Lisaks kookosõlile ja kookosveele, mis on juba aastaid trendikad olnud, jõuavad tänavu massidesse ka kookosjahu, kookospalmisuhkur ja kookoseekstrakt. Trendikates USA jäätisebaarides kasutatakse kookospähklikoorest valmistatud kookosetuhka musta kookose jäätise maitsestamiseks ja värvimiseks. Kaya ehk kookosmoos on Aasias laialdaselt tuntud - nt Singapuris pakutakse kaya toast'i ehk kookosmoosi röstsaia ja pehme keedumunaga hommikusöögiks. Eestis pakutakse nt Buko kookosmoosi.
Tee ise juustu, jogurtit, vinnutatud vorste, koduõlu jms. Nami-Nami toimetaja Ilse viis eelmise aasta lõpus pealinna Nõudepeatuses läbi mitu edukat verivorstide valmistamise töötuba, nii et me oleme täitsa trendikad :D
Riisijahu, kartulijahu, tapiokijahu, maisijahu on juba tuttavad. Tänavu tutvume rohelistest banaanidest tehtud banaanijahuga, mis on tärkliserikas, looduslikult magus (sobib seega neile, kes üritavad lisasuhkrut vähendada) ja mitte liialt banaanimaitseline. Jahvatatud tšiiaseemnetest tehtud tšiiajahu ei ole aasta lõpuks enam vaid tervisefriikide kuivainekapis. Kohvimarja kestast jahvatatud kohvijahu on tavalisest nisujahust valgu-, kiudaine- ja rauarikkam. Julgemad võivad proovida valgurikast putukajahu - seda pakub nt Bug Box Ltd.
Poelettidele jõuab rohkem eksootilisi puuvilju. Kinkanid ehk kumkvaadid. mangosteenid, rambutanid, hurmaa, viinamarjasuurused kiivimarjad, magusgranadill. Uued hübriidid nagu Mehhiko pisikurk, leht- ja spargelkapsa ristand kalette.
Kiirmarineerimine ja -soolamine on trendikas, olgu selleks me kodumaised soolakurgid või fenkol ehk aptegitill vm.
Piimast rääkides mõtleme eelkõige lehmapiima, kitsepiima, lambapiima või ehk hoopis taimse mandlipiima peale. Kaamlipiim on aga uus supertoit, sisaldades lehmapiimast 10 x rohkem rauda ja 3 x rohkem C-vitamiini. Väidetavalt väidavad uuringud, et kaamlipiimast on abi diabeedi, piimatalumatuse ja seedehäirete korral. Theakse ka kaamlipiimast kohupiima ja juustu.
Odrakruubi "orsotod" ja üheteranisust salatid, freekeh ehk roheline durumnisu erinevates roogades - teraviljad on tervislikud ja toitvad. Pseudo-teraviljad amarant ehk rebashein ning kinoa ehk tšiili hanemalts on madala süsivesikusisaldusega. Libateraviljadeks võib pidada "peediriisi" ja "lillkapsariisi" ja "lillkapsakuskussi".
Põnevad ja uuenduslikud veganroad jõuavad ka tavapoodidesse.
Hygge on Taanist laenatud mõiste, mis tähendab mõnusat ja hubast heaolemist. Kuum kakao, kaneelisaiake, rosinakukkel jne..
Escabeche, pardikoiva-confit, pardipugu-confit jms.
Louisiana toidud on Londoni tänavatoiduilmas ilma tegemas. Po'boy võileivad, sütel grillitud austrid, Cajuni kanaga täidetud baguette, mustavaks küpsetatud mahlakad hiidkrevetid, kriuksuv Ameerika juust, habanero džemm, Coleslaw salat..
Jaapani viski on üha populaarsemaks muutumas (mizuwari on seguviski ja vee segamise tseremoonia). Ent ka mujal Suurbritannias tehakse head viskit, mille nautimiseks ei pea liiga tõsine olema.
Seda siis kokteilmaailmas. Kokteilid muutuvad lihtsamaks, keskenduvad klassikaliste kokteilide komplekssetele maitsetele ja väikestele vimkadele. Ei tossudele ja suitsupilvedele!
Kohvitrikid
Kohviteadlikkuse tõustes näeme kohvi ka näiteks kokteilides. Espresso martini on niikuinii popp, aga kuna kohvis on ligi 300 maitseelementi, siis sobib see paljude teiste maitsetega.
Jah, plekkpurkides joogid on popid ja nüüd pannakse neisse nii hipsterõllesid ja negroni-kokteile. Kuna valgus ja hapnik joogile ligi ei pääse, on plekkpurgid üks parimaid viise alkoholi säilitamiseks.
