Külmututatud juurviljad

Spiidi
Postitusi: 743
Abikokk
2008-10-12 20:28:32
Kuivõrd suvi on juba läbi ja ka sügise viljad hakkavad vaikselt läbi saama, siis siit ka küsimus. Kui palju te tarbite talvel külmutatud juurvilju ja mida nendest üldse arvata? Kui palju kaotab juurvili külmutamisel oma toiteväärtusest? Mina näiteks ei saa läbi ilma spargelkapsa ja lillkapsata ning olen nüüd natuke mures, et mis talvel pihta hakata.

le D?ner

Kardemon
Postitusi: 493
Abikokk
2008-10-12 21:45:27
ise pole seni juurvilju sügavkülma pannud (türgi uba ainult). ostan poest küll ja kasutan. lugesin/kuulsin sellist juttu (äkki kuskilt siit nami-namist???), et sügavkülmutatud juurviljades on rohkem vitamiine kui näiteks neis juurviljades, mida poes värskena müüakse. et seal seistes minetavad nad oma väärtust.. samas kui sügavkülmutatud asjad on pandud kogu väärtusega külma...

http://kardemon.blogspot.com

Blondie
Postitusi: 459
Abikokk
2008-10-13 15:22:54
Leidsin sellise vastuse internetist... ehk siis siin öeldakse täpselt seda, mida Kardemon kahtlustas. And as winter approaches, fresh produce is limited—or expensive—in much of the country, which forces many of us to turn to canned or frozen options. While canned vegetables tend to lose a lot of nutrients during the preservation process (notable exceptions include tomatoes and pumpkin), frozen vegetables may be even more healthful than some of the fresh produce sold in supermarkets, says Gene Lester, Ph.D., a plant physiologist at the USDA Agricultural Research Center in Weslaco, Texas. Why? Fruits and vegetables chosen for freezing tend to be processed at their peak ripeness, a time when—as a general rule—they are most nutrient-packed. While the first step of freezing vegetables—blanching them in hot water or steam to kill bacteria and arrest the action of food-degrading enzymes—causes some water-soluble nutrients like vitamin C and the B vitamins to break down or leach out, the subsequent flash-freeze locks the vegetables in a relatively nutrient-rich state. On the other hand, fruits and vegetables destined to be shipped to the fresh-produce aisles around the country typically are picked before they are ripe, which gives them less time to develop a full spectrum of vitamins and minerals. Outward signs of ripening may still occur, but these vegetables will never have the same nutritive value as if they had been allowed to fully ripen on the vine. In addition, during the long haul from farm to fork, fresh fruits and vegetables are exposed to lots of heat and light, which degrade some nutrients, especially delicate vitamins like C and the B vitamin thiamin. http://www.eatingwell.com/health/qanda/fresh_vs_frozen.html
Nummikene
Postitusi: 31
Kokaõpilane
2008-11-14 12:27:02
Blondie:
Leidsin sellise vastuse internetist... ehk siis siin öeldakse täpselt seda, mida Kardemon kahtlustas. And as winter approaches, ... http://www.eatingwell.com/health/qanda/fresh_vs_frozen.html
Kuna mina inglise keelt ei valda ja ehk on siin veel teisigi minusuguseid "tumbasid", ehk keegi viitsib selle maakeelde ümber panna, minu mure ka selline, et kas külmutatud juurvili on ikka toiteväärtusega.

Liha teeb tigedaks!!!

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-11-14 13:41:24
Järgnev on täiesti vaba tõlge, palun filoloogidel näpuga mitte järge ajada :) Talve saabudes väheneb värske kauba valik (või tõuseb hind), mistõttu paljud pöörduvad konservitud või sügavkülmutatud kaupade poole. Kui konservitud köögiviljad kaotavad palju oma toiteväärtusest konservimise protsessi ajal (v.a. tomatid ja kõrvits), siis sügavkülmutatud köögiviljad on tihti tervislikumadki kui toidupoodides müüdavad värsked köögiviljad, väidab Dr Gene Lester. Miks? Sügavkülmutamiseks võetakse puu- ja köögiviljad nende küpseimas faasis, mil need on enamasti ka kõige toiteväärtuslikumad. Köögiviljade sügavkülmutamise esimeses etapis neid blanšeeritakse kuumas vees või aurus, et tappa bakterid ja seisata roiskumist põhjustavda ensüümid, mistõttu mõned veeslahustuvad toiteained (C ja B vitamiinid) võivad laguneda või lekkida. Ent järgnev kiirkülmutamine konserveerib köögiviljad üsna toitainerikastena. Võrdle: "värsked" puu- ja köögiviljad korjatakse enne lõplikku valmimist, et neid mööda maad transportida. Seetõttu ei ole nende vitamiinide ja mineraalide spektrum nii hästi välja arenenud. Väliselt on need tihti võrreldavad küpsetega, siiski ei ole toiteväärtus sama, mis täisküpselt korjatud puu- ja köögiviljadel. Lisaks sellele puutuvad transpordi käigus (pikk tee "farmist kahvlini") värsked puu- ja köögiviljad kokku kuumuse ja valgusega, mis hävitavad mitmeid toiteaineid, eriti C- ja B-vitamiini (tiamiini).

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Netcat
Postitusi: 1930
Abikokk
2008-11-14 13:43:29
Nummikene:
Blondie:
Leidsin sellise vastuse internetist... ehk siis siin öeldakse täpselt seda, mida Kardemon kahtlustas. And as winter approaches, ... http://www.eatingwell.com/health/qanda/fresh_vs_frozen.html
Kuna mina inglise keelt ei valda ja ehk on siin veel teisigi minusuguseid "tumbasid", ehk keegi viitsib selle maakeelde ümber panna, minu mure ka selline, et kas külmutatud juurvili on ikka toiteväärtusega.
Lühidalt: on küll, kuna neid korjatakse täisküpsuses, mitte enneaegu ja ei lasta transpordi, säilitamise ja müügi käigus valguse ja õhu käes vedeleda nagu "värskeid" vilju. Lõpeta muretsemine.

Elu on ebakindel. Söö magustoit kõigepealt.

Nummikene
Postitusi: 31
Kokaõpilane
2008-11-15 02:04:46
Pillele suur aitähh,eks ma kirjutasingi vähe valesti,mureks nagu nimetada polegi õige,kuid targemaks sain küll.

Liha teeb tigedaks!!!

Seenekas
Postitusi: 2193
Abikokk
2008-11-15 17:58:12
Kusagil kümmekond aastat tagasi lugesin artiklit tänapäevasest külmutustehnoloogiast ja seal oli u. sama jutt nagu siin eelnev. Peale seda ei kõhkle küll kasutada külmutatud juurikaid, eriti kui võrrelda talvist hinda ja näiteks nässlillkapsast. Miski ei veena mind, et see nn. "värske" on parem.
contingency
Postitusi: 14
Kokaõpilane
2013-05-15 04:14:15
Mõned aastad on möödas, kuid mis on tänapäevane seisukoht? Ennast tõmbab küll talvel külmutatute poole ja kasutan ka, sest maitse on ju pea et sama ja osaliselt ka välimus parem. Ei näe põhjust olla purist, kui ise ühtegi juurvilja ei kasvata nagunii. Seega, on mul mingit põhjust vältida külmutatuid?