Kolumbias elava Inga Aponte hõimu indiaanlased pühitsesid kolmapäeval iidse tseremooniaga sisse Coffee People’i kõrgtehnoloogilise käsitöökohvi röstla, kus röstitakse eestlaste ja taanlaste kohvitassidesse ka iidse inkade hõimu enda kasvatatud ube.
Coffee People’i asutaja Annar Alase sõnul oli Inga Aponte hõimu Eestisse kutsumise eesmärk vähendada kohvi anonüümsust, tutvustades omavahel kohvijoojaid ja -kasvatajaid. "Enamik kohvist kasvatatakse masstoodanguna – kohvijoojad ei tea, kes on nende kohvi kasvatanud, ning kohvifarmerid ei tea, kuidas nende kasvatatud kohv maitseb. Meie tahame seda anonüümsust kaotada, muutes tootmisahela kõik lülid üksteisele nähtavaks ja pakkudes kvaliteetset erikohvi," rääkis Alas.
2010. aastal Euroopa ja Ameerika kohviassotsiatsioonide poolt Gourmet Coffee nime all maailma parimaks uueks kohviettevõtteks valitud käsitöökohvi tootja Coffee People otsib kogu maailmast haruldasi kohviistandusi.
Otsingute käigus tutvus Alas 2014. aastal Kolumbias Nariño piirkonnas ka Inga Aponte hõimu liikmetega.
"See uhke indiaanihõim oli end vabaks võidelnud guerillade võimu alt, kes sundisid neid mooni- ja kokapõõsaid kasvatama. Kohvikasvatuses tegid nad just oma esimesi samme. Aitasime hõimul välja arendada speciality nõuetele vastava kohvikasvatuse ning õpetasime neid kasvatama erikohvi, kus kvaliteedile panustatakse juba kohvitaimede kasvatamisel. Seetõttu saame neile maksta ka õiglast hinda, mis on kordades kõrgem kohvibörsi hinnast ja sealhulgas ka fair trade börsikoefitsiendist," lisas Alas.
Otse kohvifarmeritega koostööd tehes soovib Coffee People muuta olukorda, kus kohvikasvatajatele ei maksta nende töö eest õiglast tasu ega jagata väärilist tunnustust. "Märgime igale kohvipakile, kes on kohvi kasvatanud ja kes röstinud, et jooja oskaks nende oskuseid ja kohvi väärtust hinnata. Samuti saadame farmeritele postiga nende põldudel kasvatatud ja meie röstitud kohvi, et nad teaksid, kui hästi nende kohv tegelikult maitseb. Paljud neist avastavad kohvi hea maitse esimest korda elus, sest nad on seni joonud igapäevaselt 3in1 kohvisid," rääkis Alas.
Kohvi otse farmeritelt ostes saab tagada ka kohvi kõrge kvaliteedi, sest see aitab välistada defektide jõudmise sortimenti. "Müüme päritolumaa kohvisid, mis läbivad range kvaliteedikontrolli alates korje- ja sorteerimisprotsessist kuni fermenteerimise ja värskelt pakendamiseni. Meie kohvid on kohvimaailmas nagu château's kasvatatud ja pudeldatud veinid veinimaailmas. Samas on need hinna poolest tarbijale kättesaadavad," lausus Alas.
Aponte külas elab 3220 hõimuliiget, kes suhtlevad inga dialektis ja hispaania keeles, enamik valdab mõlemat. 70 protsenti hõimuliikmetest kasvatab kohvi, ülejäänud tegelevad karja- ja maisikasvatusega, kuid üha enam minnakse üle kohvikasvatusele. Hõim elab naturaalmajanduse põhimõtete järgi.
Inga Aponte hõimupealiku Gentil Muñoz Chindoy’u sõnul on kostöö Coffee People’iga hõimule väga tähtis. "Kui Annar Alas esimest korda läbi põlismetsade meie külasse ilmus, oli see võimas emotsioon ja rõõmus päev," lausus pealik. Kohvikasvatamine hõimu jaoks ellujäämise küsimus. "Selle musta joogi taga on terve meie kogukonna panus. Kohviube kasvatame ja harime kõik koos, igaüks endale jõukohaselt. Saadud raha panustame eeskätt oma laste haridusse ja tervishoidu. Lisaks parandasime kogukonna kanalisatsiooni," ütles Chindoy.
Coffee People võitis eile Rootsi Äriauhinna 2016 vastutustundliku ja jätkusuutliku ettevõtluse eest. Auhinna väljaandjad märkisid, et Coffee People on eeskujuks, kuidas vastutustundlikult korraldada rahvusvahelist äritegevust – juba kohviube importides eelistatakse farmereid, kellele on oluline töötajate ja kogukonna heaolu. Kogu tootmistsükkel on loodussäästlik ja läbipaistev, lõpptarbijal on võimalik jälgida oma kohvi teekonda põllult kohvitassi. Auhinnagalat külastasid ka Inga Aponte hõimu liikmed.
Vaid 8-13 protsenti kogu maailma kohvist on erikohv, ülejäänu moodustab masstoodang. Kuigi erikohvi osakaal kasvab iga aastaga, on kohvikasvatamine ohustatud kliimamuutuste, urbaniseerumise ning põlvest põlve edasi antavate teadmiste kadumise tõttu.
Coffee People’i eesmärk on vastukaaluks ebakvaliteetsele ja kõrvetatud börsikohvile panna alus Eesti käsitöökohvikultuurile läbi otsekaubanduse arendamise, sotsiaalse vastutuse ning rohelise kohvi kõrgtehnoloogilise röstimise. Coffee People’i uus kõrgtehnoloogiline röstla Peetri külas suudab röstida kuni 22 tonni käsitöökohvi kuus. Coffee People hindab end Cup of Excellence skaalal, kus rahvusvahelised kohvikohtunikud annavad kohvidele hinnanguid kõigile avatud kohvivalikute ringis. Ettevõtte asutajad on World Barista Championshipi sertifitseeritud kohtunik Annar Alas ning Cup of Excellence sertifitseeritud kohtunik Heili Politanov.
Gourmet Coffee Kadriorg: espresso, chemex, v60, sifoon, aeropress, filter
Gourmet Coffee City (Kawe Plazas): espresso, chemex, v60, sifoon, aeropress, filter
Cupppps Merimetsa: espresso, chemex
Cuppps Ülemiste: espresso, chemex
Katharinenthal Stockmann: espresso
Kohvihoovik (Pärnu): Chemex, V60 Komeet: Chemex
LHV Pank I korrus klienditeenindussaal: masinakohv
NOP: espresso
Nordic Hotell: espresso, filter
Ristikhein: espresso
Gourmet Coffee Kadriorg
Gourmet Coffee City (Kawe Plazas)
Cuppps Merimetsa
Cuppps Ülemiste
Finewine
Katharinenthal Stockmann
Kohvihoovik (Pärnu)
Komeet
NOP
Ristikhein
Tallinna Kaubamaja Toidumaailm
Uba ja Humal
Pressiteade 19.10.2016
Too Kolumbia kohv on tõeliselt mõnus, väga maheda ja harmoonilise maitsega. Hind on muidugi kallis, aga antud juhul on kohv täitsa seda hinda väärt.