Aeg võtta lõdvemalt. Uuel aastal on troopilised puuviljad, uhked joogikruusid ja rumm (palju rummi!) eriti au sees. Hawaii-särgid võib siiski kappi jätta :)
Ühe inimese prügi on näiteks teise inimese kokteilikomponent. Ninast sabani, juurest leheni ja üldse toidu raiskamise piiramine on restoranides olnud teemaks juba mõnda aega, nüüd on see teemaks ka baarides. Baarides kasutatakse maitsestamiseks nt tomatitaime varsi, kohvipuru ja avokaadokive.
Kui mullu lõid laineid väikepruulikojad, siis nüüd väikesed viinaköögid. Džinnivabrikud, viinaköögid, põllult-pudelisse burboonimeistrid. Viskit valmistatakse lisaks Šotimaale ka Jaapanis ja Tasmaanias.
Hawaii päritolu toore kalaga poké on valmis maailma vallutama.
Skandinaavia toit on populaarne, nüüd on aeg tutvuda Skandinaavia jookidega. Akvaviit sobib hästi kalaga ja sobib kokteilidesse.
Kolumbia on 2017. aasta foodie sihtpunkt, seda siis kohe pärast Peruud ja Mehhikot.
Harry Sasson on tuntuim Kolumbia kokk maailmas hetkel, aga paljud teised Kolumbia kokad saavad inspiratsiooni Andide köögist ja valmistavad seda moodsas võtmes. Hoia silma peal ka telekokal Leonor Espinosa'l, samuti aastaid USAs töötanud Daniel Castano'l ning kokal Luz Beatriz Velez Abasto'l.
Parfüümidest inspireeritud kokteilid on moes. Londoni baaris Green Bar kokteilimenüüs on 10 kokteili, mis valmisid koostöös Givenchy'ga. Berliini Ritz-Carltonis on Fragrances-nimeline baar, kus on 30 jooki inspireeritud nt Issey Miyake parfüümist "Nuit D'Issey" ja Guerlaini parfüümist "Voyou2. Kokteilide valmistamisel kasutatakse üsna haruldasi piiritusjooke, nt brasiilia Leblon Cachaça või jaapani Tantakatan Shochu. Hong Kongis asuv "High Line" teeb koostööd Penhaligoni parfüümifirmaga.
Walesis on restoranirevolutsioon. Walesis on 7 Michelini tärni ja see sobib hästi foodie-nädalavahetuse veetmiseks.
Väga vanad tanniinirohked veinid, kus valgeid viinamarju fermenteeritakse koos nahkadega.
Rastafaria dieet toob jerk-vürtside tulisuse ning tsitruse värskuse vegantoitudesse.
Kes toob teleekraanidele uue versiooni kiiremini - BBC või Channel4?
Robotid toovad toidu koduukseni? Inimnäoline robotteenindaja?
Suurenenud huvi džinni vastu on tõstnud baarmenite huvi vürstikate maitsetaimede vastu. Kuidas kasutada kokteilides nt järgmisi maitseid - petersellijuur, kuusk, koriandriseemned, fenkol e. apteegitill, oblikas, astelpaju?
Globaalsete toitude piirkondlikud nüansid.
Jah, kokteilides hõljuv või maitset andvad õlid (nt seesamiõli, kookosõli) on jõudnud Londonisse.
Tippkokk Martha Ortiz avab Londonis restorani, Borough turul on taqueria, Sohos uus Mehhiko restoran "Corazon" jne jne.
Marineerimine, suitsutamine, fermenteerimine (kombucha, keefir).
Ümbermaailmareis hommikusöökide kaudu
Söö midagi igast maailma nurgat juba hommikusöögi ajal. Moorusmelass ja seesamileib kärjemee ja kaymakist paksu koorega. Teesuitsune kedgeree ja must riis sojakastmes vinnutatud munarebuga. Avokaadost saiaviilul enam ei piisa..
Miso ei käi vaid rameni sisse, nii et katseta 2017 rohkem misoga. Sega seda bataadipudru hulka. Paarita Marmite'i ja karamelliseeritud sibulatega supi sees. Lisa rarebit-einele. Lisa karamellile ja/või jäätisele.
The Olive toimetus usub, et valgurikkad putukad on valmis peavoolutoiduks saama.
Lilled laual, potitaim tualettruumis - sellest enam ei piisa. Paljudes restoranides on elavad puud, nt iidne oliivipuu restorani keskmes.