400 g suhkrut
2 dl kuuma vett
250 g külma võid
1 tl söögisoodat
näpuotsaga soola
3-5 tl piparkoogimaitseainet (retsept lisatud)
400 g nisupüüli
200 g täisteranisujahu või odrajahu või rukkijahu
Põhjaka piparkoogimaitseaine:2 tl jahvatatud kaneeli
0.5-1 tl jahvatatud ingverit
0.5-1 tl jahvatatud muskaatpähklit
0.5 tl jahvatatud nelki
0.25 tl jahvatatud vürtspipart
0.25 tl jahvatatud kardemoni
Sulata suhkur paksupõhjalises potis parajal kuumusel ja kõrveta see tumepruuni värvuseni. Tõsta pott pliidilt, lase sulasuhkrul veidike jahtuda (sega seda!), seejärel vala peale kuum vesi ja kuumuta segu, kuni suhkur on lahustunud ja potis on tume siirup.
Lase siirupil pool tundi jahtuda, seejärel sega sisse sõelutud sooda, sool, vürtsisegu ja külm või. Nüüd oota, kuni segu jahtub vähemalt kehatemperatuurini, siis võib sisse segada jahu.
Mätsi tainas kokku ja pane kilesse või küpsetuspaberisse mässitult kolmeks-neljaks tunniks külmkappi jahtuma.
Küpseta piparkooke keskmisel kuumusel (180 kraadi).
Pildi tegi Martiina.
Mina tegingi oma selle aasta piparkoogid ülal olevast Põhjaka retseptist lähtuvalt, natuke küll muutsin retsepti(kasutasin poesiirupit ja nisupüüli asemel panin täisteranisjahu ja veidike rukkijahu lisasin ka). Meile väga maitsesid!
Väga head! Struktuurilt meeldib mulle munaga taigen rohkem, aga kui muna süüa ei saa, on see väga hea alternatiiv. Kasutasin poesiirupit, suhkrut lisaks ei pannud. Ingverit ja nelki panin 0,5 tl. Sain maitsvad, mitte liiga magusad, pigem mahedamad piparkoogid. Kui veel vaja munavaba taigent teha, kasutan hea meelega seda retsepti.
Vabandage minu teadmatust, aga kui tahta valmis siirupiga seda tainast teha, palju peaks seda panema?
Põhjaka piparkoogid
Populaarse Põhjaka restorani retsept munavabade piparkookide valmistamiseks. Pea meeles, et mida värskema jahvatusega vürtsid Sa piparkoogitainasse paned, seda maitsvama taina saad.