Turud Türgi moodi

Merilin
Postitusi: 953
Abikokk
2008-03-02 12:59:54
Esiteks, erinevalt erinevates reisijuhtides kirjeldatust ei kauple türklased kaugeltki mitte igal pool ja kogu aeg. Ainuke kauplemise koht, kus see tõesti võimalik on, ongi turg ehk bazaar ja sealgi mitte igal pool. Poes kaubelda üritamine, eriti väljaspool turistikohti, on lausa ebaviisakas. Bazaare on igas mõistliku suurusega linnas ja need näevad üsna ühetaolised välja, kui Istanbuli uhkes ehitises Grand Bazaar välja arvata. Suurematelt bazaaridelt leiab kõike - vaipu, kulda, hõbedat, siniseid Türgi silmi, vesipiipusid, vürtse, turistidele õunateed, lõpututes kogustes võltskaupa alates tuntud kaubamärkidest ja lõpetades võltsvürtsidega. Tuntumad turud, nagu Istanbuli Grand Bazaar ja vürtsiturg on muidugi kujunenud parajaks rahvusvaheliseks turistilõksuks, kus kvaliteeti taga ajades peaks enne korralikku eeltööd tegema (netis ja kohalike tuttavate hulgas) ja kohad, mida külastada soovitakse, omale kuidagi üles märkima. Kilinad-kulinad-nänni saab ümberasuvatest poekestest lihtsalt oluliselt odavamalt kätte, kui turule konkreetse müüja juurde midagi konkreetset otsima ei minda. Tark on uurida, kust kohalikud ostavad... Toiduga on lihtsam - värsket puu- ja köögivilja leiab nii väikestest poekestest kui ka lettidelt tänavanurkadel (ei räägi siinkohal muidugi Istanbuli kesklinnast, mis Türgi kontekstis on nii mõneski mõttes suur erand). Nii palju, kui olen tuttavate Türgi-jutte kuulnud, siis räägitakse pealetükkivatest varrukastsikutajatest a la "where are you from" ja "come my shop". Nii see tõesti on, kui minna lesima rannakuuruortisse, kus enamiku kohalike elatis sõltub turistidest. Kultuuri ja Türgit sellisest kohast küll ei leia. Olen ka seda Türgit näinud. Türklane, kelle sissetulek ei sõltu sulle millegi maha müümisest on sõbralik, abivalmis ja külalislahke, aga paketipuhkaja hariliku türklasega tavaliselt kahjuks ei kohtu... Grand Bazaar, Istanbul Spice Bazaar, Istanbul

Pisike ja Pisut Segi, teadagi...

Kingadraakon
Postitusi: 217
Abikokk
2008-03-16 18:00:07
mina ostsin türgist suveniiripoest õunateed kaasa. pean ütlema, et see meenutab mädanenud õunte leotusvedelikku, mitte seda jooki, mida türgis pakuti :) vürtse soovitan vürtsituru vms koha asemel osta supermarketist: samad asjad on müügil korralikes hermeetilistes pakendites ja vähemalt poole odavamalt kui suveniiripoodides. mina ostsin koju kaasa ka rohelisi türgi pipraid (biber) ja need säilisid külmkapis värskena ligi kaks kuud! türgi õlu on maitsev, kuid kohalik vein eriti mitte :)
Merilin
Postitusi: 953
Abikokk
2008-03-16 18:09:22
:) Õunatee ju turistide jook ongi ja selle nime all võid üsna ükskõik mida kogemata kaasa osta. Vürtse leiab tõesti ka supermarketitest ja pisikestest spetsialiseerunud poekestest, mis just parasjagu keset turistipiirkonda ei asu. Adanas meil näiteks seda muret polnud - seal ei üritata turistil nahka üle kõrvade tõmmata, sest tavaturist sinna lihtsalt ei satu :D Türklased kipuvad koha peal pruulitud välismaiseid õllemarke eelistama (Miller ja Tuborg, kui õigesti mäletan?), aga nende enda Efes on ka tõesti täiesti joodav, tume variant eriti. Veini koha pealt pead täpselt teadma, mida ostad, siis saad ka hea veini, aga vein on kallis ja alkohol üldse on kallis. See on ka selge - tegu pole arusaadavatel põhjustel väga "jooja" maaga.

Pisike ja Pisut Segi, teadagi...

Kaneelikang
Postitusi: 83
Kokaõpilane
2011-05-07 16:52:33
Sõidan paari nädala pärast Istanbuli ja lugesin seda teemat just seetõttu. Nuputasin iseenda peakeses, et mismoodi seal vürtsiturul lahtiselt suurtes kottides nende maitseainete kvaliteet olla võiks..... Tuleb välja, et tasub hoopis toidupoodides ringi vaadata. Kas kellelgi on oma kogemusi jagada?
Tziiki
Postitusi: 801
Abikokk
2011-05-07 21:01:29
Kaneelikang:
Sõidan paari nädala pärast Istanbuli ja lugesin seda teemat just seetõttu. Nuputasin iseenda peakeses, et mismoodi seal vürtsiturul lahtiselt suurtes kottides nende maitseainete kvaliteet olla võiks..... Tuleb välja, et tasub hoopis toidupoodides ringi vaadata. Kas kellelgi on oma kogemusi jagada?
mina käisin paar aastat tagasi seal vürtsiturul ja ostsin mitmeid lahtiseid maitseaineid. Natuke kallimad putkad panevad maitseained ka kenasti vaakumpakendisse, muidu kasutati enamasti paberkotte. Ja ma ütleleks et mul on senini alles veel tulist paprikat ja viiepipra segu ja ei kurda, et nad nüüdki väga lahjemad oleksid. Pigem väldiks mina neid "turistikomplekte", kus on igast asjast paar grammi imelikus pappkarbis:)

As for butter versus margarine, I trust cows more than chemists :)

Kaneelikang
Postitusi: 83
Kokaõpilane
2011-05-08 10:26:15
Tänan Tziiki. Kas tingimine oli turul möödapääsmatu?
Tziiki
Postitusi: 801
Abikokk
2011-05-08 11:41:13
Kaneelikang:
Tänan Tziiki. Kas tingimine oli turul möödapääsmatu?
hinna suhtes oli peaaegu võimatu tingida. Ei antud alla suveniir särkidelt, ega sallidelt...ma ei mäleta kas maitseainetelt üldse üritasingi (ilmselt polnud enam tuju peale salli ja särgiostu :D ) Aga ilma ostmata õnnestus putkast välja jalutada küll vaid juhul kui teesklesid et inglise keelt ei räägi :D

As for butter versus margarine, I trust cows more than chemists :)

Kaneelikang
Postitusi: 83
Kokaõpilane
2011-05-09 08:57:23
Huvitav..... Siiani olen lugenud, et turgudel lausa PEAB seal tingima........ Eks ma siis püüan algul kõrvalt vaadata, kuidas asjad käivad.
Domori
Postitusi: 99
Kokaõpilane
2011-05-12 11:07:30
Kaneeligang:
Huvitav..... Siiani olen lugenud, et turgudel lausa PEAB seal tingima........ Eks ma siis püüan algul kõrvalt vaadata, kuidas asjad käivad.
Tulin just esmaspäeval Istanbulist. Väga mõnus linn :) Mina tingimise ja kauplemisega ei tegelenud :) Ilmselt on see võimalik, kui osta riideid või muud pudi-padi rohketest tänavapoodidest, kuid see ei pruugi nii olla. Toiduga üldiselt ei tingita, vürtsiturul on kilohinnad enamasti välja toodud ja vastavalt neile ka arveldatakse. Vürtsituru ümbruses olevatel tänavatel (suht sama kaup) ostavad ka kohalikud. Pähklite ja kuivatatud puuviljade valik on super, ma varusin pigem neid :) Vürtsidest tõime kaasa tšillit ja teravat paprikat. Alati võib vürtse nuusutada ja maitsta, kui sulle tundub, et need pole värsked, ära osta. Safran on pigem mingi jama. Ostsin ka kaks salli, nende hinnas ei andnud ka midagi kaubelda. Muus osas shoppasime me pigem korralikes poodides, st ostsime õiget kaupa ja tänavatel müüdavat vaatlesime kaugemalt, seal on erinevatel kellaaegadel ja ka päevadel erineva võltsituse astmega kaupu :) pimeduse saabudes ja ka pühapäeviti tuleb see kõige hullem kaup välja (riided, jalanõud jm). Üldiselt on Istanbuli elanikud väga abivalmid, kaarti ei saa üldse vaadata, nii 1 sekundi pärast tuleb keegi, kes tahab aidata ja üldiselt suudab seda ka :) Restoranide ja muude söögikohtade juures on nn värbajad, kes üritavad möödujaid oma kohta saada, aga üldiselt saab neist kerge pearaputusega hästi lahti. Abikaasal on kogemus ka Hiina ja Peruu turgude ja müüjatega ja tema arvates oli Istanbul nendega võrreldes väga meeldiv. Soovitan kindlasti tutvuda ka võrratu magustoitude valikuga, ma olen täielikus vaimustuses, neil on väga palju küpsetatud asju (küpsised, tordid ja väiksed magusad ampsud, baklava vist) ning nende pähklitega maiused. Viimaseid ei tasu osta turult, seal on masstoodang ja sama asja saab supermarketist odavamalt. Parem kvaliteet on neil ektra poodides ja üks hea variant on Hafiz Mustafa, mis asub Hamidiye Cad. 31.
Kaneelikang
Postitusi: 83
Kokaõpilane
2011-05-13 15:10:08
Domori, tänan!