Puhas taara ja õiged töövõtted tagavad hästi säiliva hoidise ka vähese suhkruga või hoopis suhkruta. Need võimaldavad suhkrut/soola lisada hoopis maitse järgi. Hoidise riknemist põhjustavad mikroorganismid, mis satuvad purki või kaane ääre vahele ebapiisavalt kuumutatud hoidise endaga või purgilt, kaanelt, õhust või pindadelt ja töövahenditelt, hoidistaja kätelt. Ebapiisava hügieeni korral võib magusatel hoidistel vähene suhkrukogus näiteks parema säilimise tagamise asemel riknemist hoopis soodustada. Paremal juhul läheb riknenud hoidisepurgi sisu käärima või hallitama. Halvemal juhul reedab juba väikses koguses potentsiaalselt surmavat botulismitoksiini ainult kergelt kummis purgikaas ja mitte märkimisväärselt paha maitse või lõhn.
Osad meist veel mäletavad vanaemadeaegseid moosipurgitraditsioone - perkolaatori ehk mulksukannu kohal purkide aurutamist või purkide keetmist ja viinavatiga kaanetihendite ning purgiäärte puhastamist keset moosilõhnast imalat köögiõhku, kus moositeo ajal akent avada ei tohtinud ja suuri suhkrukotte riidekapis. Need meetodid ei ole valed, küll aga saab tänapäeval lihtsamalt ja tervislikumalt. Pelgalt purkide kuuma veega pesemisest ja eelmise aasta moosipurkidelt maha keeratud kaantest tõesti ei pruugi hoidise säilimiseks piisata. Võib minna õnneks, kuid ei pruugi. Või kui, siis on säilimise tagamiseks tarvis ebatervislikult ja hoidise maitsele mitte just hästi mõjuvat kogust suhkrut/soola/äädikat.
Tööpinnad, hoidistaja riided ja töövahendid olgu puhtad, käed pestud või lausa kinnastes (paks kummikinnas kaitseb ka kuuma eest). Ka kinnas olgu puhas.
Räägime kõnekeeles lihtsustatult purkide ja kaante steriliseerimisest, kuigi enamasti päris steriliseerimisega siiski tegu pole.
Tööprotsessi optimeerimise huvides on purke ja kaasi mõistlik kuumutada hoidise keetmise ajal.
Et tagada hoidise säilimine ja ohutus tervisele, tuleb kodustes oludes kuum hoidis kohe peale valmimist villida kuuma purki ja sulgeda õhukindlalt kuuma kaanega ning jahutada võimalikult kiiresti toatemperatuurini.
Purke enne villimist ei kuivatata ja võetakse villimiseks maksimaalselt paarikaupa, et vähendada saastumisohtu. Väike erand siin on pektiini ja säilitusainega moosisuhkru kasutamisel, millel lastakse moosina enne villimist natuke jahtuda, aga seal on lisagarantiina kasutusel juba ka säilitusaine. Vältida tuleks purkide äärte ja sisepindade ning kaante alumise poole katsumist ningvillimise käigus hoidise sattumist purgi äärele ja kaanele.
Oluline on, et purgi sisu saavutaks ühtlaselt vähemalt 75C sisetemperatuuri. 75-80C juures inaktiveeritakse keemilist riknemist kiirendavad ensüümid ja sureb enamus mikroorganismide vegetatiivseid vorme. Selline hoidis ei ole tegelikult steriilne, aga on hävitatud või pärsitud enamuse mikroobide kasv määral, et tagada hoidise säilimine toatemperatuuril.
