Kuidas kaunistada piparkooke?

Ära mõtle piparkooke kaunistades üle! Lihtsaid täppe ja triipe kombineerides saad plaaditäiest tähekestest või südametest kujundada palju eriilmelisi pühadeküpsiseid. Võta piparkooki kui valget paberit ja pritskotti kui pliiatsit. Lase fantaasial lennata ja lihtsalt joonista!

Enne veel aga loe läbi mõned soovitused, et glasuuriga piparkookide kaunistamine kulgeks mugavalt ja viperusteta. 

 

Glasuur

Nami-Nami piparkoogiglasuuri retsepti leiad SIIT!

Glasuur peab olema paraja paksusega, et oleks mugav kaunistada ja tõmmatud triibud ning täpid oma kuju hoiaksid. 

 • Vedelam glasuur sobib hästi piparkoogi pinna katmiseks, sest tõmmatud jooned valguvad kiiresti laiali. Kui glasuur on aga liiga vedel, siis ei kata see hästi ka pindu, vaid voolab lihtsalt küpsiselt maha ja jätab kuivades õhukese ning läbipaistva kihi.
 • Liiga paks glasuur hoiab küll hästi kuju, kuid väljub pritskotist aeglaselt ja lainetades. Pärast kuivamist võib selline glasuur piparkoogi küljest maha tulla. 
 • Paraja paksusega glasuuriga on väga mõnus kaunistada. See “jookseb” hästi, seda on võimalik venitada, see hoiab kuju ja vajadusel saab väikeseid vigu või konarusi näiteks hambatiku otsaga parandada.

Kui sa pole kindel, kas glasuur on paraja paksusega, siis lihtsalt katseta! Tõmba näiteks küpsetuspaberile triipe ja tee täppe ning hinda, kuidas glasuur käitub.

Võta retsept aluseks, kuid lisa vajadusel tuhksuhkrut või vedelikku. Kui glasuur on juba pritskotis ja sulle tundub, et see on liiga paks või vedel, pane see tagasi kaussi ja lisa tuhksuhkrut või sidrunimahla. Kaunis tulemus on kindlasti väärt seda väikest lisaliigutust!

Hea teada!

Ära jäta glasuuri kaussi seisma, see hakkab seal kiiresti kuivama! Tõsta glasuur kohe peale valmistamist pritskotti või kata selle pind toidukilega (glasuuri pind, mitte kauss!).

 

 

Pritskott

Piparkookide kaunistamiseks sobib:

 • ühekordne pritskott
 • korduvkasutatav pritskott
 • küpsetuspaberist pritskott
 • väiksem teravate nurkadega tugevamast kilest kotike (nt minigrip kott)

Pritskoti otsikut võib kasutada, aga ei pea (va korduvkasutatava pritskoti puhul). 

Täida kõigepealt pritskott glasuuriga ja alles siis lõika kotil ots maha! Täida kott pigem väiksema kogusega. Keera kotile paar tiiru peale ja kinnita glasuuri lähedalt klambriga (nt kuivaine paki kinnitamiseks mõeldud klamber). Nii võid kindel olla, et glasuur ei hakka kaunistamise ajal teisest otsast välja voolama.

Kilest või küpsetuspaberist pritskoti ots lõika ära teravate kääridega. Lõika sirgelt, mitte nurga all. Lõika alguses alati vähem ja katseta joone paksust. Mida suurema augu lõikad, seda jämedama joone saad.

 

 

Piparkookide kaunistamisel pea meeles!

 • Ära pane pritskotti liiga täis! Väiksema koguse glasuuriga on mugavam ja lihtsam kaunistada.
 • Ära pigista pritskotti liiga tugevasti! Tugevasti surudes väljub glasuuri kiiresti ja palju korraga ning jooned hakkavad lainetama. Mida kiiremini glasuur väljub, seda raskem on seda kontrollida. 
 • Proovi avaldada pritskotile kaunistamise käigus ühtlaselt survet, nii jääb ka tulemus ühtlane. 
 • Ära vea pritskoti otsa mööda piparkoogi pinda! Hoia pritskoti otsa natuke õhus, et glasuur langeks küpsisele. Nii saad ilusad sirged jooned.
 • Ära kiirusta ja rapsi! Proovi kaunistada ühtlase rahuliku tempo ja kindla käega.
 • Vajadusel toeta pritskoti otsa kergelt alt või küljelt teise käe nimetissõrmega. Kui käed värisevad, pane vaba käsi pritskotti hoidva käe randme alla. 
 • Hambatikk on hea abimees väikeste vigade parandamiseks!

 

Allikas: hanielas.com

 

Loe lisaks ka neid Nami-Nami artikleid:

 

Anna kommentaarides teada, millised nippe sina piparkookide kaunistamisel kasutad!

 
Kaare Sova
Kaare Sova
postitatud 17.12.2022 10:36 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid