Puu- ja köögiviljad on tervislikud, sellega oleme ilmselt kõik nõus. Aga milliste puu- ja köögiviljade osakaalu suurendamisega menüüs on kergem pikemas perspektiivis kaalu langetada või säilitada?
USA teadlased on uurinud erinevate puu- ja köögiviljade mõju kaalumuutustele. Enam kui 133000 USA elaniku küsitlemine ja jälgimine kuni 24 aasta jooksul näitab, et suurem marjade, puuviljade ja tärklisevaesemate köögiviljade, eriti kapsaste ja lehtköögiviljade tarbimine on seotud kaalu alanemisega. See on oluline nii tervisliku kaalu saavutamise kui selle säilitamise seisukohast. Kiudainerikkamad ja madalama glükeemilise koormusega köögiviljad (näiteks roos- ja spargelkapsas) olid nelja aasta perspektiivis seotud suurema kaalulangusega kui madalama kiudainesisalduse ja kõrgema glükeemilise koormusega köögiviljad (näiteks porgand, peakapsas). Peakapsas oli kapsaste hulgas selles osas erandiks. Samas tärkliserikkad köögiviljad nagu näiteks kartul, herned ja mais olid seotud hoopis kaalukasvuga. Selle uuringu tulemused ei pruugi küll olla universaalselt üldistatavad, sest enamus uuritavaid olid kõrgema haridustasemega valged ameeriklased ja tegu on küsimustikega ning korrelatsiooni, mitte tõendatud põhjusliku seosega, kuid samas oli tegu suure valimi ja pika ajaperioodiga, mis lisavad uuringule usaldusväärsust.
Kõik puu- ja köögiviljad aitavad kaalu langetada :)
Kõik oleneb lõpuks kogustest ja sellest, millega võrrelda :) Ilma toiduta, sh puu- ja köögiviljadeta, toimub kaalu langetamine ilmselt tõesti lõplikult ebatervislike tagajärgedega. See uuring annab alust arvata, et kaalu langetamise osas pole puu- ja köögiviljad ning nende osa suurendamine igapäevases menüüs kaalu langetamise osas sugugi võrdsed. Osad köögiviljad on seotud lausa kaalu kasvamisega nelja aasta perspektiivis :)
väga palju pole mötet puuvilju syya sest seal on nö.puuviljasuhkur..
Rafineerimata allikatest, sh puu- ja köögiviljadest, pole mõtet fruktoosi karta. Pigem on probleem ikka selles, et neid ei sööda piisavalt, mitte liialdamises. Nagu ka sellest uuringust selgub, on suurem probleem ilmselt tärkliserikkad köögiviljad. Hoopis teine lugu on lisatud suhkrutega, mida on igati mõistlik piirata, sh fruktoosi.