Isetehtud friikartulid

Sipsic
Postitusi: 5
Kokaõpilane
2009-12-29 15:57:26
Just, just... See on ikka mingi konkreetne glasuur - või ehk mingi kleepuv kaste... Tähendab, et simene etapp friikate tegemisest on selge Kujvatamine, pesemine , vahepeal lasta jahtuda ja siis veidi krepkama temperatuuriga veelkord friipraadida. Püänt on tegelikult selles osas, mis edasi saab... Ja see huvitab mind eelkõige.
Kiilike:
Ei proovi aidata aga veidi uurides tundub tegemisviis veidi teisem kui ise siiani teinud olen. Kartulid kooritakse, pestakse põhjalikult et tärklist vähem sees oleks, kuivatatakse korralikult, frititakse esimesel korral kuni kuldse värvuse saamiseni(temperatuur kõigub 140- 160ni) siis jahutatakse maha ja frititakse(180) kuni pruunika värvuseni. Rasvades pidi parima maitse andma loomarasva kasutamine aga ka oliiviõli pidi hea olema(mitte külmpress siis). Minu tegemisest erineb see niipalju,et ei kuivata alguses kartuleid täielikult ja frittimise vahepeal täielikult maha ei jahuta kartuleid. Pruuni värvust saab kui kartuleid kuumast õlist õhu kätte tõsta ja tagasi õlisse panna ... aga vaevalt see erilist maitset sinna juurde annab .
Kiilike
Postitusi: 1100
Abikokk
2009-12-29 20:21:00
Sipsic:
Just, just... See on ikka mingi konkreetne glasuur - või ehk mingi kleepuv kaste... Tähendab, et simene etapp friikate tegemisest on selge Kujvatamine, pesemine , vahepeal lasta jahtuda ja siis veidi krepkama temperatuuriga veelkord friipraadida. Püänt on tegelikult selles osas, mis edasi saab... Ja see huvitab mind eelkõige.
Kiilike:
Ei proovi aidata aga veidi uurides tundub tegemisviis veidi teisem kui ise siiani teinud olen. Kartulid kooritakse, pestakse põhjalikult et tärklist vähem sees oleks, kuivatatakse korralikult, frititakse esimesel korral kuni kuldse värvuse saamiseni(temperatuur kõigub 140- 160ni) siis jahutatakse maha ja frititakse(180) kuni pruunika värvuseni. Rasvades pidi parima maitse andma loomarasva kasutamine aga ka oliiviõli pidi hea olema(mitte külmpress siis). Minu tegemisest erineb see niipalju,et ei kuivata alguses kartuleid täielikult ja frittimise vahepeal täielikult maha ei jahuta kartuleid. Pruuni värvust saab kui kartuleid kuumast õlist õhu kätte tõsta ja tagasi õlisse panna ... aga vaevalt see erilist maitset sinna juurde annab .
natuke uurisin veel .. belgia friikartulite tegemisel tempretaruur peaks olema 150/175 kraadi, tehakse jahustest kartulitest pestes tärklise välja, ajalooliselt tehti neid veise rasvas. Aga kastet kui sellist ei ole kuskil kirjas - ikka ja alati on maitsestamiseks soola ainult kasutatud. Ise olen Hollandis söönud aga ei mäleta et oleks mingi kaste vms olnud seal :( (ainult tavapärased kastmed) Nii, nüüd oskan öelda et friikad nagu friikad ikka (veidi teistsuguse valmistusviisiga) aga neil on palju erinevaid kastmeid mida siis kartulitele lisatakse. Arvata võib, et see kleepuv asi oligi kaste mis eraldi juurde tehtud :)

