13. mail on üleilmne hummusepäev

13. mail tähistatakse rahvusvahelist hummusepäeva (International Hummus Day). Idee sündis Iisraeli, Usa ja Prantsuse juurtega Ben Langil 2012. aastal ühe häkatoni käigus ja vähem kui dekaadiga on hummuse ülistamise tähtpäev maailmas üsna populaarseks saanud. 

Mis on aga hummuse ajalugu ja millised on populaarseimad hummuseretseptid Nami-Namis?

Mis see hummus üldse on?

Hummus, õigemini siis ḥummuṣ (حُمُّص‎) tähendab araabia keeles kikerhernest, ḥummuṣ bi-ṭ-ṭaḥīna" aga tahiniga maitsestatud kikerhernepastat.

Hummuse valmistamiseks kikerherned keedetakse, purustatakse, segatakse tahini-seesamiseemnepasta, sidrunimahla ja küüslauguga. Lähis-Ida ja Vahemere äärsetes maades on see väga populaarne määre, mis on viimasel aastakümnel ka paljude eestlaste südamed võitnud.  

Hummuse juured

Hummuse päritolu üle on vaieldud palju ning selle leiutajateks peavad end nii kreeklased kui ka erinevad Araabia poolsaare rahvad. Kõige rohkem usutakse, et hummus sai alguse Vana-Egiptusest. Esimesed kirjanlikud mainimised on 13. sajandist. Kikerherneid söödi selles piirkonnas muidugi palju varem, neid lisati suppidele ja hautistesse, aga meie mõistes hummuse ehk külma kikerhernepasta esmakirjeldused on siis 13. sajandi Kairost. 

Mis on Iisraeli hummus?

Hummust peetakse üheks armastatuimaks Iisraeli rahvusroaks, seda siis falafelide ja shakshuka kõrval (vt falafelide retsepti ja shakshuka retsepti). 

Iisraeli hummuse eripäraks on rohke tahini-seesamiseemnepasta kasutamine ja hästi kreemjas tekstuur.  

Kui satud Jeruusalemma, siis selle linna ühte parimat hummust pakutakse Abu Shukri nimelises kohas Via Dolorosal. Siin Nami-Nami perenaise Pille Petersoo tehtud pilt aastast 2012 (Pille tutvus Iisraeli toidukultuuriga Vibe Israeli kutsel, loe lähemalt nt siit.):

Valik hummuseretsepte Nami-Namis:

Kõik Nami-Nami hummuseretseptid on siin, aga toome mõned eraldi välja. 

Alustame neutraalsematest maitsetest. Klassikaline kreemjas hummus (vasakul) ja Jamie rohke sidrunimahlaga hummus (keskel) sobivad mõlemad imehästi nii hommiku-, lõuna- kui ka õhtusöögiks või miks mitte väikeste muretainakorvikeste sisse (paremal):

Kuna kikerherned on ise üsna neutraalse maitsega, siis tugevamate maitsete austajad saavad hummust lihtsasti tuunida. 

Väga hästi sobib hummusele lisaks karulauk - saad särtsaka ja kevadroheliserohke karulauguhummuse (vasakul). Peedisõbrad teevad peedihummust ja väga põnev on röstitud porgandi hummus:

Magus hummus?! 

Just, kikerhernestest saab teha ka väga mõnusa magustoidu ja niinimetatud "magusad hummused" on ka eestlaste teadvusesse jõudmas. Nami-Nami soovitab kindlasti proovida seda küpsisetainahummust ning miks mitte ka šokolaadihummust:

Vaata veel:

 

Nami-Nami retseptikogu®
postitatud 13.05.2020 13:09 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid