3 dl käesooja vett või piima
500 g nisujahu
1 tl soola
25 g presspärmi või pakike kuivpärmi
1 dl mahedamaitselist õli
Täidis:500 g hakkliha
2 hakitud sibulat
soola ja musta pipart
Praadimiseks:praadimiseks õli
Sega kausis soe vesi, suhkur, sool, siis lisa kuivpärmiga segatud jahu ning sõtku ühtlaseks (kui kasutad värsked pärmi, siis mudi see jahu sisse pisikesteks tükikesteks või lahusta väheses soojas vees). Sõtkumise lõpupoole lisa õli. Kata tainapall puhta köögirätikuga ning lase soojas tuulevaikses kohas umbes tund aega kerkida.
Täidise jaoks sega kõik ained korralikult läbi, praadida pole vaja.
Võta umbes peopessa mahtuvad tainaportsud, vormi pallikesteks. Rulli pallikesed lahti, aseta keskele hakklihatäidis Tõsta tainaservad keskele üle täidise kokku - täidis võib keskelt paistma jääda, kuigi kõik auku ei jäta.
Vajuta beljašid lapikuks. Prae pannil rohkes rasvas mõlemalt poolt kuldpruuniks (esmalt prae täidisega pool; kuumus võiks olla pigem madalapoolne). Lase liigselt rasval köögipaberil nõrguda. Serveeri kuumalt.
Pildi tegi Nami-Nami toimetaja Kaare Sova.
Polnud ammu rasvas küpsetatud pirukaid söönud. Päris nostalgilised olid :)
Tõeline nostalgia :)
Olen teinud - väga head aga ka väga toitvad.
Tere Huvilistel on võimalik õppida valmistama pärämätsi tatari inimeste juhendamisel. Töötuba toimub 18.oktoobril 2018.a. Tallinna Rahvaülikoolis ja 2. novembril 2018.a. Tartu Rahvaülikoolis. Toidu valmistamise põhinipiks on pirukate voltimine, mis nõuab pisut juhendamist ja harjutamist. Pakun lisaks tatari viisil valmistatud teed ja infot tatarlaste kohta Eestis.
Õige tatari pärämäts on tehtud hobuse lihast.
Beljašš e. pärämäts
Volgatatarlaste ja baškiiride köögist pärit ja Venemaal populaarsed hakklihapirukad, mida küpsetatakse pannil rasvaines. Volga tatarlased ja baškiirid kutsuvad neid pärämätsideks (vastavalt siis pärämäç ja бәрәмес), Venemaal on levinud termin beljašs (беляш).
Tainas võib olla pärmita või pärmiga, siin pärmiga variant.
Kõrvale paku kuuma puljongit või hapupiima.