Ahjuõunad mitmel moel

Õun on vanim puuvili, mida muistsed eestlased tundsid juba 13. sajandil. Kõigepealt kasutati toiduks mets-õunapuu väikeseid kibe-hapusid vilju, ubinaid, kuid need ei suutnud kaua võistelda kloostriaedades kasvavate aed-õunapuu suurte ja magusate õuntega. Nii leviski aed-õunapuu vaikselt, kuid kindlalt linnalähistelt mõisa- ja taluaedadesse. Toona söödi värskeid õunu vähe, neid kasutati peamiselt toidu ja siidri valmistamiseks. 

Õun on siiani üks armastatuim puuvili eestalste toidualaual. Ühest küljest tervistavate omaduste poolest (sisaldab vitamiine ja toitaineid, millel on positiivne mõju tervisele), teisest küljest pika säilivuse tõttu. Õun on ainus puuvili, mis säilib läbi talve, ilma et tema lõhna- ja maitseained ning hapete-suhkru vahekord eriliselt muutuks. Õigetes tingimustes hoiustades saab kodumaist õuna süüa kevadeni välja. Üheks suurepäraseks viisiks keldrisse talvituma pandud õunte kasutamiseks on valmistada neist ahjuõunu

Millist õunasorti eelistada?

Kui koogi küpsetamiseks soovitatakse hapukaid ja pehme viljalihaga õunu nagu näiteks Valge Klaar, Antonovka ja Sügisjoonik, siis ahjuõunte jaoks sobivad pigem väiksemad ja tugevama viljalihaga õunasordid. Rebase talu perenaine, kauaaegne õunakasvataja Piia Tiigemäe pani ahju erinevaid õunasorte ning tõdes, et küpsedes jäävad terveks ega muutu pudruks just need sordid: Kuldrenett, Lobo, Krameri tuvi, Tellissaare, Akerö ja Paide tali. Kaasiku Mahetalu pererahva lemmik õunasort ahjuõunte tegemisel on Antonovka. Antonovkat peab parimaks ahjuõunaõunaks ka Halika õunatalu perenaine Ille Kasvand, ent lisaks soovitab ta sorte Tellissaare, Veteran, Orlovski Sinap, tooremalt Cortland, Vahur ja Sidrunkollane taluõun. Nami-Nami Facebooki-lehe lugejate lemmikud on Talvenauding, sibulõun, Tartu roos, Antonovka, Kuldrenett, Mihkel, Sidrunkollane. 

Kuidas ahjuõunu teha?

Ahjuõunte valmistamiseks on mitmeid viise. Võid ahjuvormi panna:

  • viilutatud õunad - pese, puhasta ja viiluta õunad. Aseta õunaviilud ahjuvormi ning kata näiteks mandliseguga nagu selles retseptis - mandli-siirupiõunad.
  • poolitatud õunad - pese, poolita ja puhasta õunad. Täida südamiku kohale tekkinud lohud täidisega nagu siin kreeka pähklite ja sinihallitusjuustuga retseptis või vala õunapoolikud üle iirisekattega nagu selles palju kiidetud retseptis - ahjuõunad mandli-iirisekattega.
  • terved õunad - pese õunad. Uurista ettevaatlikult terava noa, juurviljakoorija otsa või õunasüdame eemaldajaga südamik välja. Täida tekkinud süvend näiteks nii nagu seda teeb Jamie Oliver.

Ahjuõunte täidiseks sobivad kuivatatud puuviljad ja marjad, pähklid, martsipan, sukaad, kaerahelbed, küpsisepuru, aga ka juust.

Maitsestamiseks pruun suhkur, mesi, vahtrasiirup, agaavisiirup, erinevad vürtsid (kaneel, ingver, kardemon, nelk), ürdid, riivitud tsitruseliste koor. 

Serveerimiseks külm vanillijäätis, vanillikaste või vahukoor

Hea teada!

Küpseõunad passivad hästi ka soolaste toitude lisandiks. Näiteks võib õunad täita mõne hästi sulava juustusordiga või maitsestada ürtidega. Paku lambaprae kõrvale näiteks neid rosmariiniõunu.

Hea lugeja! Millistest õuntest ja mil moel Sina ahjuõunu valmistada armastad? 

Artikkel ilmus algselt oktoobris 2015. a. 

Kaare Sova
Kaare Sova
postitatud 30.11.2019 11:17 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid


Pille Adramees
postitatud 19.11.2015 18:06

Nostalgia, lapsepõlves sai tihti söödud :)

Marika Maasikas
postitatud 08.09.2016 17:32

Ahjuõunad on igat moodi head, näiteks panen vahel küpsisepuru sisse jäätist peale, vahel teen erinevaid taignaid sisse, olen sisse pannud punaseid sõstraid ja pärast tõstnud eelnevalt valmis küpsetatud besee küpsisele.

Tiiu Saarva
postitatud 08.09.2016 17:50

Just praegu õige aeg teha! Head isu!

Rudolf Pihlakas
postitatud 08.10.2017 09:28

Ahju soojad ka veel super!

Britt Roosimägi
postitatud 11.10.2021 19:59

Väga maitsvad!