Näiteks ei hävi bakterite spoorid, mida on oluline teada vähehappeliste köögivilja- või lihahoidiste valmistamisel, mille puhul on oht botulismibakteri (Clostridium botulinum) vohamiseks. Botulismibakterite toodetud toksiin ise küll hävineb keetmisel, aga arenemisvõimeliste spooride hävitamiseks kuumutatakse hoidiseid rõhu all 115-121-kraadisel temperatuuril, mida ei ole võimalik saavutada ei potis keetes ega purke vees kuumutades. Puuvilja- ja marjahoidised ning äädikat sisaldavad või hapendatud köögiviljahoidised, ka tomatihoidised, kus põhimass on happeline tomat, on üldjuhul selle ohu vältimiseks piisavalt happelised (pH<4.6). Lisahappeta köögiviljahoidised, õlihoidised ja maitseõlid ning liha sisaldavad hoidised ei ole keetes/pastöriseerides ja toatemperatuuril säilitades tervisele ohutud ja vajaks kindlasti autoklaavimist.
Kui koos taaraga kuumutamise vajadus tuleneb hoidise liigist (nt osad köögiviljasalatid, kompotid, jne) või tooraine vähesest happelisusest, siis võib potis keetmisest ja villimisest olla mõistlikum koos purgiga kuumutamine, vastavalt siis pastöriseerimine või autoklaavimine. Sellise kuumutmise kestus sõltub suuresti toorainest ja taara suurusest, üldjuhul 30-90 min, ja tuleks järgida retsepti. Rusikareegel pastöriseerimisel on alates temperatuuri saavutamisest 30min 90-100-kraadises vesivannis ca pooleliitrises taaras olevatele botulismiohuta puuvilja- ja marjahoidistele või happelistele köögiviljahoidistele.
Hoidiseid on ajalooliselt peale villimist keeratud kaanele seisma, et leida võimalikud lekked ja et igaks juhuks uuesti üle kuumutada purgi suu. Tegelikult katab see kaane sisepinna ja keerme ääre hoidisega ja võib halval juhul kaane pinda kahjustada või riknemist hoopis soodustada. Ka ei tohiks jahtunud hoidiste kaasi nö üle keerata. Seda, kas hoidis on õhukindlalt suletud, saab kontrollida täielikult jahtunud hoidisepurgi kaant katsudes. Õhukindlalt suletud hoidise kaane keskel on kerge lohk. Öeldakse ka, et purgis on "vaakum". Päris vaakumiga muidugi tegu pole, aga soojuspaisumise tõttu tekib jahtuvas purgis alarõhk. Kui purk pole õhutihedalt suletud, siis tungib jahtumise käigus purki õhku väljastpoolt ja kaanele lohku ei teki ning ilmselt on hoidis sel juhul saastunud ka riknemist põhjustavate mikroobidega.
Piisavalt kuumutatud ja puhtalt purki saanud hoidiseid võib säilitada toatemperatuuril ja pimedas, kas või köögikapis või voodi all. Vältida tuleks valgust, kõikuvat temperatuuri (päike või küttekeha), läbi külmumist.
Et see asi nii lihtne ei oleks, siis kogu eelnev on suur lihtsustus, aga lihtsustus, mis tagab ohutuse kodusel hoidistamisel. Tegelikult saab hoidise ohutuks ka oluliselt madalamatel temperatuuridel. Lihtsalt aega võib kuluda kahekohaline number tunde. Tööstuses kasutatakse kaheastmelist kuumutamist botulismiohu ja energiakulu vähendamiseks jne.
On neidki, kes usaldavad rohkem suurt kogust suhkrut ja soola ning lisatud säilitusaineid kui oma hügieeni. Mina olen purke pesnud ja ahjus kuumutanud, aga juba mitu aastat pesen masinas 70-kraadise programmiga, kaaned on alati uued ja keedetud ning purgid keeran harjumusest siiski vastu hoiatusi tagurpidi. Käärima pole midagi läinud, hoolimata krooniliselt vähesest suhkrust ja botulismiga ka probleeme pole (köögivilju ega seeni happeta ei hoidista ja liha üldse mitte).
Pildistas Veronika Roosimaa. Artikkel ilmus augustis 2015.
Merilin, Sa kirjutad kaante ettevalmistamise osas, et "70% piiritus on efektiivsem kui viin või 96% piiritus". Miks nii? Tavaline lauaviin on lahjem, sellest saan aru, aga kas 80% sobiks?
Pille, etanooli desinfitseeriv toime seisneb selles, et see denatureerib valke, milleks aga on vaja ka vett. Viinas on vett liiga palju ja 96% etanoolis liiga vähe. Efektiivseimaks loetakse 70-80% vahemikku, jutt mahuprotsentidest.
Mina vist pean pea liiva alla peitma ja tunnistama, et minu purkide steriliseerimine käib väga lihtsalt ja kiirelt. Pesen purgid puhtaks ja enne hoidise sisse panekut valan purki keeva vee + iga kord täitsa uued kaaned ja alati on kõik säilinud ja muud midagi ma ei teegi.
Leoola mul käib samamoodi ja õnneks on kõik siiamaani toiminud.
Valan purgid keeva vett pilgeni täis, 4 purki kraanikausis korraga, ja 4 kaant kausis, kuhu valan peale keeva vee. Pärast täitmist pole purke tagurpidi asetanud. On säilinud, mõnele on vahest kübeke hallitust tekkinud.
Õnnestub kindlasti säilitada ka kaante purkidega nö vähem mässates, aga sel juhul on vaja rohkem suhkrut/soola/äädikat või pastöriseerida/autoklaavida valmis hoidist. ISeasi, kas keeva veega toimetamine on üldse lihtsam kui purgid ahju või pesumasinasse laduda, lisaks väiksem prunemisoht. Hallitus on siiski juba selgelt riknemine.
Ma olen algaja hoidiste tegija ja teen ema õpetuste järgi.Kuumutasin purke elektriahjus 100 kraadi juures üle 10 minuti ja keeratavad kaaned panin keema. Hoidise panin kuuma purki, kuidas see säilib selgub ilmselt talvel.
Mina kasutan noudepesu masinat või kuumutan purgid ahjus.Molemad meetodi on toiminud aastaid.
Kuumutan purke elektriahjus 120 kraadi juures 20min ja lasen siis jahtuda 10min enne väljavõtmist, kaasi keedan.
Minul on kodus auru-kombiahi ning kasutan sealset lutipudelite steriliseerimise funktsiooni nii purkide kui ka kaante jaoks. (Note: poleks eluski arvanud, et selline valik vajalik meile on kuna lutipudeleid pole kodus kunagi olnud :D) Vike
Kuum aur on veel eriti tore asi selleks otstarbeks :)
Varem kui elektriahju polnud, kuumutasin puuküttega pliidil oleval metallrestil ja kaaned kuumutasin keevas vees kausis. Nüüd on kuldne abimees praeahi-100 kraadi juures äsja pestud purgid ja kaaned (purgid peavad ahjus korralikult ära kuivama).
Maakodus hoidiseid tehes keedan purke-kaasi ca 10 minutit ja korteris kasutan elektriahju steriliseerimiseks.
Loputan purgid üle ja panen praeahju... temperatuuri olen senini kõrgema pannud (180-200°), aga jätan nüüd meelde, et saab ka vähesemaga. </br>Ajalises mõttes olen purke "küpsetanud" pea sama kaua, kui hoidis keeb. Kaasi olen ka ahjus kuumutanud või siis lihtsalt pesnud. </br>Samuti talitan vanaema õpetuse järgi, et kuum hoidis purki ja kaanetatud purk tagurpidi, et õhk välja pressida. Siiamaani on kõik hästi läinud, aga ehk on oma osa ka suhteliselt suures suhkrukoguses (mulle maitsevad magusad moosid) </br>
Vovohh, ma ka mäletan vanaema jutu, et surub õhu välja :)</br> Ise keeran tagurpidi pigem selleks, et lekkeid tuvastada, harjumusest. Sest nii suuri lekkeid harilikult ei esine ja pigem läheb õhk lihtsalt jahtudes purki, kui pole korralikult suletud ja see on tuvastatav hoopis kaant katsudes. </br>Tegelikult korralikult kinni keeratud purgist enam mitte midagi sisse ega välja ei liigu, ka mitte õhk. St õhk ei lähe purgist välja, vaid tõmbab jahtudes kokku lihtsalt. Ses mõttes pole vahet, kumba pidi purki hoida. </br>
Mina kuumutan purke elektriahjus 100 kraadi juures u 10-15 min. Kaantele kallan peale keeva vee ja hoian kuni villimiseni. Siiamaani hästi töötand.
Kõiki hoidiseid ei saa aga osa asju, mis autoklaavi läheb seal piisab purgi visuaalsest puhtaks pesemisest :) soovitan autoklaave, ostsin hiljaaegu ühelt müüjalt. Superrahul.
Eks see on selline lõivsuhe. Autoklaavitu säilib lihtsama vaevaga ja taara puhtusega on hooletu, aga kõrgem kuumus ja topelt kuumutamine mõjub jälle kehvasti toiteväärtusele. Moose-mahlu jne autoklaavida pole ilmselt mõistlik. Kui, siis pastöriseerida.
Leotan purke tunnikese enne pesemist, siis kuumutan ahjus u 10 min. Uued kaaned loputan üle ja hoian keemistemperatuuril. Peale tarretiste lähevad hoidised enamasti autoklaavist läbi, et kellelgi saajatest poleks hoiumuret :)
mul on gaasiboiler ja ma keeran selle maksimumi peale, panen purgid likku, ja vahetult enne purgistamist lasen veel keeva veega kannust üle. sama kaantega. ma ka seda ahju proovisin, aga gaasiahjul pole seda liiga madalat funktsiooni, ja kippusid katki minema. sioiani on seisnud ka, kuigi ei saa salata, et mulle meeldivad suht magusad moosid ka, vbla on koer sinna maetud;)
kontrollisin, vesi, mis kraanist tuleb, on u 78 kraadi. so 70 ja 80 vahel, pigem 80 poole
Koer on kindlasti magusapoolne :) Üle 70 kraadi leotamine oleks ok, kui pikemalt leotada - parem kui ainult pesta. Paraku hakkab temperatuur peale kallamist üsna kiiresti kukkuma ja alla 60 kraadi juba pigem eesmärgi vastu töötama. Gaasiahjus võimalikult nõrk kuumus ja purgid põletist võimalikult eemale, aga eks ta keeruline on... Keeta saaks taarat ka või vähemalt keeva veega likku panna. Kui suhkrut on olnud piisavalt, et seni probleeme pole, siis pole puuviljade-marjade puhul ju mõtet ka asja keerulisemaks ajada tegelikult :)
Purgid ja kaaned pesen nõudepesumasinas. Seejärel kuumutan purgid ja kaaned elektriahjus läbi. Eelistan kasutada uusi purgikaasi hoolimata sellest, mis seisus vanad on.
Minu kodus käib purkide-pudelite ja kaante ettevalmalmistamine järgmiselt: Peale purkide ja kaante korralikku pesemist kuumutan purke praeahjus 100kraadi juures ca 30 minutit, kaaned panen mõneks minutiks keevasse vette. Üldjuhul kasutan alati uusi kaasi.
Mina olen kasutanud kunagi kodundustunnis õpitud meetodit kuumutada purke ahjus ja kaani keeta. Küll aga pean tunnistama, et ei mäletanud täpset vajalikku temperatuuri ja viimati kuumutasin 200 kraadi juures. Õnneks katki ei läinud. Igal juhul väga asjalik artikkel ja tore lugemine. Aitäh
Väga hea materjal algajale hoidiste valmistajale :) Enda lapsepölvest meenuvad kohe seigad, kuidas emaga purke keetsime ja moosi tegime. Eriti eredalt on meeles udused köögiaknad :)
Mina kuumutan pestud purke ja kaasi ahjus kuskil 110 kraadi juures. Olen kasutanud ka vanu ja veidi kahtlaseid keeratavaid kaasi (kui muud pole kohe käepärast) ja on ka õnnestunud. Aga alles hiljuti sain teada, et lisaks puhtusele on väga tähtis purgid hoidist võimalikult täis panna, et õhku sisse ei jääks. Sellepärast on mul küll moos halvaks läinud.
Eks, jah, mida vähem õhku, seda parem, teoreetiliselt, AGA... Üldjuhul sellest, kui purk on tavamõistes täis, siiski säilimiseks piisab ja kas seda õhku on veidi vähem või rohkem, ei ole põhjus riknemiseks. Siis on põhjus ilmselt muus. Päris õhuvabaks purki ei saa nii ehk naa. Samas ei tohiks purgi keere ega kaas sisuga villimisel/sulgemisel kokku saada ja mida rohkem üritada täita, seda tõenäolisemalt see juhtub.
Siiamaani oleme purgid ilusasti puhtaks pestnud sooja veega ning nõudepesuvahendiga , hiljem kõigest puhtaks loputanud. Senini on kõik tooted ilusti säilinud :)
Kunagi varem juba masinas pestud purgid loputan üle ning panen ahju ja kaaned potti keema. Kuum hoidis sisse ja keeran ka purgid tagurpidi, et vaadata, kas jäi ilusti. Siiani pole see meetod alt vedanud :)
Olen tavaliselt keedukannuga vee keema lasknud, seejärel pannud sinna purgikaaned, lasknud neil 5-10 min seista. Seejärel olen pannud purgid kraanikaussi ja selle sama kuuma veega üle kallanud, pöörates erilist tähelepanu purkide servadele. Veel lasen veidi purkides seista ja siis kallan vee ära ning asetan purgid tagurpidi köögirätikule mõneks ajaks. Kasutan hoidistes suhkrut minimaalselt ja sellise meetodiga ei ole veel ükski hoidis halvaks läinud.
Pesen purgid ja vindiga kaaned noudepesumasinas koige kuumema programmiga. Purke ja kaasi välja vottes, ma purke ja kaasi seestpoolt ei katsu, seega püsivad puhtad enne hoidiste sisse panemist.
Ikka keev vesi ja purgid nõuderestile kuivama. Ja pärast keerame purgid kaanetajaga ja muidugi sel juhul uued kaaned. Või siis keeratavad, korralikult keevast veest läbi, pestud kaaned. Purgid tagurpidi ja teki alla pimedasse jahtuma :)
Minu keemikust naabrinaise nõuandel, pesen purgid lihtsalt FAIRYga vahetult enne hoidistamist puhtaks. Ja kuigi mul on küttega kortermaja kelder, hoidised säiluvad isegi rohkem kui ühe talve. Kaaned keedan.
Peseme Fairy'ga läbi, loputame ja siis loputame kausis keevast veest ka läbi. Kaantega samamoodi.
Kadri ja Nipitirin - teile naeratas loosiõnn. Palun saatke meilile info@nami-nami.ee oma täisnimi ja postiaadress, siis teame, kuhu auhinnaraamatud saata.
Tere, mind huvitab kas kuidagi on võimalik ka beebitoidu purke õhukindlalt sulgeda ? Sest need ei jää enam korralikult peale, aga tahaks just väikseid purke kasutada. On mingi nipp äkki, kuidas paremini kinni saaks? midagi vahele panna või purgi kaane ümber panna äkki ? Aitäh
Kaasi ei tohi keeta, lasen viinalapiga üle ja panen ahjus kuumutatud moosi täis purgile peale ja keeran kõigepealt nõksu aja pätast tagurpidi keeret ja kui tinned, et läks vintti, keerad kinni. Kui katsetad, tunned, peale vajutades ka tunda üldiselt, kas ok...kui tõmbab vaakumisse, ok... Kuid siiski 100% kõigiga ei õnnestu ja. Keetes enam ei püsi peal, kummuli keerata ka hüppavad pealt vahest. Head katsetamist
kuidas sa purke ahjus kuumutad ja mitme kraadi juures ja kui kaua