Požarski kotletid

Üks armastatumaid roogi Vene köögist, mida sageli serveeritakse pidulikel puhkudel. Požarski kotlettide algupära kohta ringleb mitu erinevat legendi. Neist tuntum räägib sellest, kuidas tsaar Aleksander I peatus 1829. aastal Moskva-Peterburi maanteel asuvas Toržoki linnakeses. Linnas olles soovis tsaar ka Požarski kõrtsis õhtust süüa ja kõrtsi kuulsaid vasikalihakotlette proovida. Nimelt oli Puškin paar aastat varem, 1826. aastal kirjutanud:

На досуге отобедай / У Пожарского в Торжке, / Жареных котлет отведай (именно котлет) / И отправься налегке.  

Vasikalihakotletid olid aga tol päeval otsa saanud ja kõrtsmikuproua Darja soovitusel pakkus kõrtsmik tsaarile hoopis kanahakklihast valmistatud kotlette. Tsaarile kotletid väga meeldisid. Nii jõudsid Požarski kotletid tsaariõukonna menüüsse, kõrtsmik riputas aga kõrtsi ukse kohale sildi "Požarski, Tema Kõrgeaulise Tsaari õukonna varustaja". 

Muide, kotlette võib paneerida nii riivsaias kui ka tillukestes röstitud saiakuubikuteks. Kui soovid vaheldust, siis võid kanahakkliha asemel kasutada kalkuniliha või segada kanahakkliha hulka küüliku- või metslinnuliha. 

Kogus
neljale kuni viiele
Valmistusviis
Praadimine
Valmistusaeg
Käik
Põhiroog
Lisategevused

Koostisosad

500 g pehmet kanaliha (rinnafilee, kanakints, valmis hakkliha) või kanahakkliha

4 viilu (tahket) saia

1 dl piima või rõõska koort

1 riivitud sibul soovi korral

50 g võid

soola ja musta pipart

Praadimiseks:

õli

Paneerimiseks:

nisujahu

Valmistamine

Vajadusel aja kanaliha läbi hakkmasina. Eemalda saiaviiludelt koorik, leota saiatükke piimas või rõõsas koores. Sega hakitud kanaliha hulka, siis lisa hakkmassile sulatatud või. (Kui soovid, lisa ka peenelt hakitud ja võis pehmeks praetud sibul). Maitsesta hakkmass soola-pipraga.

(Kui hakkmass väga pehme on, pane see pooleks tunniks külmkappi tahenema). 

Vormi hakkmassväiksemateks piklikeks kotlettideks. Veereta kotlette riivsaias*. Prae kotletid pannil mõlemalt poolt kuldpruuniks (4-5 minutit). 

Seejärel aseta pann kotlettidega 5 minutiks praeahju või kata pann kaanega ja jäta mõneks minutiks nõrgale tulele järelküpsema.

Lauale andmisel tõsta praetud kotletid vaagnale ja vala üle sulavõiga. Požarski kotlettide lisandiks sobivad hautatud ja sulavõiga üle valatud köögiviljad ning praetud kartulid.

* Kui soovid paneerida kotlette saiakuubikutes, siis toimi nii. Võta u 6 saiaviilu ja lõika hästi väikesteks kuubikuteks (u 5 mm). Rösti saiakuubikud ahjus krõbedaks. Vormi hakkmassist kotletid, siis kasta need lahtiklopitud munasse ja seejärel saiakuubikutesse. Suru paneering korralikult kotlettide külge kinni, lase 30 minutit külmkapis taheneda. Siis prae õlis mõlemalt poolt kuldpruuniks, lase 180kraadises ahjus umbes 15 minutit järelküpseda. 

Loe veel:

Pildi tegi Nami-Nami toimetaja Ilse Metsamaa..

LISA KOMMENTAAR

sigrid
postitatud 14.01.2016 08:06

Mida tähendab tahke sai?

Pille
postitatud 14.01.2016 09:55

Tahke leib või sai on kuivavõitu leib-sai. Ei pea olema kivikõvaks kuivanud, lihtsalt mitte enam täitsa värske ja pehme.

Kristiina Baumeister
postitatud 14.01.2016 10:15

Mu meelest annab legend retseptile juurde olulise lisaväärtuse.

Ardo
postitatud 23.01.2020 16:51

Legend ilus, aga Aleksander I oli 1829. aastal juba neli aastat surnud...

Pille
postitatud 05.01.2017 14:45

Meie perele meeldivad väga ja muidugi, nagu Kristina kirjutas, annab see legend palju juurde. Pilt aastast 2013:

Ilse
postitatud 05.01.2017 14:51

Maitsevad ja mahlased kotletid said. Sisse panin riivitud sibulat ja paneerisin isevalmistatud saiakuubikutega.

katikoplime
postitatud 01.02.2017 21:08

Nii mõnusad ja maitsvad kotletid. Uued lemmikud! :)

katikoplime
postitatud 06.03.2017 14:09

Pole väga kanahakkliha usku. Aga need kotletid veensid mu ümber. Uskumatult head ja mahlased. </br>Olen neid nüüd juba mitmeid kordi teinud. Ja kindlasti teen veel. :)