lõikelaud

Spidur
Postitusi: 443
Abikokk
2008-05-26 16:31:19
mina õlitan kõige odavama toiduõliga.

Elina tegemised

Kingadraakon
Postitusi: 217
Abikokk
2008-05-26 16:35:25
Pille:
Kingadraakon:
väga huvitav kuulda, mina peaksin puitu üsna vähe hügieeniliseks. noh, et võtab asju sisse ja...
Thredahlia vist lendab parasjagu kuskil Euroopa kohal, nii et ma vastan ise. Üldiselt on vist nii, et puit 'paraneb ise'. Katsed on näidanud, et puidust lõikelaua pragudes hävivad bakterid ise kiiresti (siit see 'self-healing' termin), plastist lõikelaua pragudes aga paljunevad aktiivselt. Kui kohe ära pesta, siis pole muidugi probleemi. Mul endal on kodus kaks suurt ja kaks väiksemat puidu st lõikelauda. Valik artikleid: UC-Davis Food Safety Laboratory: Cutting Board Research oChef: Cutting Boards: Wood or Plastic? The Straight Dope: What's better, a wooden cutting board or a plastic one? Wikipedia Reluctant Gourmet Wisegeek Cutting Boards and Germs
tänan, ma poleks ise selle pealegi tulnud, et lõikelauda guugeldada :) nagu ka artiklites mainitud, masinas lõikelauda pestes saab ka plasti korralikult puhtaks. välja toodud miinustest suurimaks jääb siis nugade nürimine. tegelikult ma lootsin seda teemat algatades kuulda mingist uuest imevidinast, nagu ühes artiklis mainitud kummist lõikelaud, kuid näib, et sellist asja vist pole olemas :rolleyes:
Merilin
Postitusi: 953
Abikokk
2008-05-26 18:10:35
Pille ütles tähtsama juba ära, aga ma olen nüüd ka korraks jälle maa peal... Õlitan täiesti kuivanud puust lõikelauda kuuma toiduõliga. No ma oma tagasihoidlikus ebaprofessionaalsuses julgeks pakuda, et plastik on ka palju altim igasugu biokilesid võõrustama oma "lõikehaavades". Kuskilt olen justkui sattunud lugema plastikasjade käterätiga kuivatamisest - niisketesse mikropragudesse viiakase niimoodi rätikuga kuivatades bakterid, mis seal siis kiiresti kasvama hakkavad. Teate ju, et plastiknõudesse võib kapis tekkida selline "seisnud" lõhn. Mistõttu rätikuga kuivatamine, kui iga kord uut pesust tulnud rätikut ei võta, ei ole just eriti hügieeniline tegevus. Kõlab loogiliselt, aga nõuab jälle natuke guugeldamist, allikas ei torka praegu ette. Pole plastikut - pole probleemi :D Ja kui te veel teaks, mis teie nõudepesukäsna sees toimub!!! Nõudepesumasin on igal juhul hügieenilisem variant, iseasi, kas see ääretu hügieenilisus kõik mõistlikes piirides ka tervislik on... Puiduga on ka asi loogiline. Puit on suurema osa oma elust surnud, st. puud on "elus" ainult vahetult koore alt ja ometi ei taha nad seestpoolt mädanema hakata ega haavadest seenetema minna. Selle vastu siis see keemiline kaitse, mis meie puitlõikelauad hügieenilisemaks muudab, kui plastist suguvennad.

Pisike ja Pisut Segi, teadagi...

Dots
Postitusi: 135
Abikokk
2008-05-26 18:44:47
Bakterid... Kindlasti on plastikust lõikelaua "lõikehaavades" neid palju ja ma arvan, et puitlauas ka mitte vähe :) Bakteri kasvuks on soode niiske ja soe pind, kuivatatud pind ei tohiks neile meeldida. Aga nõudepesukäsn on kindlasti väga mõnus koht :P Samas mulle tundub, et kui võtan nõud nõudepesumasinast on neil keemia jääke peal.
Merilin
Postitusi: 953
Abikokk
2008-05-26 19:12:49
Dots:
Bakterid... Kindlasti on plastikust lõikelaua "lõikehaavades" neid palju ja ma arvan, et puitlauas ka mitte vähe :) Bakteri kasvuks on soode niiske ja soe pind, kuivatatud pind ei tohiks neile meeldida. Aga nõudepesukäsn on kindlasti väga mõnus koht :P Samas mulle tundub, et kui võtan nõud nõudepesumasinast on neil keemia jääke peal.
Bakterid on igal pool ja nii see peabki olema :P Tartlased leidsid bakterid isegi destvee masinast :D Lihtsalt vahe on selles, et puitlõikelauas nad ei taha kasvada, plastikul aga hea meelega ja köögirätt on siinjuures neile ainult toredaks abivahendiks levimisel. Ma olen küll nõudepesumasina koha pealt võhik, aga harilikus pesumasinas kasutan pesuainet ettenähtust vähem (sest täiskogus on lausa hullumeelsus) ja kasutan topeltloputust. Kas nõudepesumasinaga ei ole kuidagi võimalik?

Pisike ja Pisut Segi, teadagi...

Dots
Postitusi: 135
Abikokk
2008-05-26 19:24:31
Kasutan nõudepesumasinas spets tablette. Ma ka alles värske masina omanik ja ei tea kõike temast. Destvee masinas baktereid leida on küll tore! :D Olen nõus, et bakterid peavad olema. Kuigi vahest telereklaami vaadates tundub, et mõned tootjad tahavad meid ümbritseva bakterivabaks teha :P Aga see on hoopis teine teema ;)
Liiseli
Postitusi: 256
Abikokk
2008-05-27 00:42:38
Dots:
Samas mulle tundub, et kui võtan nõud nõudepesumasinast on neil keemia jääke peal.
Aga proovi ökotooteid - Ecoveri tablette või Almawin'i pulbrit (Loodusperest või Mahekaubast näiteks). Almawin'i panin mina ainult teelusikatäie ja Ecoveri tabletid poolitasin. Sodasani ei soovita, see jätab klaasid halliks.
Katja
Postitusi: 386
Abikokk
2008-06-20 16:17:14
mul on 2 puidust lõikelauda, üks plastist lõikelaud, mis leivakastiga kaasas oli ja üks õhuke plastist lõikelaud, mis esmapilgul näeb välja nagu läbipaistev taldrikualus :) viimase plussiks on elastsus - valmis hakitud toiduaineid väga mugav potti või kaussi valada kuna lõikelauast saab kiiresti lehtri väänata :) lemmikud on ikkagi puidust lõikelauad - üks aed- juur- ja puuviljade jaoks, teine lihatoodetele :)

http://koogel-moogel.blogspot.com

<< 1 | 2 | 3 >