kiilikese köögikatsetused

Lilly_Munster
Postitusi: 101
Abikokk
2009-12-30 10:22:18
Ma olen küpsetanud 5-6 min 170°C juures, jahutanud ja siis teist korda 4 min 190°C juures. Lemmiktelekokalt ?ppisin :D Aga p?him?tteliselt peaks Belgia friikate retsept seisnema lihtsalt kartulites - tuleb kasutada friikartuli kartuleid (bintje on üks sort) - ja siis tuleb neid kartuleid kaks korda küpsetada. Parim fritüürirasv sisaldab mitte ainult loomarasva, vaid lausa hobuserasva :) Kui friikartulite juures miskit saladusega looritatud on, siis see rasvasegu. Aga ma kardan, et ma söön fritüürimenüüd isukamalt, kui mul sest segust päris täpset ülevaadet pole. :P Standardina süüakse friikaid ikka majoneesiga, parim on muidugi isetehtud. See kleepuv ollus k?lab stoofvleessaus'ina - loomalihahautis ?lles :)
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2009-12-30 10:37:21
Hervé This väidab oma molekulaargastronoomia raamatus, et 12 mm läbimõõduga friikate puhul on ideaalseim selline režiim (kuigi jah, eks see oleneb ka kartulisordist): 7 minutit 180-kraadises õlis ning pärast veel 200-kraadises õlis senikaua, kuni kartulid on kaunilt kuldpruunid.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Lilly_Munster
Postitusi: 101
Abikokk
2011-01-21 10:24:21
Belgalsest Peter "Tuhat-tähte-ja-kokamütsi" ;) Goossens alustas telekas oma klassikute saatega ning tegi esimesena just steaki friikartulitega. Tema järgi tuleb kartulid 1 cm läbim??duga kangideks l?igata ja k?igepealt 160°C juures veiserasvas u 6 min küpsetada. Seejärel maha jahutada (kusjuures külmkapp rikub friika maitse!) ning 180°C maapähkli?lis kuldkollaseks küpsetada. Nii, et perfektsete friikate saamiseks peab majapidamises kaks "fritpot"-i olema :)
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2011-01-21 10:43:57
Lilly_Munster:
Belgalsest Peter "Tuhat-tähte-ja-kokamütsi" ;) Goossens alustas telekas oma klassikute saatega ning tegi esimesena just steaki friikartulitega. Tema järgi tuleb kartulid 1 cm läbim??duga kangideks l?igata ja k?igepealt 160°C juures veiserasvas u 6 min küpsetada. Seejärel maha jahutada (kusjuures külmkapp rikub friika maitse!) ning 180°C maapähkli?lis kuldkollaseks küpsetada. Nii, et perfektsete friikate saamiseks peab majapidamises kaks "fritpot"-i olema :)
No kuna kõikidel belglastel on üks olemas, siis neil on vaid ühte lisaks vaja. Eestlastel tuleks kaks tükki juurde muretseda :) (Meil oli Edinburghis ühikas nii hästi näha, mis on elus olulised. Ei olnud ühtki hiinlast-taiwanlast ilma riisikeedupotita ega belglast fritterita :D)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Lilly_Munster
Postitusi: 101
Abikokk
2011-01-21 18:18:04
Pille:
No kuna kõikidel belglastel on üks olemas, siis neil on vaid ühte lisaks vaja.
Ma kardan, et see on miski kohaliku majanduse edendamise programm :D Kuigi uue soetamisel v?ivad t?elised "fritüüripeded" kohe kahe auguga frittereid kaaluda, mis esialgselt t?enäoliset pigem erinevate ?litemperatuuride kui ?lisortide tarbeks tehtud.
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2012-01-22 23:50:37
Seenekas:
Kas kodused friikartulid on tehtud emma-kumma nami-nami retsepti järgi? Peaks vist lastega korra tegema, muidu üks hamburgerijutt aina käib ja ega seal menüüs pole friikaid näinud ka. Peaksid vist sama popid olema.
Ei see ega teine. Võtsin siinsest foorumiteemast šnitti - lõikasin kangideks, pesin tärklise maha, siis esmalt 160kraadises õlis, paberile nõrguma, siis 180kraadises õlis kenasti pruuniks. Uuesti paberile ja siis soolahelvestega üle riputada. Jube nikerdamine - mul oli väike pott ja mitu inimest laua taga. Õnneks aitasid Mann ja Vernanda liha ja kastmeid teha ;)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Fre
Postitusi: 1233
Abikokk
2012-01-23 08:55:45
Meie pere libafriikad käivad niimoodi, et kartulid lõikan pulkadeks, pesen külma veega läbi, nõrutan ja ajan tugevasse külmutuskotti. Peale läheb Meira kartulikorrutajat (kuidas ma küll sain ilma selleta elada), ette nähtud kogusest küll veidi vähem, nats soola ja parasjagu õli. Kilekotile sõlm peale, loksutan kraami korralikult segi, panen ahjupannile ja küpsetan praeahjus. Tulemus ei ole sama krõbe kui päris friikad aga ausalt öeldes ei jaksaks ma neid viiele inimesele muidu toota. Eelkirjeldatud variant on aga väga kiire ja mugav, erinevalt ahjukartulitest saab söök valmis imesiva.
Dee
Postitusi: 360
Abikokk
2012-01-23 11:56:16
Fre, mis on kartulikorrutaja? :)
<< 1 | 2 | 3 >>