Kui hea seeneaeg on käes, tasub lisaks seeneroogade valmistamisele osad seened hoidistada, et eesootaval talvel ja kevadel samuti seenetoite valmistada saaks. Üheks heaks seente säilitamise viisiks on kuivatamine. See toob tugevamalt esile seente maitse ja sel viisil hoidistatud seened säilivad väga kaua.
Kuivatamiseks kasuta neid seeni, mis kupatamist ei vaja- peamiselt puravikke ja kukeseeni. Seenekorvist tasuks välja valida juba kuivemad isendid, kuna need kuivavad kiiremini. Seened puhasta kuivalt (selleks on hea kasutada pintslit) ja lõika 0,3-0,5cm paksusteks viiludeks. Seejärel laota viilud ühtlase ühekordse kihina küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ning aseta kuivama 50*C ahju, mille uks on irvakil (ukse vahele panemiseks kasuta näiteks puulusikat). Viimane on oluline, kuna liigne niiskus peab ahjust välja pääsema.
Praeahjus kuivamine võtab omajagu aega – kuus kuni kümme tundi. Sealjuures on oluline, et seened ei oleks üksteise peal, et nad oleks lõigatud ühepaksusteks ja et ahju uks oleks irvakil. Kuivatamiseks võib kasutada ka kuivatit, see lühendab veidi kuivamisaega. Ning loomulikult, kui kodus on puuküttega ahi, millel ka soemüür, saab seeni seal ääres kuivatada. Selleks aja seened nööri otsa ja riputa siis soemüüri äärde, kui käega katsudes söemüür enam liiga tuline ei tundu. Sedasi toimi mitmel päeval järjest, soemüüri ääres seened ühe päevaga ära ei kuiva.
Kui seened on kuivanud, lase neil toatemperatuurini jahtuda ja pane seejärel paberkotti. Sulge paberkott ja aseta kuiva, pigem jahedasse kohta. Niimoodi hoides seisavad kuivatatud seened paar aastat.
Kuivatatud seentest võib teha ka seenejahu. Selleks pane seened köögikombaini väiksemasse anumasse ja purusta, kuni saad peene puru. Jahu vala hoiustamiseks klaaspurki.
Terved viilud: Võta vajalik kogus seeneviile (kogus on tavaliselt retseptis öeldud) ja pane vähemalt veerand tunniks kuuma vette ligunema. Leotatud seened pigista veidi kuivemaks, vajadusel haki peeneks ja lisa toidule valmistamise käigus. Ka leotusvett võid kasutada roale maitse andmiseks, aga sel juhul jäta viimane lusikatäis kasutamata- leotusnõu põhjas võib veidi liiva olla, mis seente peal oli ja ligunedes vee põhja vajus.
Seenejahu: Jahu võid lisada otse kastmetesse ja püreesuppidesse, seda eelnevalt leotama ei pea. Seenejahu võib kasutada ka isevalmistatud pastataignas maitse andmiseks või koos soola ja ürtidega läbisegatuna lihale mõeldud maitseainena.
Me tegime kukeseenejahuga kõrsikuid paar päeva tagasi. Tulekski retsept Nami-Namisse lisada, head kõrsikud olid :)
Mina kuivatan puupliidil tellistele pandud restidel (vana külmkapi omad sobivad hästi), üks õhtu vaikset tuld all hoida ja on kuivad. Samuti olen pannud kahe resti vahele kinni ja riputanud köetud ahju külge, nii läheb paar päeva, aga vähem puid. Kui elasin kohas, kus oli õhksoojuspump, siis selle all oli kõige kiirem ja ökonoomsem seda teha.
Kuivatiga kuivatamine on siis ikka ok? Lugesin kuskilt et kuivati võtab ära maitse/lõhna seentelt :)
Seente ja ürtide puhul soovitame kindlasti kasutada nn loomuliku protsessiga kuivateid, siis jäävad toimeained, aroom ja maitseomadused alles. Need on siis mitte need 70 eurosed toidupoe dehüdraatorid vaid veidi kallimad toidukuivatid, kus soe õhk liigub läbi kogu kuivati mahu kontrollitud reziimis. Kõik profikuivatajad või need kes teevad müügiks kasutavad ka ikka loomuliku protsessiga TRE Spade kuivateid.
Olen kuivatamid kukeseeni ning jahvatanud jahuks. Paar lusikatäit jahu annab hea maitse kastmetele, suppidele, pastadele, riisile.
Lehterkukeseeni kuivatan ning kasutan toitude sees igal moel.