Alberta
Postitusi: 48
Kokaõpilane
2009-12-03 18:01:19
siin eelpool oli juba juttu sellest, et mõnes retseptis on nii kergitusaine ja sooda kirjas. Tahtsin just selle kohta täpsustust, sest ma ka ei saa aru, milleks veel see sooda vajalik, kui pole taignas kübegi haput. Hetkel just vaatan ühte porgandikoogi retsepti - sama lugu. Jätan siis sooda ära lihtsalt. Lisaks olen katsetanud jõulupudinguga eri aastatel. Seekord jätsin julgelt sooda välja ja ka kergitusaine osa vähendasin. Tundub, et selline "sooda armastus" on valdav inglise kultuuriruumi magusates küpsetistes. Ja lõpuks isegi kõik need "cup cakes" on lihtsalt vastikult soodamaitselised - järsku nad lihtsalt on selle maitsega harjunud.... et ilma soodamaitseta ei olegi nagu päris? Lisaks jätavad nad muidugi vajaliku soolatera koogile lisamata ja panevad suhkrut 2x rohkem kui vaja - ei harju kohe kuidagi inglise magusamaitsega ära, kõik retseptid vaja kriitiliselt üle vaadata. nüüd sain kõik südamelt ära öelda...
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2009-12-03 18:08:27
Alberta:
nüüd sain kõik südamelt ära öelda...
Rõõm, Alberta :)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Alberta
Postitusi: 48
Kokaõpilane
2009-12-10 18:08:04
üks rumalusest tingitud mure veel soodaga :) nimelt ei oska ma endale kuidagi seletada, kuidas sooda kergitab selles siinses kõige paremas piparkoogiretseptis (ja ilmselt teisteski), kui seal miskit haput sees ei ole, mis reageeriks. Ja et ta seda teeb, tean juba eelmisest aastast... nüüd sain just tänavuse taigna valmis, toorelt juba ülihea - soodamaitset nagu polegi segamas :)
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2009-12-10 18:26:37
Alberta:
üks rumalusest tingitud mure veel soodaga :) nimelt ei oska ma endale kuidagi seletada, kuidas sooda kergitab selles siinses kõige paremas piparkoogiretseptis (ja ilmselt teisteski), kui seal miskit haput sees ei ole, mis reageeriks. Ja et ta seda teeb, tean juba eelmisest aastast... nüüd sain just tänavuse taigna valmis, toorelt juba ülihea - soodamaitset nagu polegi segamas :)
Ma tahtsin tarka nägu teha ja öelda, et sooda neutraliseerib mee kerge happelisuse (nt soovitatakse juhtudel, kui asendada küpsetistes suhkur meega, lisada iga veerand liitri mee kohta veerand teelusikatäit söögisoodat), aga siis meenus, et too retsept on ju hoopis siirupiga :)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Anu
Postitusi: 373
Abikokk
2009-12-10 20:06:58
Ma just tegin neid jõulupiparkooke ja ei pannud kogemata soodat ning erinevust soodaga tehtute suhtes ei näe.
Põrnikas
Postitusi: 435
Abikokk
2009-12-10 20:16:14
Pille:
Alberta:
üks rumalusest tingitud mure veel soodaga :) nimelt ei oska ma endale kuidagi seletada, kuidas sooda kergitab selles siinses kõige paremas piparkoogiretseptis (ja ilmselt teisteski), kui seal miskit haput sees ei ole, mis reageeriks. Ja et ta seda teeb, tean juba eelmisest aastast... nüüd sain just tänavuse taigna valmis, toorelt juba ülihea - soodamaitset nagu polegi segamas :)
Ma tahtsin tarka nägu teha ja öelda, et sooda neutraliseerib mee kerge happelisuse (nt soovitatakse juhtudel, kui asendada küpsetistes suhkur meega, lisada iga veerand liitri mee kohta veerand teelusikatäit söögisoodat), aga siis meenus, et too retsept on ju hoopis siirupiga :)
kusjuures mul on silma jäänud, et sageli kui suhkru asemel siirup on kergitajaks sooda. olen ka mõelnud, et miks siis nii..
<< 1 | 2 | 3 >>